in , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

O Herkese Lazım: Jrue Holiday

Çift yönlü bir oyuncu

Gözde Oyuncu için Takas Senaryoları

Aralık ayının 15’i, 2019 yazı boyunca baş döndüren bir tempoda devam eden takaslar ve transferler ile tam istedikleri gibi bir yaz geçiren NBA takipçileri için bir milat olabilir. Zira bu tarih, işin jargonuyla konuşmak gerekirse “serbest oyuncu statüsünde olup imza atan oyuncuların takas edilebilme yasağının kalktığı gün”. Bizim anlayacağımız şekliyle ise NBA takas sezonunun açılışı. Bu sezonun açılmasından itibaren bir çok dedikodu hemen radarlara düştü. Takas sezonunun gözdelerinden Kevin Love ile alakadar düşüncelerimiz ve ihtimalleri hali hazırda paylaştık. Love’ın takas edilmeyi istediği bir süredir dillendirilen bir ihtimalken, sezonun ilk beklenmedik “takasa açık oyuncusu”, sakatlıkların belini büktüğümüz sezona istediği başlangıcı yapamayan New Orleans Pelicans’tan geldi. New York Times yazarı Marc Stein’a göre Pelicans, takımın yıldızı Jrue Holiday için gelecek teklifleri dinlemeye hazır. Sezon başında Redick, Ingram, Zion Williamson ve Holiday dörtlüsünün takımın dokunulmazları olduğunu söyleyen Pelicans yönetiminin, takımın bu sezonki kötü gidişine, olası takas ile oluşturacakları yeni kadro yapısı ile dur demeye çalıştıkları aşikar. Holiday gibi, basketbolun her iki yönünde de büyük katkılar verebilecek bir oyuncunun taliplerinin de bir hayli çok olma ihtimali yüksek. Peki, Holiday’in meziyetlerine talip olabilecek takımların kimler olduğu konuşuluyor? Nasıl takas senaryoları mevcut? Bu takas senaryoları ne kadar gerçekçi? Tüm bu soruları cevaplamak için, buyurun bir miktar beyin egzersizine.

Olası senaryolara girmeden evvel, takımların Holiday’e neden talip olacağını anlayabilmek için ondan biraz bahsetmek lazım gelir. Jrue Holiday kariyerine 2009 senesinde 76’ers’da başladı ancak bizim onu tanımamız, özellikle son 3-4 seneki performansı ile Pelicans’ta oldu. Oyunun iki yönünde de etkili olan Holiday’in kadronuzda olması, size otomatikman 20 sayı 5 ribaund 5 asist 2 top çalma 1 blok yazılması demek. 2017-18 sezonu en iyi, 2018-19 sezonu da en iyi ikinci savunma takımına seçilen Holiday’in savunma konusunda ligin en elit guard’larından biri olduğunu da eklemek gerek. Dolayısıyla hem skor üreten, hem de bir çok takımın fellik fellik arandığı dış savunmacı ihtiyacını giderebilecek bir alternatif olan Holiday’in talipli sayısının birden fazla olması oldukça doğal bir durum. Gelin bu taliplileri birer birer inceleyelim:

1- Dallas Mavericks

Mavs: Jrue Holiday
Pelicans: Delon Wright + Courtney Lee + korumalı (en az 1) 1. tur draft hakkı

Neden Mantıklı?: Çünkü Dallas, her ne kadar bu sezon bu kadar iyi olmayı beklemediyse de ve bir nevi, bulundukları pozisyonu öpüp başlarına koymaları gerekse de; Batı’da daha korkutucu bir güç olmak için Holiday’i kadrosuna katmak isteyebilir. Bir yandan seneler boyunca Anthony Davis ile pick&roll oyunlarında tecrübe kazanmış bir oyuncu olarak Holiday, Porzingis ile iyi bir uyum yakalayabilecekken, bir yandan da işin dış savunma tarafında, rakip takımların birincil guard opsiyonlarını savunarak Doncic’in maçta daha diri kalmasını sağlayabilir.

