in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Perde Arkası: LeBron ve Asist Üzerine!

Prestij: LeBron’un Görünmeyen Yüzü!

Dikkatli Bakıyor Musunuz?

Her sihirbazlık numarası üç bölümden ya da perdeden oluşur. Birinci bölüme vaat denir, sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister.

Fakat aslında öyle olmayacaktır.

İkinci perdeye dönüştürme denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını arıyorsunuz ama bulamazsınız; çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz. Henüz alkışlamazsınız, çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir, onu geri getirmeniz gerekir.

İşte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü perde bulunur, yani en zor bölüm. Bizlerin deyişiyle prestij bölümü.

Christopher Nolan’ın etkileyici yönetmenliği ile sürükleyici senaryonun birleştiği “Prestij” filmi, işte bu şekilde başlar.

LeBron James’in bu açılışla oldukça özdeşleşen bir özelliği var: Asist becerisi. Oyun görüşü gelişmiş her sporcunun kendi tarzıyla bütünleşen asist oranlarına çıktığını görürüz fakat bu noktada eriştiğimiz istatistikler, nadiren açıklayıcı bir nitelik taşır. James’in asist becerisinin yıllar içinde parkeye yansıyan sonuçlarının tümdengelimini yapabilmemiz için şimdi birinci bölüme geçmemiz gerekli.

1. Perde: Karşılaştırmalı Maç Başına Asist Ortalaması


Tablo 1

Şekildeki tabloda yeşil renkle işaretli kutular bize LeBron’un şampiyon olduğu yılları göstermekte. Tablonun alt sırası ise LBJ’nin oynadığı takımları işaret ediyor.

İkinci bölüme geçmeden önce bile ilgi çekecek düzeyde örüntüler görmek mümkün. 2006-2007 sezonunda görece yetersiz bir kadroyla NBA Finallerine ulaştığı ilk yılı ve Kawhi Leonard tarafından kilitlendiği (Kawhi sürprizleri sever) 2013-2014 ayrı tutmak kaydıyla LBJ’nin normal sezon ile play-off aşamalarındaki asist farkı ortalama -sadece- 0.76!

Aynı ortalamayı pozitif ve negatif iki uç dahil ederek hesaplarsak bile sonuç çok farklı değil: 0.85!

2. Perde: Şampiyonluk İçin Asistten Feragat Etmek

İkinci bölümün dönüştürme olduğunu söylemiştim, sırada elimizdeki verilerin mantıklı bir çerçeveye oturması ve tarihin neden böyle yaşandığına açıklık getirmek var. Özellikle belirli bir yaşın altındaki NBA takipçileri için LeBron mutlak bir oyun kurucu/top yönlendirici olarak algılansa da, bu noktada geriye dönmekte ve insanların algılarının, yargılarını ne kadar etkilediğine bir örnek vermekte yarar var.

7 Haziran 2012

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=rN17J-KMWnY[/embedyt]

Video 1

Bağlantıdaki video, yaklaşık 7 yıl önce yaşananlara ve bugün LBJ’nin neden gelmiş geçmiş en iyi basketbolcular listesinde adının anıldığına dair en büyük kırılma noktasını içeriyor. Çoğu insan bu önerme için Cavaliers’ın 2016 NBA şampiyonluğuna gidilen yolda Warriors ile oynadığı 5. veya 7. maçlarını örnek gösterebilir fakat 2012 yılının haziran ayında TD Garden’da oynanan bu maç, LeBron’un ilk şampiyonluğunu (ve muhtemelen diğer şampiyonluklarını da) kazanmasını sağladı.

Boston Celtics, Miami Heat karşısında Doğu Konferansı Finallerinin 6. Maçı öncesinde seride 3-2 önde ve maç TD Garden’da (Boston). İşin daha da ilgi çekici kısmı, bir gün önce sonlanan Batı Konferansı Finallerini yaşlanan Duncan-Parker-Ginobili’li  San Antonio Spurs’e karşı 4-2 kazanan tarafın atletik, dinamik ve bir o kadar da tecrübesiz Oklahoma City Thunder olması. Her ne kadar güçten düşseler de halen Paul Pierce, Kevin Garnett, Ray Allen, Rajon Rondo ile şekillenen bir kadroya sahip olan Celtics, tıpkı 2011 Mavs’in Heat’e yaptığı gibi bir vurgun peşinde idi. Genel beklenti, doğu konferansı finallerini kazananın ligi de kazanacağı yönünde idi.

