NBA ve Twitter - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Nefret Seli: Twitter ve NBA İkilisi Ne Alemde?

NBA ve Twitter İlişkisi

Twitter Aleminde Oyuncular Hakkında Atılan Tweetler

Gün geçtikçe daha çok hayatlarımıza yerleşen sosyal medya mecrasının en eskilerinden biri olan Twitter, NBA oyuncularının da pek yakından tanıdığı bir sosyal platformdur. Kevin Durant’in ikonik tweetlerinden tutun, Stephen Curry’nin her maç öncesi “Locked in!” yani “Kilitlendim, maça hazırım.” Tweetlerinden oluşan eğlenceli bir ortamdır. Oyuncuların attığı tweetler bir yana, onlara atılan tweetler de bir hayli fazladır. Kritik bir anda yapılan kritik bir hareket, beklenmedik bir transfer, ağır bir sakatlık…Bu gibi durumlar binlerce, on binlerce tweete konu olabilir. Bu nedenle NBA, twitter dünyasında da oldukça yaygındır. Bu makalemizde bahsi geçen yaygınlığın istatiksel karşılığını ele alacağız. Oyunculara yüzde kaç olumlu “bahsetme” geliyor, yüzde kaç negatif bahsetme geliyor onlara göz atacağız. En pozitiflerle başlayalım.

Hakkında En Fazla Pozitif Tweet Atılanlar

Her ne kadar sevilen diye başlık açsak da, sosyal mecralarda nefretin yaygın olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar, karşı tarafı düşünmeden her konuda yorumda bulunmayı severler. Bahsedilen oyuncu 18 yıllık NBA veteranı LeBron James de olsa, daha lige yeni gelmiş James Wiseman da olsa, ikisinin de tek bir ortak yönü vardır. Nefret. Hitap ettikleri kitle o kadar geniş bir kitle ki, ufacık bir olaydan dahi nefret etmeye hazır insanlarla doludur. Zaten başarının da en temel belirtisi budur, nefret edilmek. Ancak bu noktada “en az nefret edilen” oyuncuları ele alacağız. Bu liste, oyuncuların yüzde kaç oranla “pozitif bahsetme” aldıklarını gösterecektir.

5. Carmelo Anthony – %46.1

Skorer oyun tarzıyla çokça kez “bencil” diye anılan Melo, sayacağımız 5 isimden en düşük oranda “pozitif bahsetme” alan kişi oldu. 2003’te draft edilen Melo, harika işler başarsa da bir türlü şampiyonluk başarısını yakalayamadı. Şut kaçırdığı pozisyonlarda, hakkında ne kadar kötü tweetler atılmıştır kim bilir. Yine de %46.1 oranda pozitif bahsetme almak, harika bir başarı.

4. Blake Griffin – %46.7

Geçtiğimiz günlerde performans düşüşü yaşayan, hatta takaslanması tekrar söz konusu olan Blake Griffin, listemizde 4. sırada yer aldı. Özel hayatı ile ilgili defalarca bahsetme alan Griffin, Clippers’tan takaslandığında da defalarca bahsetme almıştı. Bunca sansasyon yaratan olaya rağmen, listemizin en fazla “pozitif bahsetme alan” 4. oyuncusu olarak yerini aldı. Dileriz ki eski gücüne geri döner ve Blake Griffin kimmiş tekrar bize gösterir.

3. LeBron James – %46.7

Söz konusu nefretse, onun kadar nefret edilen çok az isim vardır. Öte yandan, onun kadar sevilen de çok az oyuncu vardır. Sırasız bir şekilde, MJ ve Kobe’nin yanında NBA tarihinde en çok sevilen isimlerden biridir. Ancak üstte de bahsettiğimiz gibi başarının en temel belirtisi, sana duyulan nefrettir. İnsanoğlu böyledir. LeBron James de Griffin ile aynı oranı paylaşarak listemizde 3./4. sırayı aldı..

