in , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

NBA’in En Çok Şampiyonluk Tadan Takım Sahipleri

‘’Winner’’ Takım Sahipleri

NBA Ekonomisinin Patronları

Bir NBA takımına sahip olmak. Dünyada çok az insanın sahip olabileceği bir prestij. NBA’deki ekonominin tepesinde bulunan bu insanlardan şanslı olanları takımlarıyla birlikte şampiyonluk yaşıyor. Şampiyonluk kupasını NBA başkanından ilk onlar alıyor, şampiyonluk yüzüğünü ilk onlar takıyor. Kimi takım sahipleri bu tarifsiz anlara hiç yaklaşamazken kimileri de parmaklarını yüzüklerle donatıyor. İşte bu listemizde tarihin en ‘’winner’’ takım sahiplerini sıralayacağız!

5. Micky Arison (Miami Heat)

İsrail asıllı bir milyarder olan Micky Arison, 1995 yılında satın aldığı Miami Heat ile 2006, 2012 ve 2013 NBA finallerini kazanak 3 kez NBA şampiyonluğunu tatmıştır. Bir çok lüks konuta sahip olsa da Miami sahillerine düşkün olan Arison, 20 metrelik dev yatını ev olarak kullanmaktadır.

4. Joe Lacob (Golden State Warriors)

Warriors’ın en büyük hissedarı olan Lacob, NBA’in son yıllarına damga vuran Warriors takımlari ile 3 kez NBA şampiyonluk yüzüğünün sahibi oldu.

3. Peter Holt (San Antonio Spurs)

Peter Holt 1996 yılında Gregg Popovich’i takımın başına getirdi. Bu dahi koçla çalışmanın getirisi olarak 5 NBA şampiyonluğu yaşayan Peter Holt, listenin üçüncü sırasında kendine yer buluyor.

2. Jerry Reinsdorf (Chicago Bulls)

Takım sahipleri içinde en çok eleştirilen kariyerlerden birine sahip Jerry Reinsdorf. Efsane Michael Jordan ile 6 şampiyonluk kazanmasının yanında kimileri için de bu 6’nın 7, 8, 9 olmamasının sorumlusu. Michael Jordan’ın erken vedaları ve son şampiyonluktan sonra takımı bir arada tutmaması bu durumun sebeplerinden. Her neyse, 6 da hiç fena bir sayı değil. Hele de hiç şampiyonluğu olmayan 12 takım olduğunu düşünürsek.

1. Jerry Busss (Los Angeles Lakers)

Ve listenin tepesinde gerçek bir efsane var. Los Angeles Lakers ile tamı tamına 10 şampiyonluk yaşayan Jerry Buss, NBA tarihinde en çok şampiyon olan takım sahibidir. Oyuncu, koç, takım sahibi karışık olarak düşündüğümüzde de, en çok şampiyonluk kazanan 4 insandan biridir. Oyunculuk kariyeri ile 2, koçluk kariyeri ile 11 şampiyonluğu bulunan Phil Jackson toplam 13 şampiyonluk ile listenin tepesindedir. Efsane oyuncu Bill Russel 11 şampiyonluk ile ikinci sırada yer alıyor. Jerry Buss ve Sam Jones ise 10’ar şampiyonluk ile üçüncülüğü paylaşmakta. 2013 yılında hayata veda eden Jerry Buss, sahibi olduğu Lakers’ı kızı Jeanie Buss’a miras bırakmıştır.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?