LeBron’un ise Celtics’e verdiği yanıt, bu yazının akışını şekillendiren fikirler bütününü oluşturdu:

2012 ECF 6. Maç 45 Sayı 15 Ribaund 5 Asist

2012 ECF 6. Maç 31 Sayı 12 Ribaund 2 Asist

Görüldüğü üzere üst üste iki şampiyonluğun yolunu açan bu iki performansın özünde LeBron’un top yönlendiriciliğinden ziyade direksiyonu eline alıp uzatmaya gitmeyen iki maçta toplam 92 dakika 21 saniye oyunda kalarak 47 şutta 28 isabet bulması oldu.

Efsanenin 2011-2014 arasındaki Miami Heat yolculuğundaki nispeten düşük asist ortalamasının ön yüzünü hikayesiyle açıkladık; fakat bu durumun bir de teknik yansıması mevcut.

Tablo 2

Şekildeki tablo bize, LBJ’in kariyerinin üst düzey performanslarını sergilediği ilk 3 Miami Heat sezonunda asist düzeyinin aşağıda kaldığı alanları matematiksel olarak gösteriyor. LeBron’un yaptığı asistlerin en fazla 2.9’u, pota dibinden turnike veya smaç olarak sonlanmış. Bunun dışında ise yıllar içinde değişen bir şekilde yüksek bir orta mesafe trendi var (Wade ve Bosh etkisi) ve 3 sayılık atışlara yaptığı asist ise en fazla 2.6 asist düzeyine çıkmış.


Tablo 3-4-5

Şekildeki tabloda yıllar içinde azalan orta mesafe asisti trendini ve artan dış atışa asist yoğunluğunu görmek mümkün. Miami Heat’in 2011 yılı NBA finallerindeki başarısızlığının ardından 2012’de eski usül basketbol oynayarak şampiyon olduğu, tablo 3 ve tablo 4 yan yana geldiğinde daha net anlaşılıyordur. Fakat burada Golden State’in doğuşunu, modernleşen San Antonio’nun etkisi görebileceğimiz bir de 2013 yılı tablosu mevcut. Miami 2012 yılı play-offlarında, James Harden’ın 2018-2019’da oynadığı “hero ball” prensibinin ufak bir sürümünü bizlere izletirken bu şekilde belki de uzunca bir süre kimsenin şampiyon olamayacağını fark eden Heat yönetimi, bu süreçte günümüzde alan açmaya (spacing) dayalı basketbolun ana unsuru olan güvenilir dış atıcı tehdidini sağlamak adına Ray Allen’ı 2012-2013 sezonunda kadrosuna kattı.

 

Tablo 6

Bu tablo play-off istatistikleri üstünden bizlere, Ray Allen’ın 2012-2013 şampiyonluğunda ne derece etkili olduğunu göstermekte ve hücumda alan açma prensibinin LeBron James’in kariyerinin devamı için ne kadar belirleyici olduğuna dair de bir fikir sunmakta.

2. Perde bizi, modern basketbolun NBA düzeyinin en üstünü zorlamasına getirdi. LeBron James’in ilk şampiyonluğuna erişmek için asist ortalamasını düşürdüğünü, ilerleyen yıllarda ise dış atıcıları devreye sokabilmek için asist ortalaması artırma eğilimine girdiğini gösterdi.

Yine bu perde bize hikâye anlamında 2011 Mavs vurgununu ve 2012 yılında LeBron James’in gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olabilme iddiasının sonsuza kadar kapanmaktan son anda kurtulduğunu ve Durant’in, Westbrook ve Harden ile birlikte yediği ilk tokadı gösterdi. 2012 yılında Batı Konferansı finallerinde 4-2 elenen Spurs’ün ümit vaat eden genci Kawhi, Popovich’in taktik dehası ve Duncan önderliğinde müthiş tecrübeli bir kadro ile yalnızca bir yıl sonra (2013) hücumda alan açma prensibinin NBA finallerinde hızlıca yer bulmasına önayak oldu. Bu esnada düşünsel anlamda olgunlaşmaya devam eden Steve Kerr ve Golden State Warriors, kısıtlı ölçekte kendisine örnek sağlayacak çıktıları görme imkanı buldu. Tecrübesizliklerini 2014 yılında Clippers’a elenerek hisseden Warriors için spot ışıkları henüz biraz uzakta olsa da 2014 yılı, son mağlubiyetinden ders çıkaran ve dış savunmacılarının performansını iyice güçlendiren Spurs’ün yılı oldu ve bu da Miami Heat baskınlığının son bulmasına yol açtı.

