in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ

2018-19 Sezonu Öncesi: New York Knicks

Knicks bu sezon ne yapacak?

Şase Aynı, Biraz Makyajlı

Gelenler: Mario Hezonja, Kevin Knox, Mitchell Robinson, Noah Vonleh, Luke Kornet.

Gidenler: Michael Beasley, Jarrett Jack, Kyle O’Quinn, Troy Williams.

Geçen Sezon Neler Oldu?

2017-2018 sezonuna başlarken, New York Knicks’in hem yönetim kadrosunda hem de oyuncu kadrosunda yaptığı köklü değişiklikler, aslında yeniden yapılanmaya gittiklerinin bir göstergesiydi. Haziran ayında Knicks’in başkanı Phil Jackson’la kontrat karşılıklı olarak feshedildi ve sezon başlarken 2011’den beri ilk defa Carmelo Anthony, kadroda yoktu.

Kristaps Porzingis’in süper star olarak sezona başladığı Knicks’de, yeniden yapılanmaya gidilmenin şart olduğu oynanan basketboldan ve alınan düşük galibiyet yüzdesinden belliydi. Şubat ayının başında Porzingis de çapraz bağlarını kopartarak sakatlandıktan ve sezonu kapattıktan sonra takım iyice ‘tanking’ havasına girdi. Takas dönemi sona ermeden birkaç hamle yapan Knicks, Johnny O’Bryant, Emmanuel Hernangomez ve 2020 ile 2021 ikinci tur seçimlerini kadrosuna kattı. Sezon bitimine kadar kalan 28 maçın sadece 6sını kazanabilen New York, 29 galibiyet ve .359 ortalamayla Doğu Konferansı’nı 11. sırada bitirdi ve sezon biter bitmez koçu Jeff Hornacek ile yardımcı koçu Kurt Rambis’i kovdu. Knicks adına sevindirici tek durum ise sezonun ortalarına doğru G-Ligi’nden getirdikleri Trey Burke’ün beklenmedik performansı oldu. Özellikle Hornets’a karşı oynadığı 42 sayı ve 12 asistlik performansıyla ve oynadığı 36 maçtaki istikrarıyla göz dolduran Trey Burke, gelecek için güven verdi.

Sezon Sonunda Neler Oldu?

New York, birinci turda 9. sıradan University of Kentucky’li Kevin Knox’u ve ikinci turda 36. sıradan da üniversite kariyerini pas geçen Mitchell Robinson’u draft etti. Ayrıca koç David Fizdale ile anlaşıldı.

Las Vegas’taki Yaz Ligi’ni 2-3’lük bir seriyle tamamlayan Knicks için en önemli noktalardan bir tanesi draft ettiği çaylakların performansıydı. Çaylaklardan Kevin Knox, ligi maç başına sayı ortalaması bakımından dördüncü sırada (21.3) tamamlarken, Mitchell Robinson ise 4.0 ortalamayla Yaz Ligi blok rekorunu ve 6.2 ortalamayla da Yaz Ligi hücum ribaunt rekorunu kırdı! 2-3 biten seri sonuç bakımından tatsız olsa da Knox’un draft gecesi olan yuhalamaları susturması ve Robinson’un da G-Ligi’nde oynamaya ihtiyacının olmadığını kanıtlaması, Knicks cephesi için sezon başı adına sevindirici durumlardı. Porzingis’in sakatlığından sebep Knox’un sayı katkılarına ve kesinlikle Robinson’un savunma gücüne ihtiyacı olan Knicks için draft gecesi verimli geçti diyebiliriz. Yine de çaylakların NBA temposuna adapte olup olamayacağını, sezon başlayınca hep beraber göreceğiz.

Bunların yanında Troy Williams’ı gönderen Knicks, böylece Yaz Ligi’nde kendini gösterme şansı bulan Isaiah Hicks ve Allonzo Trier’e iki-taraflı kontrat verebildi ve kadro derinliğini 17 oyuncuya çıkartabildi. Normalde bir NBA takımında 15 oyuncu yer alabilir; iki-taraflı kontrat ile NBA takımları, G-Ligi’ndeki oyuncuları 45 güne kadar kendi takımlarında da oynatabiliyor. Sınırlı maaş alanı ve veteran kontratlarına sahip olan Knicks’in 2018-2019 sezonu başlamadan bundan daha büyük hamleler yapması neredeyse olanaksız gibi duruyor. Hakkında takas haberi çıkan veteran ise Joakim Noah.

Gelecek Sezon Olabilecekler

Öncelikli olarak, Knicks’in süper starı Kristaps Porzingis’in 2018-19 sezonunun neredeyse yarısını kaçıracak olması, New York cephesinin galibiyet sayısına büyük bir darbe indirecektir. Yeniden yapılandırma sürecinde olan New York’un hedefinin 2019 yazı olduğu artık neredeyse herkes tarafından biliyor; 2019 yazında serbest kalacak oyuncular arasından Kyrie Irving, Kemba Walker ve Klay Thompson’ın, New York’ta oynama fikrine sıcak baktığı NBA camiasında konuşulan detaylardan. Porzingis’in 5 yıllığına 157 milyon dolarlık kontrat yenileme şansı olmasına rağmen Knicks muhtemelen onun serbest kalmasını bekleyecektir yoksa 2019 yazındaki esnekliklerini kaybederler.
Yeni koçları David Fizdale’in “henüz ilk beş kafamda netleşmedi” demesine rağmen, Trey Burke, Tim Hardaway Jr., Kevin Knox, Lance Thomas ve Enes Kanter Knicks’in başlayacak beşi gibi gözüküyor. Burke, Hardaway ve Enes’in yerlerinin sağlam olduğunu düşünsem de diğer iki pozisyonun sezon içerisinde gidip gelebileceğine inanıyorum. Yine de Knox eğer Yaz Ligi’nde oynadığı gibi oynarsa, bench’te kalmak gibi bir problemle fazla karşılaşmayacaktır. Yeni kontrat imzaladıkları, 2015 senesinde ilk turda 5. sıradan Orlando’nun draft ettiği Mario Hezonja da ilk beş başlayabilecek kaliteye sahip oyunculardan. Ayrıca yine kendini Yaz Ligi’nde kanıtlayan Robinson da iyi bir rotasyon oyuncusu. Noel zamanı dönmesi beklenen Porzingis’in ise dönse bile sezonun kalanında nasıl oynayacağı da merak edilen unsurlardan olur.

Tahminimiz

Porzingis’in yeni yıldan önce oynamasının zor olduğu bu sezonda Knicks, galibiyet sayısını yukarılara taşımayı başaramayacaktır. Genç oyunculara sahip bir kadroya sahip olan Knicks, savunma ribauntlarını almaya yoğunlaşıp, fast-break’lerle sayı bulmayı kovalayacaktır. Yeni bir koç, sakat süper star ve yeni oyuncularla dolu bir kadroyla sezona başlayacak Knicks’ten daha fazlasını beklemenin ise gereksiz olduğuna inanıyorum.

29 GALİBİYET, KONFERANS 11.LİĞİ

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?