in , , ,

BEĞENDİM SİNİRLİYİM

Nike Stephen Curry’i Nasıl Kaybetti?

Bir dünya markasının, bir dünya yıldızını elinden kaçırışı.

İnanç Meselesi

Stephen Curry şu an dünya çapında bir mega star ve basketbol severler onu izlemek için statlara, ekran başlarına akın ediyorlar. Sadece maç içinde yaptıklarını değil, ısınırken bile onu izlemek için bir birlerinin üstüne çıkan taraftarlar var. Herkes onun gibi olmak istiyor, onu takip ediyor, taklit ediyor ve Curry’i hayranlıkla izliyor.

Elbette bu olağan dışı popülerliği iş dünyasını da etkiliyor, özellikle sponsoru olan Under Armour markasını. Henüz süper star seviyesine ulaşmamış bir Stephen Curry’i markasına katan Under Armour spor tarihinde görülmemiş bir başarıya imza attı. Under Armour’ın geçen seneden bu seneye Amerika’da satışları %350 oranında arttı. Stephen Curry’nin LeBron James, Kevin Durant ve Kobe Bryant‘dan daha fazla ayakkabısı satılıyor. Business Insider‘a göre şu an Stephen Curry’nin Under Armour markası için olan değeri tam 14 milyar dolar.

Bu makalede sizlere dünyanın en büyük markasının nasıl bir bir jenerasyonun en ilham verici oyuncusunu elinden kaçırdığını anlatacağız. Nike yetkilileri ve Stephen Curry‘nin buluştuğu toplantıda neler oldu, Nike nasıl işleri eline yüzüne bulaştırdı? Bu sorulara cevap olacak hikayemiz 2013 yazında başlıyor.

Ben senelerdir Nike atletiydim

stephen curry
28.02.2013 Madison Square Garden

Bir çok kişinin bilmediği nokta aslında Stephen Curry’nin Under Armour’dan önce uzun süredir Nike bünyesinde olduğudur. Hatta Curry’nin dedesi Greg Brink Nike çalışanıdır.

Stephen Curry, ilk patlamasını yaptığı maçta, 28 Şubat 2013 tarihinde Madison Square Garden potalarına 54 sayı bıraktı ve ayağında Nike Zoom’lar vardı. Bir basketbol oyuncusu için her zaman ona ilk yaklaşan marka en özeldir. Hiç kimse ona inanmazken ona inanan markanın, diğer markalara göre bir adım önde olduğu gerçektir. Nike’nin en büyük avantajı da kuşkusuz buydu. Diğer avantajı da elbette Nike olması. Jordan markasını da hesapların içine katarsak NBA oyuncularının %78‘ine sponsor olan dev bir oluşum. Forbes‘a göre 2014 yılında Nike, basketbol ayakkabısı pazarının tam %95.5 ‘ine hakimdi.

Bütün bu anlattıklarımızı göz önünde bulundurursak, Nike’nin Stephen Curry’i kaybetmesi için ne kadar büyük hatalar yapması gerektiğini az çok hayal edebiliyorsunuzdur.

Selamlar Stephon Curry

Ağustos ayında yapılan toplantı Mariott otelinde gerçekleşti ve Nike’nin bu toplantıya ne kadar az önem verdiği ilk andan göze çarptı. LeBron James gibi oyuncuların toplantılarına katılan Nike yöneticisi Lynn Meritt toplantıda yoktu. Onun yerine pazarlama yöneticisi Nico Harrison toplantıya katıldı.

Stephen Curry için bir markadan beklediği en önemli noktaların başında, kendi basketbol kampına sahip olma isteği geliyordu. Bu biz taraftarlar için çok önemli bir konu olmasa da süper starlar için sonraki jenerasyonları eğitmek adına hassas bir konu. Çocukluğundan beri Chris Paul’un her yaz kampına katılan Curry için oda arkadaşı Chris Strachan “O her zaman Chris Paul’un kamplarındaydı ve Paul’u her zaman kendisine örnek alırdı. CP3’nin yaptığı bir çok hareketi defalarca izledi ve kendi oyununa kattı” diyor.

https://vine.co/v/OlwgeTK7zgg

Fakat Nike 2013 yazında diğer genç süper starları Kyrie Irving ve Anthony Davis‘e kendi yaz kamplarını verirken, Stephen Curry’e yaz kampı vermedi. Toplantının devamında ise felaket üzerine felaket yaşandı.

Bir Nike yetkilisi Stephen (Stefın) yerine kendisine Stephon (Stefon) diye hitap etti. Toplantıda bulunan babası Dell Curry “Daha önce insanlar onun ismini yanlış telaffuz etmişti ve beni şaşırtan bu hata olmadı. Şaşırtıcı nokta hatalarını düzeltmeden devam etmeleriydi” diyor. Ondan sonra ise Nike çalışanları Kevin Durant için hazırlanmış bir sunum ile Curry ailesinin karşısına çıktı. Hem de sunumun üzerinde ki ismi bile değiştirmeden! Düşünebiliyor musunuz? Stephen Curry’i ikna etmek için bir sunum yapıyorsunuz ve üzerinde Kevin Durant yazıyor.

