nuggetsjazz
in , ,

Nuggets 99 – Jazz 91

Denver Nuggets (21-17) vs Utah Jazz (16-23)

Lider Jamal Murray!

Batı konferansının bu sene yükselen takımlarından Denver Nuggets, seri galibiyetler almak isteyen Utah Jazz’i evinde ağırladı. Jazz ekibinin korkunç deplasman istatistiği (3 Galibiyet-16 mağlubiyet) ve inişli çıkışlı performansı maç öncesi kafalarda soru işareti oluşturdu.

İki taraf da maça yavaş bir tempoda başlamayı tercih etti ve ilk periyotta sayıların genel bir bölümü boyalı alan – orta mesafe tercihlerinden geldi. İlk çeyrekte Denver ekibi için Murray, hücumda inisiyatif alıp takımı oyunda tutmaya çalıştı ve 8 sayılık bir ilk çeyrek performansı sergiledi. İlk çeyreğin bitimine 4 dakika kala iki taraf da basit top kayıpları ve kötü şut tercihlerinde bulununca, Jazz oyun değişikliğine gitti ve Hood-Favors ikilisinin üzerinden bulduğu 10 sayıyla ilk çeyreği 26-23 önde kapattı.

İkinci çeyreğe hızlı başlayan Nuggets, kenardan gelen Trey Lyles’ın etkili oyunuyla ilk 4 dakikada 14-3’lük seri yakaladı ve Jazz’i taktiksel değişime zorladı. Hand-off oyunuyla topu dolandırmaya başlayan Jazz, perde üzerine perde oyunlarıyla karşı savunmayı zorladı ve hem dış atıştan hem orta mesafeden bulduğu sayılarla farkı eritti. Favors-Mitchell-Sefolosha üçlüsünün kritik anlarda öne çıkmasıyla Jazz, ilk yarıyı 49-46 üstünlükle sonuçlandırdı.

Üçüncü çeyrek Nuggets için bir rüya Utah içinse bir kabustu. 3.periyota hızlı ve sert bir oyunla başlayan ev sahibi, hem uzunlarını hem dış atış tehdidi olan oyuncularını efektif bir biçimde kullanmaya başladı ve Jazz’i çaresiz bıraktı. Plumlee-Lyles-Murray üçlüsü bulduğu 17 sayıyla, Utah’ın bu çeyrekte bulduğu sayıyla eşdeğer bir performans sergiledi ve hal böyle olunca üçün çeyreğin bitiminde Denver, 85-64 öndeydi.

Son periyota girdiğimiz vakit, 19 sayılık farkı kapatmak için farklı bir yol deneyen Jazz, uzunlarını boyalı alanda sayı bulmaya zorladı ve kısa oyuncularını da orta mesafeden şut tercihi bulunmasını istedi, sonuç ise 6 dakika kala 13 sayılık fark olmasıydı. Denver ekibinde, Jamal Murray ve Trey Lyles ikilisi, maç boyu olduğu gibi son çeyrek de takımın bel kemiği oldu ve farkın kapanmasına izin vermedi. Utah’ın pota altında kurduğu üstünlük (53-37 ribaund) maç boyu etkisini gösteremedi ve ev sahibi ekipten daha fazla top kaybı yapınca (17 turnover) Denver Nuggets, maçtan 99-91 galip ayrılmasını bildi.

Denver ekibinde Jamal Murray’nin 26 sayı-6 ribauntluk ve kenardan gelen Trey Lyles’ın 26 sayı-7 ribauntluk performansı galibiyet için yetti. Utah’ta ise çaylak Donovan Mitchell’ın 15 sayı-7 ribaunt-5 asistlik performansı galibiyet için yeterli olmadı.

İstatistikler:

Özet:

Yazar: Murat Şişkolu
Editör: Okan Burhan

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?