Doğu'da Play-In Heyecanı! - Görsel: Her Şey NBA
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Play-In: Boston Celtics vs Washington Wizards

Boston Celtics (7) – (8) Washington Wizards

Form Geçici, Klas Kalıcıdır: Form mu, Klas mı?

NBA’de normal sezon sona erdi ve beklenen an geldi. Playoff öncesi son savaş play-in muhabereleri ile yapılıyor. Dünyayı saran pandemi sürecinde NBA yönetimi farklı bir uygulamaya gitti. Maç sayısı 72’ye indirilirken son iki sıra için yeni bir format getirildi. Buna göre sezonu 7 ve 8. sırada bitiren takımlar karşılaşacak ve sıralamada 7.sırayı alacak. 8. sıra ise bu maçın kaybedeni ile 9 ve 10. Sıra maçının galibi arasında oynanacak maç sonucunda belli olacak. Tek maç üzerinden oynanacak bu mücadeleler içinde Doğu Konferansı 7.sıra mücadelesindeyiz. Jayson Tatum, Russell Westbrook ve Bradley Beal’a karşı.

Boston Celtics

Geçtiğimiz sezonu Doğu’da 3. sırada bitiren Boston Celtics, sezona şampiyonluk ihtimali ile başlamıştı. Gordon Hayward takımdan gitmiş olsa da, elde edilen takas istisnası ve ellerinde bulunan draft haklarıyla her an hamle yapabilecek durumdalardı. Sezona Jayson Tatum ve özellikle Jaylen Brown’ın muazzam performansı ile başladılar. İki oyuncu Ocak ayı sona erdiğinde %44 civarında üç sayı yüzdesine sahiplerdi. Ocak ayı bittiğinde MVP oylaması yapılsa Jaylen Brown ilk beşte yer alacak durumdaydı. Şubat ayında sakatlanan Brown ağrılar ile oynamaya devam etti ancak performansı da düştü. Sezon sonuna geldiğimizde ise sakatlıklar onu devre dışı bıraktı ve sezonu kapattı.

Sezon boyunca form tutmakta güçlük çeken Boston, kadro istikrarını da bir türlü sağlayamadı. 60 maç üstü oynayan sadece 3 oyuncu var. En fazla oynayan ise 66 maç ile çaylak Pritchard. Sürekli maç kaçıran oyuncuların form durumları haliyle değişkenlik gösteriyor. Boston için sezon boyu bu sorunu gördük. Tatum iyi bir sezon geçirse de Brown dışında istikrarlı bir yardımcı bulamadı. Takıma 3. yıldız olarak gelen Kemba Walker, sadece 43 maç oynayabildi. %42 ile 19 sayı ortalaması olan tecrübeli oyun kurucu, özellikle sezon sonunu iyi geçirdi. Son 7 maçta 28 sayı ortalama ile oynadı. Jaylen Brown’ın yokluğunda Tatum’un hücumdaki en büyük yardımcısı olacağından, Kemba’nın göstereceği performans kilit rol oynayacak.

Takımın pivot pozisyonunda da soru işaretleri mevcut. Lüks vergisi ödememek için Theis’ı sezon içerisinde gönderen Danny Ainge, Robert Wiliiams ve Tristan Thompson ile sezonu tamamladı. İki oyuncunun da sürekli sakatlanması ve takımı eksik bırakması Ainge için en büyük eleştiri oldu. Genç Williams sahada olduğunda müthiş bir etki yaratsa da son dönemde sakatlıklardan çok etkilendi. Mart ayında inanılmaz işler yapan Robert Willams’ı gözler arıyor. Son olarak Marcus Smart bu maç için olmazsa olmaz oyuncu. Westbrook ve Beal karşısında Smart olmadan savunma yapma şansları yok desek yeridir. Hücumda çok kötü bir sezon geçirse de savunmada ihtiyaç var.

X Faktör Jayson Tatum

Olağanüstü bir Nisan ayı geçiren Jayson Tatum, play-in için Boston’ın en büyük kozu. Sezon içerisinde Minnesota’ya 53, San Antonio’ya 60 sayı attığı maçlar var. Jaylen Brown’ın yokluğunda süperstar apoletinin hakkını vermesi gerekiyor. Sezon içerisinde oynanan 3 maçın 2’si kazanılırken Tatum’un önemini de bu maçlarda gördük. Kendi adına sezonun en kötü maçında 6 sayı atarken maç kaybedildi. Diğer maçlarda 32 ve 31 sayı ile galibiyetin mimarı olurken özellikle son maçı kazandıran isim oldu. Boston Celtics’in son 8 sayısına imza atarken 5 saniye kala attığı basket maçı getirdi.

Washington kadrosunda kendisine eşleşme problemi yaratacak bir ismin bulunmaması, Boston’ın galibiyet ihtimalini arttırıyor.