2. Stephen Curry – %47.5

Sempatik adam Steph Curry! Oyunu değiştirmesiyle birlikte adını Dünya’ya duyurdu. Bu başarısını şampiyonluklarla ve MVP ödülleriyle somut bir hale getirebildi. 73 – 9’luk takım başarısı, 2016 sezonundaki ölümcül işleri ve daha niceleri… Curry listemizin hakkında en fazla pozitif tweet atılan 2. oyuncusu oldu.

1. Kevin Love – %53.3

Belki de bir çoğunuzun beklemediği bir isim, Kevin Love, listemizin birinci sırasında yer aldı. %53.3 oranında pozitif bahsetmelere konu olan Kevin “LOVE”, soyisminin hakkını alan bir isim oldu. Hakkında %53.3 oranında pozitif tweet atıldı. Dileriz ki bu oran gittikçe yükselir.

Hakkında En Fazla Negatif Tweet Atılanlar

5. Kevin Durant – %21.7

Golden State transferinden sonra sosyal medya platformlarında ismi defalarca anılmıştı. KD, 3 -1’den seri verdiği takıma transfer olarak pek çok kişi algısında “tarihin en zayıf hamlesini” yaptı. “Eğer onları yenemiyorsan, onlara katıl” cümlesi defalarca tweet atıldı. Ardından bu ölümcül takım ile 2 şampiyonluk yaşadı. Golden State son sezonunda, 1 sezon oynayamayacağı bir sakatlık yaşadı. Ardı ardına olaylar yaşayan KD, hakkında en fazla negatif tweet atılan 5. isim oldu.

4. LeBron James – %22.1

Sevgiyi de nefreti de yoğun bir şekilde gördü. Akron’ın çocuğu LeBron James, “Yeteneklerimi Güney Sahilleri’ne taşımaya karar verdim.” cümlesinden, “Evime dönüyorum.” cümlesine kadar defalarca kez medyada kaosa neden olmuştu. “Cleveland, bu senin için!” diyip 3 – 1’den dönerek finalleri kazandı. Çok geçmeden elinden daha fazlası gelmeyeceğini düşünerek “evini terk etti” ve Los Angeles yolunu tuttu ve LA yıldızlar geçidinin bir parçası oldu. Başarıdan başarıya, olaydan olaya koşan LeBron, %22.1 oranla hakkında en fazla negatif tweet atılan 4. isim oldu.

3. Joel Embiid – %22.3

LeBron’dan sadece %0.2 oranla daha fazla negatif tweet alan Embiid, KD gibi twitterı aktif kullanan isimlerden biri. Zaman zaman patavatsız davranarak, zaman zaman acımayarak tweetler yağdırdı. Maç esnasında yaşadığı sürtüşmeler, mizacı ve daha pek çok neden yüzünden hakkında en fazla negatif tweet atılan isimlerden biri oldu. “Süreç” %22.3 ile, listemizin 3. sırasında yer aldı.

2. Russell Westbrook – %24.6

Kimisi onu Triple – Double başarılarıyla anar, kimisi ise attığı “tuğlalar” ile. Westbrook atletizmi çok iyi olan, ancak şut yeteneği bir o kadar yetersiz olan bir oyun kurucudur. Sadakatiyle bilinen WB, Thunder takasından sonra ismi pek çok tweete konu oldu. Thunder’da başarıyı yakalayamadıktan sonra Wizards’a takaslandı ve tekrar gündeme geldi. “Steph Curry, Westbrook’un 240 kelime ile yazdığını 120 kelime ile yazıyor.” şeklinde bir bahsetme alarak da bir NBA sever yüzünden sosyal medyada alay konusu olmuştu. Dileriz ki bu %24.6 oranını düşürür ve pek çok başarıya imza atar.

1. Stephen Curry – %27.9

Her başarının bir bedeli vardır. Bir önceki başlık altında bahsettiğimiz gibi Bebek Yüzlü Katil pek çok başarıya imza attı. NBA’e seçildiği günden beri takımına sadık kaldı ve takımını her daim bir üst aşamaya taşıdı. Takımına ihanet, hayranına hakaret, olay yaratan bir tweet…Bunların hiçbirini yapmamasına rağmen, oyunu ciddi oranda değiştirdiği için nefrete mağruz kaldı. Steph Curry, %27.9 oranla listemizin “hakkında en fazla negatif tweet atılan” oyuncusu oldu.

