in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Dominasyon: Oyuna Yeni Kural Ekletenler

Kuralları değiştiren oyuncular

Oyunu O Kadar Domine Ettiler ki…

Wilt Chamberlain

Dönemin şartlarına göre üstün fizik yapısı ve atletizme sahip olan Chamberlain yüzünden boyalı alanında genişletilmesi getirilen ilk kurallardan biriydi. Takiben serbest atış sonrası ofansif goaltending* kuralı ise neredeyse bir metreden fazla sıçradığı sebebiyle getirilmişti. Atletizmini gözümüzde canlandırmak için, bir zamanlar eski bir takım arkadaşının onu sıçrayarak camın en üstüne değerken gördüğünü anlattığını hatırlayalım.
*Topun henüz sayı ihtimalini barındırması

Shaquille O’neal

O’neal alan savunması ve topsuz oyuncuya ikili sıkıştırma gibi konuları genel geçer hale getirmişti. Aşırı güçlü ve atik olması sebebiyle boyalı alanda kurduğu hanedanlığı yıkmak için yapılabilecek tek hamle nitelik değil nicelik ileydi. Ayrıca günümüzde kullanılan potalar ise Shaq mühendisliğinin ürünüdür. Kırdığı potalar ile yeni üretilen potaların güçlendirilmesi konusuna ışık tutmuştur.

Charles Barkley

Kalçasıyla kendine büyük bir avantaj sağlayan Barkley topu alçak postta aldığında yaklaşık 20 saniye topu sektirir ve sonrasında şut kullanırdı. Bunun önüne geçmek için bir oyuncunun alçak postta arkasında savunma ile topu en fazla 5 saniye boyunca sektirebileceği kararı verildi.

Rajon Rondo

Belki de en ilginç kurallardan biri: Kafa bandının logo ters gelecek şekilde takılamaması! Rondo’nun bandı bu şekilde kullanması ve dikkatleri üstüne çekmesiyle birlikte bu tamamen yasaklandı.

Reggie Miller

Şut denemesinin ardından faul almak için rakibine tekme atmasıyla bilinen Miller için özel olarak bu hareket ofansif faul olduğu kesinleştirilirdi. Kurala ise bu ihlali yapmasıyla bilinen Reggie Miller’ın adı verildi.

Kevin Durant

2011 yılında, kendisini yakın savunan agresif savunmacının kollarına adeta kendini takarak şut faul almasıyla bilinen Durant’in hareketinin şut öncesi faul olduğu tespit edilerek kural değişikliğine gidildi.

Rasheed Wallace

2000-01 sezonunda kırılması güç bir rekor olarak bir sezonda tam 41 teknik faul alan Wallace’a önlem olarak, 16 teknik faul oyuncuya 1 maç ceza verilmesine karar verildi.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?