Neden Mantıksız?: Doncic’in ikinci yılında, kadroyu daha yeni yeni şekillendirirken, bir “macera” olarak adlandırılabilecek bir hamle yapılması şu an için olası görülmüyor. Zira alınan duyumlara göre Dallas yönetimi takımın şu anda olduğu durumdan ziyadesiyle memnun ve eldeki kadronun, sezon boyu ve playoff’larda nasıl bir performans göstereceğini merak ediyor. Dolayısıyla Mavs’tan bu sezon, Holiday ölçütlerinde herhangi bir hamle beklememek daha mantıklı. Gel gelelim söz konusu takım sahibi Mark “delidir ne yapsa yeridir” Cuban olunca, bu senaryoyu hiç bir zaman yüzde yüz olasılıksız olarak addetmemek gerekecektir.

2- Milwaukee Bucks

Bucks: Jrue Holiday
Pelicans: Donte DiVicenzo + Sterling Brown + 2020 ilk tur draft hakkı + 2021 ilk ve ikinci tur draft hakkı (+bir kaç draft hakkı daha)

Neden Mantıklı?: Bu takasın Pelicans için belki de tek kazancı, takımı genç çekirdek etrafında tekrar oluştururken, Holiday’in 2 yıl 52 küsür milyon dolarlık kontratından kurtulmak olacaktır. İşin Bucks yönü ise çok daha avantajlı. Bucks’ın takım olarak defoları, geçen sezonun playoff’larında ayan beyan ortaya çıkmıştı: Eric Bledsoe’nun düşen performansı ve Giannis’in dışında (ki onun da kendi defolarını izledik) kritik anlarda eline topu alacak kimsenin olmaması. Holiday bu iki yaraya da merhem olabilecek kapasitede. Khris Middleton ile birlikte takımın skor yükünün önemli bir kısmını Giannis’in üstünden alabilirler. Buna ek olarak, Anthony Davis gibi bir süper yıldız ile oynadığı son sezonda dahi, “clutch” olarak tabir edilen maç sonu toplarında yüzde 50’nin üzerinde isabet sağladı. Olayın savunma yönü zaten malumun ilamı.

Neden Mantıksız?: Basit: Bucks’ın elinde verebileceği neredeyse hiç bir şey yok. “Nasıl olsa yeniden yapılanmaya gidiyorlar, talep görür” diye ortaya DiVicenzo ve Brown’ı katıp, üstüne de Pacers’tan aldıkları 2020 draft hakkını ve hatta bir kaç gelecek draft hakkını vermeleri durumunda dahi teklif, kontrat yükü açısından Bucks’ın belini bükecek kapasitede. Dolayısıyla, basketbol oyunu açısından mantıklı gözüken bu takas, işin mali yönü açısından oldukça gerçek dışı.

3- Minnesota Timberwolves

Wolves: Jrue Holiday
Pelicans: Jarrett Culver + Jeff Teague/Robert Covington

Neden Mantıklı?: Minnesota için işler süper starlar yönünden iyi gidiyor olabilir. Karl Anthony-Towns ilgin en iyi uzunu payesini alabilecek bir performans ortaya koyarken, sırf biz sezon başında sövdük diye gaza gelen Andrew Wiggins de kendinden beklenen performansı bir nebze olsun karşılayabilmiş gözüküyor. Minnesota için sorun takımın geri kalanında. Performansı yerlerde sürünen Jeff Teague’in takıma götürüsü, getirisinden fazla olmaya başladı. Geriye kalan ana guard ikilisi Josh Okogie ve Jarrett Culver ise maç başına sadece 17.6 sayı ortalamasına sahip. Takım olarak savunmada lig 23.’sü konumundalar. Dolayısıyla hem savunma kurgusunu bir kademe yukarı taşıyabilecek, hem de KAT/Wiggins ikilisi üzerindeki skor baskısını azaltabilecek profilde bir oyuncu olarak Jrue Holiday, Minnesota için biçilmiş kaftan. Bunun yanında, yeniden yapılanma sürecine giren Pelicans için draft’ın 6 numarası Culver’ın ve bir sene sonra kontratı bitecek olan Teague’in bulunduğu bir takas, bir hayli kabul edilebilir bir seçenek.