Washington Wizards

Yıllardır John Wall’dan yararlanamayan Washington Wizards, geçtiğimiz yaz takas ile Russell Westbrook’u kadrosuna kattı. Westbrook-Beal ikilisi ile umut dolu girilen sezon, felaket başladı. Şubat ayının ortasında 6/17’lik G/M oranına sahip olan Wizards, All-Star arasına kadar 11 maçın 8’ini kazandı. All-star arası ise onlara hiç iyi gelmedi. 15 maçın 12’sini kaybettiler ve 6 Nisan itibarıyla 17 galibiyet 32 mağlubiyet ile Doğu’da 13. sıradaydı. 14. Orlando’nun sadece yarım galibiyet önünde olan Washington son 23 maçın 17’sini kazanarak sezonu 8. bitirdi. Bu 23 maçın 19’unda triple-double yapan Russell Westbrook, akıl dışı performansı ile takımını yukarıya taşıdı. 31 sayı ortalama ile oynayan Bradley Beal’ın hakkını da yiyecek değiliz. Bu dönemde 23 sayı, 13.5 ribaund 14 asistlik akıl almaz işler yapan Westbrook, birçok rekoru da tarihe gömdü. Beal dışında 15 sayı atan bir oyuncunun bulunmadığı takımda, maç başı 14 asisti anlatabilecek kelimeler yok.

Sezon başında Thomas Bryant ve ilerleyen dönemde çaylak Deni Avdija sezonu kapattı. İki oyuncunun da ilk beş başlayan isimler olduğunu hatırlatayım. Bradley Beal 12, Hachimura ve Bertans ise 15 maç kaçırdı. Takasın son gününde takıma katılan Daniel Gafford ve Robin Lopez son dönemde ekstra katkı veren oyuncular oldular. Westbrook ve Beal’ın ardından en önemli skor opsiyonu Rui Hachimura. Çok iyi bir Mayıs ayı geçiren Hachimura’ya, Davis Bertans’ın yükselişi de eşlik ediyor. Raul Neto ve Ish Smith’de guard yedekleri olarak önemli süre alan isimler konumunda.

X Faktör Tempo, Beal ve Westbrook

Washington adına sezonun en önemli unsuru TEMPO. Oyun içi konusunda NBA’in 30 takımı arasında en hızlı takımı. Elinizde Russell Westbrook ve Bradley Beal olunca rakip sahaya en hızlı geçen takım olmanız normal oluyor. Maç için en önemli konulardan biri bu olacaktır. Temponun getirisi olarak ligin en fazla serbest atış kullanan takımı da Washington Wizards oluyor. Bu maçta da Washington adına en büyük silah tempo olacaktır. Boston Celtics bu konuda NBA 21.’si durumunda. Mümkün olduğunca oyun temposunu düşürmek isteyecek olan Boston’a karşı, oyunu hızlandıran ve rakip potaya saldıran bir Washington göreceğiz. İstediğini oynayan maçı kazanma oranını arttıracaktır.

Bradley Beal bu sezon Boston’a karşı 3 maçta da sahadaydı. Bu maçları 41,35 ve 46 sayı ile tamamladı. Jaylen Brown’ın olmadığı seride Marcus Smart’ın aynı anda Westbrook ve Beal’ı savunması mümkün olmayacağını belirtelim. Fiziksel olarak Westbrook’un karşısına Smart’ı çıkaracakları için Beal ile Kemba Walker eşleşecek. Bu eşleşmede Bradley Beal sezon içi maçlarına yakın performanslar göstermesi şaşırtıcı olmaz.

Russell Westbrook için ne söylesek az geliyor. Triple-double rakamlarını o kadar normale çevirdi ki, artık haber değeri taşımıyor. Son 29 maçın 24’ünde triple-double yaptı. 2 maçta da 1 asistle kaçırdı. Normal bir oyuncu için 3 maçta toplam 21 ribaund 24 asist yapsa ortalama 7 ribaund 8 asistlik rakamlar çıkıyor ortaya. Gayet iyi rakamlar olarak görebilirsiniz. Westbrook bir maçı 21 ribaund 24 asistle tamamladı. Kariyeri boyunca istatistik için takımına zarar verme eleştirisi alan Westbrook, takım arkadaşları tarafından en çok sevildiği dönemde diyebiliriz. Beal ile playoff’a kalabilmek adına bu maçı kazanmak isteyecektir.

Maç Sonu

Boston Celtics adına birçok bilinmeyen mevcut. Evan Fournier ve Kemba Walker son dönemde müthiş bir form yakaladı. Tatum için neler yapabileceği az çok tahmin edilebilir. Ancak Robert Williams ve Marcus Smart’ın sağlık durumları savunma açısından çok önemli. %100 olsalar bile Washington’ı durdurmaları zor olacaktır. Kötü durumda olurlarsa hiç şansları olmaz gibi duruyor. Washington için son dönemde yakalanan form gayet açık. Boston Celtics adı çok daha büyük gelse de Washington galibiyete yakın taraf görünüyor. Westbrook’un sabote etmediği ya da Beal’ın çok kötü olmadığı, tempolu bir maçta, galibiyet Washington Wizards’a gidecektir.

Son olarak 7 maçlık bir seride koç faktörü ile Boston Celtics’i ön plana çıkarabilirdik. Brad Stevens ile Scott Brooks arasında kıyaslama yapılamayacak kadar büyük fark var. Uzun serilerde taktik bilgisi ile Boston Celtics daha büyük şansa sahip olurdu. Tek maç üzerinden belirlenecek sonuç ise Washington’ı 7. yapmaya yakın duruyor.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?