O noktadan sonra Nike-Curry ilişkisi artık düzeltilemeyecek bir yola girdi. Bütün toplantı boyunca Şef’e verilen mesaj LeBron James, Kevin Durant, Kobe Bryant‘ın marka için en önemli 3 isim olduğu ve kendisinin ancak onlardan sonra adının geçebileceğiydi.

Nike uzun ve atletik oyuncuları sever

Basketbol ayakkabılarının efsane adı Sonny Vaccaro, Nike’ın neden Stephen Curry’i tercih etmediğine dair olaylara biraz daha ışık tutuyor. Bilmeyen arkadaşlarımız için Vaccaro Michael Jordan‘ı Nike’a getiren isimdir.

“Curry’i insan ve sevecen yapan her şey Nike için bir eksi oldu. O cılız, kırılgan, ufak tefek bir oyuncuydu. Bir markanın olmak istemediği her şeydi. Nike uzun ve atletik oyuncuları sever. Ama şu an Curry ve Under Armour arasında olan ilişki 1984 yılında Jordan ve Nike arasında olan ilişki gibi. Yakın zamanda Stephen Curry en çok tanılan atlet olacak ve neden biliyor musunuz? Çünkü o herkes gibi” diyen Sonny haksız sayılmaz. Nike’nin bünyesinde öne çıkan tek kısa oyun kurucu Kyrie Irving. Sponsor oldukları oyuncular arasında en ucuz ayakkabılar da Kyrie’ye ait. 110$‘dan satılan Kyrie’ler atletik forvetlerin ayakkabıları tarafından domine ediliyor. Michael Jordan ile başlayan bu gelenek Kobe Bryant, LeBron James ve Kevin Durant ile devam ediyor.

sonny vaccaro
Sonny Vaccaro ve Michael Jordan kafalarında Air Jordan logolu şapkalar ile.

Nike’nin göz ardı ettiği nokta sadece Curry’nin fiziksel özellikleri değildi. Nike’nin belki de en büyük hatası basketbol oyunun nasıl değiştiğini fark edememek oldu. 2012-2013 sezonunda Şef bir sezonda en fazla üçlük atan oyuncu olarak NBA tarihine geçti. Bu sadece Curry’nin yeteneklerini değil guard yeteneklerinin oyunu ne kadar ele geçirmeye başladığının bir sinyaliydi. Dwight Howard dışında uzun bir süper starın bulunmadığı senede kısa oyuncular çıkıştaydı.

Under Armour’un Curry 2‘ler için çıkardığı son reklamda ise ne kadar farklı bir bakış açısına sahip olduğu ortada. Jamie Foxx‘un seslendirdiği reklam “Basketbolu değiştirmek için ne kadar süre gerekli?” sözleriyle başlıyor. Stephen Curry’nin ne kadar kısa sürede topu elinden çıkardığını belirterek “0.4 saniyeye ne dersiniz?” diye devam eden reklam konumuza parmak basıyor desek yeridir: “Bir anda artık büyük o kadar büyük değil. Ufak ise o kadar ufak değil. Geri çekilerek üçlük atmak yeni smaç, bilek düşürmek yeni poster.”

Nike bütün yaptığı hatalara rağmen Stephen Curry’i 2013 senesinde elinde tutabilirdi. Skandal toplantılar, başarısız teklifler, gereksiz kalıplar, öngörülemeyen trendler ve daha neler neler. Her şeye rağmen Nike hala Curry’i yasal olarak kadrosunda barındırabilirdi. Fakat Curry’e yıllık 4 milyon $‘luk bir kontrat sunmak istemedi. Şu an Under Armour için milyarlarca dolar değerinde olan MVP‘ye bu rakamı çok gördü ve onu serbest bıraktı. Sonny Vaccaro “Nike bu hatasını hala atlatamadı ve onlara psikolojik olarak büyük zarar verdi” diye açıklıyor.

Nike işleri berbat ederken Stephen Curry elbette bir anda Under Armour’un kucağına düşmedi. Madalyonun Nike yüzünü anlattığımız bu makaleyi takiben Under Armour cephesinde neler yaşandığını anlatan bir makalemiz olacak. O zamana kadar sizleri Nike toplantısında “Siz ciddi misiniz?” bakışıyla hayal ettiğimiz Stephen Curry resmi ile baş başa bırakıyoruz…

nike

Yazar: Renç Korzay

ESPN (http://www.espn.co.uk/nba/story/_/id/15047018/how-nike-lost-stephen-curry-armour)
Fortune (http://fortune.com/2016/03/23/nike-stephen-curry-under-armour/)
Forbes (http://www.forbes.com/sites/laurengensler/2016/04/21/under-armour-first-quarter-earnings-stephen-curry/#43b724495dbf)
Paylaş:

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

stephen curry

Stephen Curry’nin Üçlük Oyunu

russell westbrook

Russell Westbrook İle İlgili Bilmedikleriniz