in , , , , ,

Yıldızların Dönüşü: Ben Simmons, Jusuf Nurkic ve Dahası

Kilit Parçalar Dönüyor: Brogdon, Clarke, Aminu, Ben Simmons, Jusuf Nurkic!

Lig Başlarsa Buralar Karışır!

Malumunuz korona virüs salgını dünyada hızla devam edıyor. Bazı ülkeler aşı üzerindeki çalışmalarının iyi gittiğini söylüyor, bazıları aldıklerı erken ve başarılı önlemlerle kontrol altına aldığını söylüyor; bazıları ise önlem almanın faydasız olduğunu ve bunu kendi haline bırakacağını belirtiyor. Gelecek ne kadar umutludur, kim ne kadar haklıdır bilemeyen bizler ise sadece üzerimize düşen önlemleri almaya gayret edip daha kötüye gitmemesini umuyoruz. Bu umutlarımızın bir hissedarı da tabi ki NBA. NBA bu sezon tekrar devam edecek mi? Ederse normal sezonla mı edecek doğrudan playofflara mı geçilecek bilmiyoruz ancak benim arzularım normal sezonun kaldığı yerden başlaması yönünde. Normal sezon yeniden başlarsa, sezonda sakatlıktan dert çeken bazı takımlar bunları aşmış olacak.

Karantina döneminde iyileşme sürecini tamamlayıp takımına dönecek oyunculardan lige ve takımına en çok yardım edecek oyuncuları derledim sizler için!

5 . Malcolm Brogdon – Indiana Pacers

malcolm-brogdon-donusu

Malcolm Brogdon ligin gizli kahramanlarından birisi. Kendisi, hem istatistik kağıdına çok yansımayan katkılar sağlıyor takımına hem de oyun zekasıyla takım oyununun oynanmasına imkan veriyor. Pasları, topsuz koşuları, savunmada yer tutmaları gibi konularda yıldız oyunu değil, takım oyunu oynayan Indiana Pacers takımının kesinlikle vazgeçilmezlerinden birisi. Gene de istatistiklerinden bahsedersek kendisi bu sezon 16.3 sayı, 4.7 ribaund, 7.1 asistlik bir performans sergiledi. Sezonun Covid-19 arasına girmesinden hemen bir hafta önce sakatlanan Brogdon, süreci ameliyatsız atlatabilecekti ancak dönüş tarihi belli değildi. Haftadan haftaya iyileşmesi gözlenerek karar verilecekti ancak çok sayıda maç kaçıracak olan Brogdon, Indiana’nın kaderini belirleyecekti. 39 galibiyet ile 5. sırada bulunan Indiana, aynı galibiyetle 6. Sırada olan Philadelphia’nın gerisine düşebilirdi. Bu gerçekleşirse, playoff’lardaki rakibi Miami değil Boston olacak olan doğu ekibi, ona her zamankinden çok ihtiyaç duyacak diyebiliriz.

4. Brandon Clarke – Memphis Grizzlies

brandon-clarke-donusu

Memphis Grizzles – Çaylakların yükselişi… Alt ekstremite kas yırtılmasından muzdarip bir oyuncu da Clarke. Brandon Clarke 2019 draftlarının yıldız takımı Memphis’in en değerli parçalarından birisi. Ligin en konuşulan ve sevilen oyuncularından biri haline gelmeyi hızlıca başaran Ja Morant’ın, takımındaki 2 çaylak yoldaşından birisi Clarke. Bu sezon maç başı 22 dakikadan kısa bir sürede 12.0 sayı ve 5.8 ribaund ortalamaları yakaladı. Sezon arasından önce NBA’nin All-Rookie takımlarından birine aday olma yolunda ilerliyordu. Sezon başında batı playoff potasına gireceğini söylese, kimseyi inandıramayacak olan Memphis’in 8. Sırayı koruyabilmesi için kilit isimlerden birisi kendisi. Aslında 9. Olan Portland ile aralarında 3 galibiyetlik bir fark olduğu için güvendeler gibi görünse de, onların tarafında da büyük bir değişiklik geleceği için bu noktada ellerinden geleni yapmaları çok önemli olacaktır.

3. Al-Farouq Aminu – Orlando Magic

al-farouq-aminu-donusu

Al-Farouq Aminu, ligin bence en zor adamlarından birisi. Sizi yarı yolda bırakması ihtimali (maç performansı olarak) hiç düşük olmayan Aminu, sizi ipten alabilecek yeteneklere de sahip. Bu kumarı herkes için oynamazsınız ama onun savunma becerilerine sahip birisi için bu risk çok makul bir hal alabiliyor. Lisede internet kafeye gidip NBA oynarken kariyer modunda oyuncumun yaz liginde onunla karşılıklı geldiği maçları hala hatırlarım, kariyerimi darmadağın etmişti. Şaka bir yana Portland’ta oynarken bu sebeple uzun süreler boyu elden çıkarılamayan Aminu, 2010 senesinin 8 numaralı draftıydı. Bu sezonun başından beri Orlando’ya ne kattı dersek çok somut şeyler yok elimizde, çünkü zaten toplam 18 maç oynadı.

