Playoff'ta Çökenler! - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Playoff’ta Çökenler: Hayal Kırıklıkları

Çöküş Var!

Playoff’un Hayal Kırıklıkları

5. Kristaps Porzingis-Dallas Mavericks

LA Clippers’a 7 maçlık seri sonunda yenilen Dallas Mavericks’te en büyük hayal kırıklığı Porzingis oldu. 33 dakikada 13,1 sayı, 5,4 ribaund ortalaması ile oynarken, üç sayı çizgisinin gerisinden %29 ile şut attı. Seri boyunca pivotsuz oynayan Clippers’a karşı 2,21’lik ölçülere rağmen boyalı alana girmek istemedi. Maçları izleyenler için resmen bir işkence olan Porzingis, ikili mücadeleye girmekten her zaman kaçındı. Perdeleme yapmaya bile üşenirken, sadece eline gelen topları çembere fırlatmayı seçti. Sadece 5,4’lük ribaund ortalaması bile birçok şeyi anlatır durumda. Boyalı alanda farklı bir üstünlük arayan Mavericks’te, Boban Marjanovic denemesi bile gördük. Sezon boyu sınırlı süreler alan Boban, 4 maçta 11,8 sayı, 8 ribaund ortalama ile oynadı. Zıplayamayan Boban maç başı 8 ribaund alırken, Porzingis’in kaç ribaund aldığına bakmak bize her şeyi anlatıyor.

4. CJ McCollum ve Jusuf Nurkic-Portland Trail Blazers

Denver Nuggets ile eşleşen Portland’da, Lillard’ın ardından en güvenilir iki isim CJ McCollum ve Jusuf Nurkic’ti. Bu iki oyuncu beklentileri karşılayamazken, Blazers’ta playoff’a veda etti. Maç başı 40 dakika sahada kalan McCollum, %44 FG, %33 üç sayı yüzdesi ile 20,7’lik sayı ortalaması tutturdu. Blazers takım halinde 122 hücum ratingi ile oynarken, McCollum’un sahada olduğu dakikalarda bu rakam 107’ye düşüyordu. Bu alanda takımın en kötü ismi durumunda. Serinin kaybedildiği son 2 maçta, 16/43 ile şut attı.

Nurkic’in durumu ise biraz farklı. Rakamlarına bakarak anlamak mümkün değil. Bir Portland taraftarı olarak 5. maçta yaşananlardan dolayı onu buraya aldığımı söylemek istiyorum. Maçta yaptıklarını anlattığımda umarım sizde bana hak verirsiniz. Seri 2-2 iken 5. maç oynandı. Maçın 2. yarısının başında skor dengede gidiyordu. İlk yarıda sadece 1 faul yapan Nurkic, 2 dakika içerisinde ikisi hücum 3 faul daha yaptı. 4. faulunu alınca uzun bir süre benchte beklemek durumunda kaldı. Son çeyreğin ortasında geri dönen Nurkic’in pek de kazanmak gibi bir derdinin olmadığını gördük. Sadece 11 saniye içinde 2 faulle oyun dışında kalacaktı. Önce hücum faul yapıp 5. faulünü aldı. Maçın son bölümünde 5 faulle bile olsa Blazers’ın Nurkic’e ihtiyacı vardı. Nurkic ise çember altında boş smaç vurmak üzere olan ligin en iyi smaçörlerinden Aaron Gordon’a faul yaptı. Böylece son çeyreğin ikinci yarısını ve 2 uzatmayı Nurkic’ten yoksun oynayan Portland, en kritik maçı kaybetti.

3. Kyle Kuzma ve Kentavious Caldwell Pope-Los Angeles Lakers

İki oyuncudan birini seçmek diğerine haksızlık olurdu. Yanlış anlaşılmasın biri diğerinden daha iyi diye seçmekte zorlanmadım. Hangisinin daha kötü olduğuna karar veremedim. Lakers-Suns serisini takip ettiyseniz, sahada basketbol ile alakası olmayan bu iki oyuncuyu size uzun uzun anlatmayacağım. Sadece istatistiklerini vermek, onları değerlendirmek için yeterli olacaktır. Rakamlar o kadar korkunç ki, sizi bir de kelimelerle sıkmayalım.

Kyle Kuzma seride ortalama 22 dakika süre aldı. %29 fg, %17 üç sayı yüzdesi ile oynadı. 6,3 sayı ve 3,8 ribaund ortalamaları da istatistik kağıdında yer alan rakamlar. Lakers’ın seride ortalama hücum ratingi 105’ti. Kuzma sahada iken bu rakam 78’di. Takımın en kötü rakamı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

KCP’nin rakamları ise; 29 dakikada 6,2 sayı, 2,8 ribaund. %38 fg ve %21 üç sayı yüzdesi ile oynadı. Bu rakamlara bakınca Kuzma’ya göre daha iyi şut atmış gibi görünüyor. Ancak elendikleri 6. maçta 7/11 ile 19 sayı ürettiğini ve rakamlarını bunun arttırdığını söyleyelim. Son maça kadar %25 fg ve toplamda 1/13 üç sayı yüzdesi ile oynuyordu. Lakers’ta hücum ratingini Kuzma’nın katlettiğini yukarıda söyledik. Savunmada ise görev KCP’nin. 117 savunma ratingi ile takımın en kötüsü konumunda. Karar sizin. Hangisi daha kötü!

2. Julius Randle-New York Knicks

Sezon boyunca Julius Randle’ın müthiş performansı konuşuldu. Hatta bu performansı ile yılın en çok gelişme kaydeden oyuncusu ödülünde rakipsiz olduğunu da gördük. Playoff’ta ise bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Rakamlar bazen yanıltıcı olabiliyor. O yüzden istatistik kağıdında 18 sayı, 11,6 ribaund ve 4 asist ortalamalarını gördüğünüzde yanılmayın. %30 fg ve %33 üç sayı yüzdesi ile oynadı. Normal sezonda bu rakamları 46’ya 41’di. Takımın hücum ratingi 104 iken, Randle’ın sahada olduğu bölümde bu rakam 84’e düşüyordu. 7 maça gitmesi beklenen Atlanta Hawks serisinin 4-1 kaybedilmesinde büyük pay sahibi olduğunu kabul etmek gerekiyor.

1. Jimmy Butler ve Miami Heat

Listenin başında geçtiğimiz yılın kahramanı Jimmy Butler var. 2020 playoff’larında takımını finale çıkaran Butler, Bucks’a karşı inanılmaz bir seri oynamış ve 4-1 ile serinin geçilmesinde büyük pay sahibi olmuştu. Bu sene ise sadece 14,5 sayı ortalamasında kaldı. %30 fg ve %27 üç sayı yüzdeleri ile oynadı. Tek kötü oynayan Butler değildi. Bam Adebayo ve Tyler Herro’nun yanı sıra, Trevor Ariza’yı da sayabiliriz. Miami Heat adına çok kötü bir seriydi. Takımın lideri olarak Jimmy Butler’ın en büyük günah keçisi olması da normal oalcaktır.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?