in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ

NBA’in Pota Düşmanı Oyuncuları!

Pota Canavarları

Potaların Korkulu Rüyaları!

NBA’de pota kırmak denilince akla gelen ilk isim şüphesiz Shaquille O’Neal. Buna karşılık NBA tarihinde pota kırmış tek oyuncu Shaq değil. Bu yazımızda tarihte pota kırmayı başarmış, bununla birlikte NBA’de kural değiştirilip potaların daha sağlamlaştırılmasını sağlayan oyuncuları inceleyeceğiz.

1. Chuck Connors

Chuck Connors, NBA tarihinde ilk kez pota kırmayı başaran oyuncudur. 5 Kasım 1946 tarihinde Boston Celtics-Chicago Stags karşılaşmasının maç önü ısınmasında Connors, sert bir smaç yaparak potayı kırmıştır. Bu olaydan sonra Celtics oyuncusuna ”Avcı” lakabı takılmıştır.

2. Michael Jordan

Evet yanlış görmediniz Majesteleri de pota kırayı başarmış oyunculardan biri. Jordan, 1985 yılında Nike’ın düzenlediği bir gösteri maçı için İtalya’ya gitti. Maç esnasında vurduğu smaçla potanın camını kırdı. Kırılan camların hepsi rakip basketbolcuların üzerine dökülürken, Mike’a hiçbir parça dökülmedi. Sonrasında Jordan hiçbir şey olmamış gibi kendi yarı sahasına yürümeye devam etti. Mike özel gösteri maçında 30 sayı attı.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=caNVWoHLejE[/embedyt]

3. Darryl Dawkins

Pota kırma konusunda Shaq kadar ünlü olan bir başka basketbolcu Dawkins. 1979 ve 1980 yılları arasında NBA maçı oynanırken iki kez potayı kırdı. Bu durum NBA yönetimi tarafından konuşuldu. Dawkins‘in pota kırmalarının sebebiyetiyle potaların daha çok sağlamlaştırılması konusunda adımlar atıldı. Üç hafta içinde resmi NBA maçlarında iki kez pota kırınca, NBA yönetimi tarafından cezalandırıldı.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=O1J86HLTyiM[/embedyt]

4. Chris Morris

Birçoğunuzun belki de ilk kez ismini duyduğu bir isim Chris Morris. 1989-1995 yılları arasında kariyerinin en iyi oynadığı dönemde Nets formasını giydi. Çok başarılı bir smaç basan oyuncu olmamasına rağmen, 12 Mart 1993 tarihinde Jordanlı Bulls’a karşı oynadıkları maçta Jordan’ın kendisinin üzerinden vurduğu smaca sinirlenen Morris, aldığı pasla sert bir smaç vurdu. Smacın etkisiyle potanın camı çatladı. Bu smaçla Morris herkesi şaşırtmayı başarır.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=YAVhARQM-Ag[/embedyt]

5. Shaquille O’Neal

NBA’e girdiği ilk günden itibaren rakip basketbolcuları domino eden Shaquille O’Neal, tüm zamanların en çok smaç basan oyuncusu olmuştur. Resmi bir NBA maçında potayı kıran sayılı oyunculardan biri olmuştur. Daha çaylak sezonunda Phoenix Suns karşısında vurduğu smaçla potanın mekanizmasını bozmuş, bunun yanında da Nets karşısında vurduğu smaçla çembere asılmaya devam etmiş ve pota tamamen yere düşmüştür. Bunun yanında antrenman sırasında vurduğu smaçla da pota çemberden kopup elinde kalmıştır. Tüm bu olaylar üzerine NBA yönetimi potaları değiştirerek eski potaların yerine daha sağlam potalarla maçları oynamaya karar vermiştir.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ASGBDmZj6o0&t=26s[/embedyt]

What do you think?