Peki ama neden üst üste 3 değil de 2 şampiyonluk alabildi?
LBJ 2014’den sonra Heat’de neden kalmadı?
Bu soruların yanıtı aşağıdaki gibi verilebilir:

 • Wade (82 doğumlu) ve Bosh (84 doğumlu) ikilisi her ne kadar çok yaşlı olmasalar da 2014 itibariyle atletizmini ve iştahını kaybetmeye başladı.
 • Miami Heat’in sözleşme sorunu bir önceki madde ile bütünleşince büyük bir sorun halini aldı. Takımın maaş sınırının %70.43’ünü Wade-Bosh-LBJ üçlüsü dolduruyordu ve takımın kısa vadeli bir yatırım yapması imkansızdı.
 • Spurs, Kawhi, Patty Mills ve Danny Green’i tecrübeli Tim Duncan, Tony Parker, Manu Ginobili ve Boris Diaw’ın yanına 2012-2014 boyunca başarıyla yerleştirdi.

Bu maddeler, LeBron’un Miami Heat’den ayrılıp kendine yeni bir rota çizerek kazandığı iki şampiyonluğun sağladığı özgüvenle memleketi Cleveland’a bir şampiyonluk kazandırmak için geri dönmesi ile sonuçlandı.

2014-2015 sezonunun açılışına geldiğimizde ise ortada, aslında bugünkü (2019-2020) sezonu ile kısmen benzerlik gösteren bir durum vardı. Günümüzde son Finaller MVP’si Kawhi, Golden State Warriors hanedanını yıkarak Toronto Raptors’dan LA Clippers’a geçti ve oluşan güç boşluğu Clippers başta olmak üzere Lakers, Rockets, Bucks, 76ers gibi pek çok takım için yüksek bir şampiyonluk ihtimalini ortaya çıkardı.

2014-2015 sezonun başlangıcı da benzer biçimde 2 defa Finaller MVP’si LeBron’un Cleveland Cavaliers’a dönmesi ile Miami Heat hanedanının dağılmasını sağlayan, 2014 NBA Finalleri MVP’si Kawhi aracılığı ile gerçekleşti. Sezon başlangıcında Spurs ve Cavs, şampiyonluk için olağan şüpheliler halinde iken batıda ortalığı alt üst eden, ilerleyen yıllarda birbirine zıt bir mühendislikle şekillenen fakat temelde mantığı hücumda akıcılık ve dış atışı tercih etmek ya da boyalı bölgeden bitirmek üstüne kurulu iki takım, Warriors ve Rockets ile dönemin “Lob City” karması Paul-Griffin-Jordan’dan oluşan Clippers da Durant&Westbrook ikilisine sahip OKC ile birlikte yine adları bir hayli güçlü bir şekilde konuşulan şampiyonluk adaylarıydı.

Peki ama 3. Perde nerede? Nerede 2014 sonrası LeBron James?

3. Perde: Asistin yükselişi

Önceki bölümde 2012 şartlarının daha fazla topla oynamayı, 2013 sonrasının ise daha fazla dış şut tercihini gerektirdiğini LeBron’un kazandığı ve kazanamadığı şampiyonluklar üstünden inceledik. 4 yıllık 2. Cavs serüvenini ve 2. Yılına giren Los Angeles Lakers macerasını bu eksenden, şut tercihlerine dayalı olarak açıklamak da artık son perdede geri getirilen, sihirbazın bize tanıttığı nesne olacak.

Fakat sihirbaz bunları anlatırken bir hadiseden de bahsetmeli idi: LeBron 2015 yılından itibaren artık 30 yaşın üstünde bir oyuncu (30 Aralık 1984 doğum tarihi).

Her ne kadar bize biyonik harikalar olarak sunulsalar da sporcular, hepimiz kadar insan. Doğru beslenme şekli ve vücuda uygun şekilde idman yapmak, ancak saha içinde de buna saygı gösterecek bir oyun prensibi ile değerli hale gelebilir. Normal sezon ve play-offlar dahil edildiğinde 100 maçı geçebilen bir trafiğin içinde LeBron James’in de pekala oyun tarzını radikal biçimde değiştirmesi gerekiyordu.