Neden Mantıksız?: Olay dönüp dolaşıp Minnesota’nın olası Holiday kurgusuna geliyor. Holiday’in oyunundan en büyük verimi alabilmek için yanında; topu elinde tutup oyun kurmayı sevecek bir oyun kurucu şart. Gel gelelim olası bir takas sonrası Minnesota’da oyun kurma görevi çoğunlukla Holiday/Wiggins ikilisinin eline bakacaktır. Bu da Holiday’in ekseriyetle kaçındığı bir oyun tarzı. Üçlük yüzdesi ortalaması %33 olan bir guard ikilisinin oyunda alan yaratma/spacing konusunda sıkıntı yaratacağı da aşikar. KAT bu sene yüzde 42 ile üçlük atıyor olabilir ancak KAT’ın üçlük atabiliyor olması, her maç 10 üçlük atmak zorunda olması demek de değil. Nihayetinde Holiday takası, teoride Minnesota için mevcut sorunlara merhem olabilecekken, başka yaralar açma ihtimaline de sahip. Dolayısıyla, daha öncekiler kadar olmasa da, an itibariyle bir miktar olasılık dışı görünen bir takas ihtimali olarak öne çıkıyor.

4- Miami Heat

Heat: Jrue Holiday
Pelicans: Justise Winslow + Duncan Robinson + Dion Waiters/Goran Dragic

Neden Mantıklı?: Heat kazanma kültürüne sahip bir takım. Yıllar sonra Doğu Konferansı’nda başa güreşen bir kadroya sahip oldular. Hırslılar ve kazanmak istiyorlar. Gel gelelim Butler dışındaki bütün skor opsiyonları, kritik anlarda kendilerini henüz göstermemiş ve playoff’lardaki etkinliği belirsiz genç oyunculardan ibaret. Holiday gibi hem savunmada liderlik edebilecek, hem kritik anlarda sorumluluk alan, rakip savunmaları açan bir oyuncunun varlığı, Heat için daha fazla başarının ilk adımı olabilir. Başa güreşen takımların hemen hemen hepsinin çift yıldızlı kadrolar olduğu göz önüne alınırsa, Heat yakın tarihli bir başarı için kadrosunda Holiday’i görmek isteyebilir. Pelicans için ise Winslow gibi bir savunmacı ve Robinson gibi parlayan bir yıldız adayı, yenilenen kadrolarında iyi bir derinlik sağlamak için çok çok önemli parçalar olabilirler.

Neden Mantıksız?: Sırayla sayalım. Play-off’lar için kaderleri henüz belirsiz olsa da Butler, Nunn, Adebayo ve Herro gibi oyunculardan yeterli hücum katkısını, Winslow sağlıklı olduğu sürece de gerekli savunma katkısını alıyor gibiler. Holiday’in gelişi illa ki belirli bir katkı sağlayacaktır ama buna hemen, bugün ihtiyaçları olup olmadığı şu an için muamma. Kaldı ki, iki hafta önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Heat kendini 2021 yazına saklıyor. En önemli hedeflerinden biri Giannis Antetokounmpo. Bugünün All-Star kalibresinde oyuncusu için 2 sene sonra kadrolarına katabilecekleri MVP’den vaz geçerler mi? Heat tarihi bu sorunun cevabının “hayır” olduğunu gösteriyor. Takasın mali yönünde herhangi bir sıkıntı yok, iki takım da maaş dengesini çeşitli oyuncuları takasa katarak sağlayabilirler. (bkz: Dragic, Waiters vb.) Gel gelelim asıl mesele, Heat’in kendini bu sezon nerede görmek istediğiyle ve nasıl bir başarının Heat için tatmin edici olacağında. Lakers, Clippers ve Bucks seviyesine hemen çıkmak isteyen bir Heat için bu takas nispeten olası.

5- Denver Nuggets

Nuggets: Jrue Holiday
Pelicans: Gary Harris + Malik Beasley + Juan Hernangomez YA DA
Gary Harris + Michael Porter Jr

Neden Mantıklı?: Geçen sezon Nuggets için normal sezonda işler mükemmele yakın bir seyir izledi. Gel gelelim Nuggets kadrosunun eksiği kendisini playoff’larda, Portland’ın guard ikilisi Lillard ve McCollum’un etkili oyunu karşısında tel tel dökülürken gösterdi: Nuggets guard savunmasına hala çok etkisiz. Harris’in ana parça olduğu bir takasta, onun yerine kadroya katılacak olan Holiday hem guard savunmasında, hem pick&roll savunmasında hem de Harris’in etkili olduğu diğer alanlarda bir yükseltme işlevi görecektir. Dolayısıyla Holiday’in takıma katılışı, Nuggets’ın şampiyonluk için ihtiyaç duyduğu belki de tek açığı kapatabilecek hareket olabilir.

