Stephen Curry ve Sırrı! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Olağanüstü Yetenek: Stephen Curry ve Topsuz Oyun Sırrı!

Stephen Curry’nin Ortaya Koyduğu Fiziksel Fark

Curry ve Topsuz Oyun Dersleri

NBA tarihinde adı farklı farklı anılan isimler vardır. Kimisi için “NBA’i popülerleştiren adam”, kimisi içinse “Oyunu değiştiren adam” denilir. Bu tarz yerleştirmeler oldukça çoktur. Stephen Curry de bu tarz ünvanların yapıştırıldığı isimlerden biridir. Lige geldiği ilk günden bu yana kaydettiği çalışma azmi ile, şut performansı ile gözler önüne çıkan bir isimdir. Şef, tehlikeli bir adamdır. Buna bir sürü neden sayılabilir, ancak değeri az bilinen özelliklerinden biri ise, topsuz alanda oynadığı oyundur.

Topsuz Alan Ustası: Stephen Curry

Wardell Stephen üçlük rekorları kırdı, tarihi geceler yaşadı; peki nedir onun sırrı? “Üçlük atmanın da bir sınırı olmalı” dedirten bir adam olan Şef, bir şeyi herkesten daha iyi yaptığı için bunu dedirtiyordu. Potayı gözüne kestirip, oldukça kısa sürede topu elinden çıkarması onun en iyi yaptığı iş olsa da, topsuz alanda gösterdiği performans onu farklı kıldı. 3 şampiyonluğu bulunan süperstarın topsuz alanda kilometreler kat ettiği dile getirildi. Bunu güzel bir örnek ile ortaya serebiliriz.

“Portland’ın pivotu Zach Collins üçlüğünü yolladığı sırada, Moda Center’ın sarı rakamları ilk periyotun bitmesine 1:10 dakika kaldığını gösteriyordu. Yumuşak bir şekilde potanın üstüne çıkan şut, Golden State’ten Kevin Looney’nin ellerine geldi. Warriors‘ın pivot topu Livingston’a pasladı. Bir kez topu sektiren Livingston, topu Curry’e aktardı. Bu noktadan sonra Curry, verilere göre, 68 metre koşacağı bir hücumun ilk adımını attı.”

Kilometrelerce Koşu ve Dengeli Nabız: Curry Bunu Nasıl Yapıyor?

Her sporcunun kendine özgü eğilimleri vardır. Kimisi çok hızlıdır, kimisi çok güçlüdür. Ancak sporun ortak bir noktası vardır ki, eğilim ne olursa olsun sporcular da insanlardır. Sakatlıklar yaşarlar, kaslar bitik hale gelir…Hatta bazen o kadar çok yorulurlar ki vücutları isyan eder. Basketbol gibi bir sporda, temponun en üst seviyede olduğu bu sporda sporcuların vücutları çabuk yıpranır. Kaslar bir yana, tempodan dolayı nabız kontrolü de oldukça zorlaşır. Curry’de ise bu durum oldukça şaşırtıcı bir noktada. Başarılı oyun kurucunun oldukça güçlü bir fiziği var. Nabız kontrolü üst seviyede olan Curry, topsuz alanda metrelerce koşsa da nabzını dengede tutabiliyor. İstatistiklere göre Steph, boşa çıkmak için maç başına “4 KİLOMETRE” koşuyor. Ayrıca, bu hızlı tempoya rağmen, 90 saniyelik bir molada nabzını 80’in altına düşürebiliyor. Bu şekilde onun, düşündüğümüzden daha da yüce bir adam olduğunu görebiliyoruz.

Nabız Antrenmanı

Yetenek ne kadar doğuştan olursa olsun, antrenmansız bir fayda etmez. Curry de başarılarının birçoğunu antrenmanlarına borçlu. Molalarda, hatta bazen oyunun ortasında bile nabzını düşürebilen Curry, bunu antrenmanlar sayesinde başarabiliyor. Yapılan açıklamalara göre, antrenörü onun göğüs kafesine kum torbası yerleştiriyor. Bunu yapmasının sebebi onu zorlamaktan ve diyaframını çalıştırmaktan kaynaklanıyor. Bu zorlama sayesinde Curry, onca efora rağmen nabzını dengeleyebiliyor. Süperstar olmak kolay değil. Çabalamaktan daha fazlasını gerektirir. Farklı çalışma yöntemleri, iyi olduğun noktalara farklı dokunuşlar katmak gerekir. Curry de bunu en iyi şekilde yapıyor. Ligin en çok üçlük atan oyuncusu olma yolunda adım adım ilerlediği gibi, tarihin en iyi oyun kurucusu ünvanı için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Onun da dediği gibi “Her şeyi yapabilirim!”

What do you think?