Menisküsü yırtıldıktan sonra ameliyatsız tedavi edilmesi ihtimali zorlanan (ki bunun çok yanlış bir karar olduğunu ilk günden itibaren düşünüyorum) veteran, sonrasında bu boş ısrardan vazgeçilip ameliyata yönlendirildi. Bu aşamada bile geleneksel menisküs ameliyatı yapılmayıp Menisektomi olarak bilinen menisküs bağlarının tamir edilmesine dayanan ikincil ameliyatı ile tedavi sürecine devam eden Aminu’nun belirlenen iyileşme süresi 12 haftaydı.

Peki, Aminu neden bu kadar önemli bu takım için dersek de sıralamalarına bakmamız yeterli. Doğu’nun 1 ve 2 numarası belli, Milwaukee ve Toronto. İki takımın da ilk beşinde 2 uzun var, takımda Vucevic tarafından savunulmak zorunda olan ve onu da savunmasıyla zorlayacak olan birer sağlam pivot var: Brook Lopez ve Marc Gasol. İki takımın da en büyük kozu, büyük yıldızları, 4 numaralı oyuncuları Giannis Antetokounmpo ve Pascal Siakam. Bu uzun boylu, güçlü ve hızlı adamları durdurmak için Vucevic’ten yardım bekleyemeyecek olan Orlando’nun, Aminu gibi bir savunmacıya ihtiyacı var. Aminu onları durdurabilir mi, %95 hayır, Aminu onları yavaşlatabilir mi, %75 hayır. Ama zaten bu maçta kesinlikle favori olamayacak olan Orlando’nun sürpriz yapabilmesi için bir şansı varsa o şans için bu adama ihtiyaçları var.

2. Ben Simmons – Philadelphia 76ers

ben-simmons-donusu

Philadelphia ligin kesinlikle en enteresan takımlarından birisi. Ligin tüm trendlerini reddedercesine oyun sistemini şutörsüz kuran bu takımda bu yapılanmanın en büyük sebebi ve bu sistemin en kritik parçası şüphesiz ki Ben Simmons. Joel Embiid mi daha önemli oyuncudur Ben Simmons mı tartışmalarına hiç girmeden bunu deme sebebimi açıklıyorum. Çünkü Embiid, oyun düzeni ne olursa olsun çıkar oyununu oynar, kendisine gelen pasları değerlendirir ve fizik gücü ile pota altı savaşlarında kendi zaferini yaratmaya çalışır. Ben Simmons için aynısını söyleyemeyiz, zira kendisi oyuna yön vermek zorunda. Şut tehdidinin olmayışı (zayıflığı demiyorum dikkat) sebebiyle o topu eline alıp, oyunu kendi kurmadığı sürece kendisinden verim almanız imkansıza yakın. Rakibin 1’den 5’e kadar tüm mevkilerini savunabilen, üstün atletizm, oyun görüşü ve pas yeteneğine sahip bu genç adam bu takımda geçirdiği süre boyunca takımı kendine o kadar alıştırdı ki artık bu sistem onsuz dönmüyor, tüm yapılanma onun üzerine yapıldı.

Boston ile ilk turdan karşılaşmak istemeyecek olan Phila’nın, bu son süreci olabildiğince kayıpsız geçirmesi gerek ama diğer yandan da o olmadan çıkacakları olası bir playoff serisinde, 8. sıradan gelen bir takım karşısında bile tam anlamıyla favori olamayacaklarını göz önünde bulundurduğumuzda öncelik, Ben Simmons’ın tamamen iyileşmesi olacaktır. Belindeki sinir sıkışmasından dolayı sezonu kapatma ihtimali dahi konuşulan bu genç yıldız, ameliyat gerekip gerekmediğine dair yapılan mart ortası muayenelerinde oldukça iyi hissettiğini söyledi ve bu sezon içinde döneceğini bildirdi. Bu süreç iyice uzayacak olursa normal sezon maçlarına dönme ihtimali de ortaya çıkan Ben Simmons, playoff maçlarına kadar büyük ölçüde yetişecektir.

1.Jusuf Nurkic – Portland Trail Blazers

jusuf-nurkic-donusu

Bence bu konudaki en önemli adam Jusuf Nurkic. Nurkic’in ne kadar kötü bir sakatlık geçirdiğini hatırlamak isteyenleri buraya alalım. Portland bu ligin son yıllarında hep sürpriz takım oldu. Yıllardır süperstar barındırmasına rağmen takım oyunu oynamasıyla göz önüne çıkan Portland, ligin lanetli olduğuna inanılan ve en çok sakatlık yaşayan, en çok yıldızını bu uğurda kaybeden takımlardan birisi. Nurkic de bu alanda Portland tarihinin bile en büyük sakatlıklarından birisini yaşadı geçen sene. Takımın temel taşı olan Lillard’ın hayat tarzı sebebiyle takımın temel dinamiği her daim sadakat ve arkadaşlık oldu Portland’ta, bu sebeple Plumlee’nin gönderilişine sebep olarak görülen Nurkic’in kabullenilmesinin zor olacağı düşünülüyordu.