Neden Mantıksız?: İşin sıkıntılı tarafı Pelicans’ın isteyeceği parçalar ve bunları Nuggets’ın ne ölçüde karşılamak isteyeceği ile alakalı. Harris’in 3 yıl 57 milyon dolarlık kontratı, şu anda girdikleri yok itibariyle Pelicans’ın aklına direkt olarak yatacak bir mali yük değil. Dolayısıyla Pelicans, Harris yanında bir kaç parça daha isteyecektir. Nuggets’ın elinde Hernangomez gibi, Beasley gibi; Pelicans gibi takımlarda ana rotasyonun parçası olabilecekken, Nuggets gibi derin kadrolarda yer bulamayan oyuncular mevcut. Ancak Pelicans’ın gözü kuvvetle muhtemel Michael Porter Jr’da olacaktır. Nuggets’ın Porter Jr’ı elinden bırakmayı isteyeceği ise oldukça şüpheli. Dolayısıyla, yıllık 23 milyon dolarlık bir kontrattan kurtulup yerine 19 milyon dolarlık bir kontrat almanın çok mantıklı olmaması yanında, takımların takasta kullanılacak oyuncular hususunda anlaşamama ihtimalinin olması, bu takası zora sokacaktır. Yine de uygun bir zemin yakalanırsa, bu takasın gerçekleşme ihtimalinin diğer tüm ihtimallerden daha olası olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak takas dedikodularında adı geçen ve Jrue Holiday ile ilgilenen takımların hepsinin bu takası gerçekleştirmek veya gerçekleştirmemek için belirli sebepleri mevcut. Bu yüzden böylesine bir takasın hemen yarın olmasını beklemek biraz acelecilik olacaktır. Takımlar bir süre daha kendi “ahval ve şeraitlerini” tartarak, bir süre sonra olası bir takas için harekete geçip geçmeyeceklerine karar vereceklerdir.

Olur da sizin aklınızda farklı senaryolar olur, farklı fikirler ortaya atasınız gelir, yorumlar vasıtasıyla sizi dinlemekten keyif duyarız. Nihayetinde bu macera nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın kesin olan bir şey var ki o da, Jrue Holiday’i kadrosuna katan takımın en az bir kademe yukarı çıkacağı. Holiday bahtsız bir takımda sıkışıp kalmış, diğer herkesin arayıp da bulamadığı bir yetenek.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Gözde Oyuncu için Takas Senaryoları Aralık ayının 15’i, 2019 yazı boyunca baş döndüren bir tempoda devam eden takaslar ve transferler ile tam istedikleri gibi bir yaz geçiren NBA takipçileri için bir milat olabilir. Zira bu tarih, işin jargonuyla konuşmak gerekirse “serbest oyuncu statüsünde olup imza atan oyuncuların takas edilebilme yasağının kalktığı gün”. Bizim anlayacağımız şekliyle […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Gözde Oyuncu için Takas Senaryoları Aralık ayının 15’i, 2019 yazı boyunca baş döndüren bir tempoda devam eden takaslar ve transferler ile tam istedikleri gibi bir yaz geçiren NBA takipçileri için bir milat olabilir. Zira bu tarih, işin jargonuyla konuşmak gerekirse “serbest oyuncu statüsünde olup imza atan oyuncuların takas edilebilme yasağının kalktığı gün”. Bizim anlayacağımız şekliyle […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Gözde Oyuncu için Takas Senaryoları Aralık ayının 15’i, 2019 yazı boyunca baş döndüren bir tempoda devam eden takaslar ve transferler ile tam istedikleri gibi bir yaz geçiren NBA takipçileri için bir milat olabilir. Zira bu tarih, işin jargonuyla konuşmak gerekirse “serbest oyuncu statüsünde olup imza atan oyuncuların takas edilebilme yasağının kalktığı gün”. Bizim anlayacağımız şekliyle […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Gözde Oyuncu için Takas Senaryoları Aralık ayının 15’i, 2019 yazı boyunca baş döndüren bir tempoda devam eden takaslar ve transferler ile tam istedikleri gibi bir yaz geçiren NBA takipçileri için bir milat olabilir. Zira bu tarih, işin jargonuyla konuşmak gerekirse “serbest oyuncu statüsünde olup imza atan oyuncuların takas edilebilme yasağının kalktığı gün”. Bizim anlayacağımız şekliyle […]

What do you think?