Hakkında En Az Negatif Tweet Atılanlar

Hakkında en az negatif tweet atılanlar demek, bir açıdan da “en çok sevilenler” demektir. Bu başlık altında da, en az nefrete mağruz kalan isimleri ele alacağız.

5. Isaiah Thomas – %16.9

Celtics – Cavaliers’ın o unutulmaz takasından sonra kariyeri düşüşe geçti. MVP seviyesinde bir sezon yaşıyordu. Son sıradan seçilse de, farklı takımlarda oynasa da, Celtics’te kendini bulmuştu. Ancak Celtics yönetimi ona acımadı. Kyrie Irving takasından sonra bir türlü kendini toparlayamadı. NBA severler de onun üstüne çok gitmemiş olsa gerek, Twitter camiasında, hakkında en az negatif tweet atılan isimlerden biri oldu.

4. Anthony Davis – %16.9

New Orleans Pelicans tarafından NBA’e seçildi. Yıllarca forma terletti, ancak bir türlü başarı elde edemedi. Bu adam daha ne yapsın seviyesinde geldiğinde ise, Klutch Sports ve LeBron önderliğinde Lakers’a takaslandı. LBJ – AD ikilisi oluştu ve geldiği ilk sezonda şampiyonluk yaşadı. Sadece işini yaptı. Elinden geldiğince sadık kaldı. Memleketi Chicago’yu defalarca andı. Sakin sakin, sansasyon yaratmayan açıklamalarda bulundu. Bu sayede, IT ile aynı oranda, %16.9 oranında en az negatif tweet alan isimlerden biri oldu.

3. Chris Paul – %16.4

Steph Curry gibi üçlük atıp onun hareketini ona yapmasıyla, Steve Kerr’e gülüyor gibi yapıp suratını bir anda asmasıyla, “Point God” lakabıyla en az oranda nefrete mağruz kalan isimlerden biri oldu. Chris Paul’un en iyi dönemi, her koçun takımında isteyeceği bir dönemdi. Oyun Kurucu nedir ders niteliğinde oynardı. Hala da rüzgarlar estirmeye devam ediyor. Dileriz ki bu oran daha da azalır.

2. Jamal Crawford – %15.7

“En iyi top hakimiyeti kimde?” sorusuna defalarca yanıt oldu. Iverson, Irving, Curry ve daha nicesi onun gölgesinde kaldı. Kimilerine göre en iyi top hakimiyeti başka birinde, ancak Crawford her zaman bu tartışmada bir opsiyon olarak yer aldı. İlerleyen yaşına rağmen bir maçta 50 sayı barajını geçti. Az laf, çok iş başlığı altında sakin ve güzel bir kariyer geçirdi. Bu sayede %15.7 oranında, hakkında en az negatif tweet atılan 2. isim oldu.

1. Klay Thompson – %14.6

Kafa Bandı Klay, 6. Maç Klay, 14 üçlük Klay… Çeşitli başarılara imza attı. Toronto finalinde ağır bir şekilde sakatlandı, dayanamadı maça geri gelmek istedi. İkonik, komik, sempatik olaylarda ismi geçen Klay Thompson, NBA’in en az nefret edilen isimlerinden biri olarak listemizde 1. sırada yer aldı. Hakkında sadece %14.6 negatif yorum atılan Klay, görünüşe göre pek çok NBA izleyicisi tarafından seviliyor.

Twitter alemi işte bu şekilde dengesiz. Nefret edilmeyen oyuncu yok demek pek de yanlış olmaz. Yine de biz her koşula pozitif yaklaşmaya devam edelim. Çok iyi bir oyuncu olsan da nefret edilebilirsin, genel algıda çok sevilsen de en çok nefret tweeti alan kişi olabilirsin. İhtimaller üstünde tartışmayı bir kenara bırakalım, siz en çok hangisine şaşırdınız?

What do you think?