Bosnian Beast (Boşnak Canavar) lakaplı Jusuf Nurkic takıma o kadar hızlı adapte oldu ki, net görülür şekilde takımdaki her oyuncunun en sevdiği kişilerden biri haline geldi, en çok da Lillard’ın. Bu ruhu sahada da yaşatan Nurkic, Kaan Kural’ın sıkça vurguladığı üzere takımda oyunu kuran adam haline geldi. İnanılmaz saha görüşü, üstün pas yeteneği, şut becerisi ve savunma yeteneğiyle Portland’ta, diğer oyunculara üçlük çizgisi dışında o kadar iyi alan sağlıyordu ki herkesin verimliliği katlanıyordu. Ben, onun bu oyununu eski takım arkadaşı Jokic’e benzetiyorum, daha düşük fundamental becerisi ve daha yüksek savunma katkısı ile.

Geçen sezon playoff yapamaz denirken Batı finali oynayan Portland’ta, takım yenilmekte olduğu için, hastaneden çıkmaması gerekirken çıkıp maça geliş anını hatırlayanlar bilir Nurkic’in neden çok verimli olacağını. Yenileceği kesin gibi görülen Portland oyuncuları onu kenarda gördüğünde çılgınca sevinmişlerdi, tüm seyirciler deli gibi tezahürat ediyordu, ben de televizyonun karşısında heyecandan yumruklarım sıkılı şekilde zıplıyordum. O maçı çevirdi Portland, o bizim için buraya kadar gelmişken yenilemezdik dedi oyuncular.

Lige verilen bu aradan sonra dönecek. Antrenman videolarında gayet iyi görünüyor Nurkic, sakatlık dönemi aldığı kiloları da vermiş durumda. Tam performans dönemeyeceğini hepimiz bilsek de, takımı için mücadele edip dönen Nurkic’in dönüşü en yakın arkadaşı Lillard başta olmak üzere herkeste doping etkisi yapacaktır. Ayrıca sezon sonuna kadar elde bir Hassan Whiteside olduğunu da düşünürsek, muhtemelen sert savunma mücadelelerinde Hassan’ın, içerden oyun yönetiminin ve top paylaşımının sağlanması için de Nurkic’in kullanılacağı iki uzunlu bir sistem denenecek ve bu maç eksikliğinin etkileri bu şekilde tolore edilmeye çalışılacak. Lillard-Mccollum-Ariza- Nurkic-Whiteside kadrosu ile playofflara kalma imkanı yakalarsa Oregon ekibinin Lakers karşısında Memphis’ten daha yüksek şansı olacağı da bir gerçek.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
 • 2020 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Lig Başlarsa Buralar Karışır! Malumunuz korona virüs salgını dünyada hızla devam edıyor. Bazı ülkeler aşı üzerindeki çalışmalarının iyi gittiğini söylüyor, bazıları aldıklerı erken ve başarılı önlemlerle kontrol altına aldığını söylüyor; bazıları ise önlem almanın faydasız olduğunu ve bunu kendi haline bırakacağını belirtiyor. Gelecek ne kadar umutludur, kim ne kadar haklıdır bilemeyen bizler ise sadece üzerimize […]
 • LeBron James Bubble’dan Ayrılacak Mı?
  Lig Başlarsa Buralar Karışır! Malumunuz korona virüs salgını dünyada hızla devam edıyor. Bazı ülkeler aşı üzerindeki çalışmalarının iyi gittiğini söylüyor, bazıları aldıklerı erken ve başarılı önlemlerle kontrol altına aldığını söylüyor; bazıları ise önlem almanın faydasız olduğunu ve bunu kendi haline bırakacağını belirtiyor. Gelecek ne kadar umutludur, kim ne kadar haklıdır bilemeyen bizler ise sadece üzerimize […]
 • Seri Analizi: Lakers vs Trail Blazers
  Lig Başlarsa Buralar Karışır! Malumunuz korona virüs salgını dünyada hızla devam edıyor. Bazı ülkeler aşı üzerindeki çalışmalarının iyi gittiğini söylüyor, bazıları aldıklerı erken ve başarılı önlemlerle kontrol altına aldığını söylüyor; bazıları ise önlem almanın faydasız olduğunu ve bunu kendi haline bırakacağını belirtiyor. Gelecek ne kadar umutludur, kim ne kadar haklıdır bilemeyen bizler ise sadece üzerimize […]
 • NBA’de Modern Dönem Oyununda Değişim Yaratan 10 Oyuncu!
  Lig Başlarsa Buralar Karışır! Malumunuz korona virüs salgını dünyada hızla devam edıyor. Bazı ülkeler aşı üzerindeki çalışmalarının iyi gittiğini söylüyor, bazıları aldıklerı erken ve başarılı önlemlerle kontrol altına aldığını söylüyor; bazıları ise önlem almanın faydasız olduğunu ve bunu kendi haline bırakacağını belirtiyor. Gelecek ne kadar umutludur, kim ne kadar haklıdır bilemeyen bizler ise sadece üzerimize […]
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelmiş Geçmiş En Kötü NBA Yorumları!

Michael Jordan Belgeseli: The Last Dance 1. ve 2. Bölüm