Tablo 7

Tablo 8

7. ve 8. Tablolar arasında, üçlük çizgisinin gerisine LeBron tarafından yapılan asistlerde gözle görülür bir biçimde artış var. İki görsel arasında geçen 3 sezonun, LeBron’un yeniden şampiyon olabilmesi için gerekenleri iyi kavradığını ve uyguladığını gösterdiği oldukça açık. 14-15 yılında bu tablonun ortaya çıkmasında emeği geçen kişiler elbette Kevin Love, Kyrie Irving ve JR Smith (kafası güzel olmayan haliyle) iken içeride de gayet yeterli bir pick and roll (PnR) tehdidi yaratan Tristan Thompson’un idi.

8. Tablonun 2014-2015 sezonu sonrasındaki sürümlerini tek tek eklemeye, birbirlerinin hemen hemen aynısı oldukları için, gerek görmüyorum.

3. Perde sonlandı mı? Los Angeles kenti LeBron’un olacak mı?

Yazıyı sonlandırırken 2013-2014 kırılma noktasından sonraki asist ortalamalarını, sihirbazın neyi geri getirdiğini merak eden okuyucular için tekrar ekliyorum:

                                                         Maç Başına Asist Ortalaması

Tablo 10

2013-14 ve 2014-15 yılları arasında, play-off dönemi için maç başına asist adedindeki %77’lik artış sanırım LeBron’un atletizmini düşüşe geçmekten önlemek için ne denli özen gösterdiğini ve etrafındaki oyuncuları maçın içine katmak adına sarf ettiği müthiş çabayı da bizlere gösteriyor. Bu görüntüde 2017-18 sezonunda yaşanan çılgınlık ise Kyrie Irving’in Boston Celtics’e takasının ardından LeBron’un kendisini korumak adına takım arkadaşlarını adeta bir kuklacı gibi oynatmasının önemli bir yansıması.

Son olarak da Los Angeles macerasından ne beklemeli, ne beklememeli sorusuna yanıt ararken gerçekçi olmak gerektiğini unutmamak gerekiyor. 2019 yazında nihayet Los Angeles Lakers’a gelen Anthony Davis her ne kadar ligdeki belki de en iyi uzun olsa da LeBron için işin hücum tarafında dış atıcıyı bulabileceği oyun şemalarının oturması da en az Davis’in gelişi kadar kritik. LBJ, Lakers ile yaptığı sözleşmenin şu an ikinci yılında, 3. Yılı onun son garanti sezonu olacak ve 4. Sezon (21-22 sezonu) ise uzatma tercihi kendi elinde olmak kaydıyla ortada duruyor. Önümüzdeki 3 yılı domine etmelerini beklemesem de içeride Davis, dışarıda Danny Green, Avery Bradley ile birlikte LeBron’a uygun biçimde şekillenmiş bir kadroyu Lakers yönetimi şu an itibarıyla kurmuş vaziyette. LeBron’un NBA basketbolunun dönüşen yönüne ayak uydurması neticesinde oldukça öne çıkan top dağıtım becerisi, etrafındaki bu kadro ile ona önümüzdeki 3 yıl içinde bir şampiyonluk şansı daha veriyor.

“Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan… Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan.”

Hep adapte olabilmen dileğiyle LeBron…

Serinin sonraki yazısı: Michael Jordan’ı Anlamak

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  90’lar Neden Daha İyiydi?
  Dikkatli Bakıyor Musunuz? Her sihirbazlık numarası üç bölümden ya da perdeden oluşur. Birinci bölüme vaat denir, sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat aslında öyle olmayacaktır. İkinci perdeye dönüştürme denir. Sihirbaz olağan bir […]
  Steph Curry: NBA Tarihinin En İyi Point Guardı Mı?
  Dikkatli Bakıyor Musunuz? Her sihirbazlık numarası üç bölümden ya da perdeden oluşur. Birinci bölüme vaat denir, sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat aslında öyle olmayacaktır. İkinci perdeye dönüştürme denir. Sihirbaz olağan bir […]
  Ben Simmons: Ne Olacak Bu Çocuğun Hali?
  Dikkatli Bakıyor Musunuz? Her sihirbazlık numarası üç bölümden ya da perdeden oluşur. Birinci bölüme vaat denir, sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat aslında öyle olmayacaktır. İkinci perdeye dönüştürme denir. Sihirbaz olağan bir […]
  Çığlık: Dirk Nowitzki ve Paul Pierce Neden Özeldir?
  Dikkatli Bakıyor Musunuz? Her sihirbazlık numarası üç bölümden ya da perdeden oluşur. Birinci bölüme vaat denir, sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat aslında öyle olmayacaktır. İkinci perdeye dönüştürme denir. Sihirbaz olağan bir […]

What do you think?