in , ,

Raptors 119 – 117 Trail Blazers

Toronto Raptors (46-17) vs Portland Trail Blazers (38-24)

“Clutch” Kawhi!!

Doğunun iddialı takımlarından Toronto Raptors, Air Canada Centre’da All-Star arasından sonra maç kaybetmeyen ve son 5 karşılaşmasından galibiyetle ayrılan Portland Trail Blazers’ı ağırladı. Son dakikaları büyük bir mücadele ile geçen karşılaşma uzun süre Raptors üstünlüğünde geçerken, son anlarında Trail Blazers eşitliği yakalayıp öne de geçmesine rağmen son saniyede Kawhi Leonard’ın basketi ile karşılaşmayı 119-117 Raptors kazandı. Kawhi son çeyrekte takımının 15 sayısına imza atıp maçı getiren isim olurken, bu sonuçla Trail Blazers’ın da 5 maçlık galibiyet serisi son buldu.

Karşılaşmaya Trail Blazers daha iyi başladı. İlk iki buçuk dakikada rakibine sadece tek baslket imkanı veren Blazers, 6-0 seri ile iki basketlik fark yakaladı. Maça geç ısınan Raptors ise Gasol’un basket faulü ile başlayan küçük bir seri ile karşılaşmada öne geçti. Çeyrek ortalarına doğru Raptors farkı 5 sayıya kadar çıkarsa da Blazers’ın toparlanması uzun sürmedi ve farkı 1 sayıya düşürdü. Ama tempoyu arttıran Raptors tekrar farkı da açmaya başladı. Hakemlerin de sık sık düdük çaldığı bu bölümde iki tarafta memnun değilken Raptors 7 sayılık fark yakaladı. Çeyrek sonuna doğru Trail Blazer biraz toparlansa da son dakika da Lin ile iki basket bulmayı başaran Raptors ilk çeyreği de 31-24 önde bitirdi.

İkinci çeyrek Trail Blazers’ın sayıları ile başladı. Raptors iki buçuk dakika sayı bulamayınca Trail Blazers karşılaşmada eşitliği yakaladı. Ama hemen ardından Raptors’ın ilk sayıları Anunoby ile geldi. Çeyreğe iyi başlayan Blazers, bu bölümde savunmayı da iyi yapınca karşılaşmada öne geçti ve Nick Nurse’e molayı aldırdı. Moladan iyi dönen Raptors oldu. Önce Gasol ile eşitliği yakalayan Raptors, ardından Lowry’nin üçlüğü ile tekrar öne geçti. Nurkic de bu bölümde 3. faulünü alınca başka pivotu olmayan Blazers için tehlike sinyalleri çalmaya başladı. Nurkic’in yokluğunda pota altı hücumlarda zorlanan Blazers, dış atışları da iyi kullanamayınca Raptors farkı açmaya başladı. Son bölümde Blazers biraz toparlanmış görüntü verse de çeyrekte son 1 dakikaya girilirken Blazers üst üste 3 top kaybı yaptı ve Raptors farkı çift hanelere çıkardı. Son dakika içinde Blazers iki basket bulunca farkı tekrar azalttı fakat son saniyede Gasol’ün basketini engelleyemediler ve ilk yarıyı 71-64 Raptors üstün kapattı. Raptors adına 18 sayı bulmayı başaran Kawhi Leonard ilk yarıda takımını sürüklerken, Blazers da çift hanelere çıkan tek oyuncu olan McCollum, 17 sayı ile takımını oyunda tuttu.

Üçüncü çeyrek Lillard ve Gasol’ün karşılıklı sayıları ile başladı. Bir ara Green Ve McCollum’un üst üste üçlükler bulduğu çeyreğin ilk yarısı da karşılıklı sayılarla geçilirken çeyrek ortasına kadar fark değişmedi ve Raptors 7 sayılık üstünlüğünü devam ettirdi. Bu bölümde ise Lowry ile üçlük bulan Raptors farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Aminu hemen cevap verse de ritim bulan Raptors Lowry ile bir üçlük daha bulunca Blazers molası geldi. Mola dönüşü de üst üste basketler bulmayı başaran Raptors farkı 16 sayıya kadar çıkardı. Çeyreğin sonlarına doğru Trail Blazers farkı kapatırken, Lillar’ın basketi farkı tekrar tek haneye indirdi. Son dakika içinde başka sayı olmazken, son çeyreğe Raptors 93-84 önde girdi.

Son çeyrek başında iki takım da ilk hücumlarından boş dönmedi. Blazers 2 hücum ribaundunun ardından sayı bulmayı başarırken, Raptors da ibaka çizgiden sayılar buldu. Fakat sonra ki dakikalarda iki takımda çok kötü hücum etti. Trail Blazers’ın atakları sık sık hücum faul ile kesilirken Raptors bir türlü isabet bulamadı ve farkı açma şansını değerlendiremedi. Raptors’ın kötü hücumları devam ederken Blazers ise Layman’ın basket faulü ile farkı 4 sayıya indirdi ve Raptors molası geldi. Mola dönüşü Raptors’ın yine kötü hücumunun ardından üçlük bulan Lillard farkı 1 sayıya düşürdü. Ama hemen ardından bu çeyrekte takımının 11. denemesinde ilk isabetini kaydeden Kawhi, 5 buçuk dakika sonra takımına ilk sayılarını kazandırdı. Bu basketin ardından Kawhi atmaya devam ederken Blezars da cevp vermeye devam etti. Son 3 buçuk dakikaya girilirken Layman’ın Siekam’ı bloklamasının ardından üçlük isabeti bulan Lillard, takımına uzun süre sonra eşitliği getirdi ve Raptors molası geldi. Mola dönüşü sahaya tekrar dönen Nurkic ise Raptors’ın kaçan hücumunun ardından bulduğu basketle Trail Blazers’ı bir kez daha öne geçirdi. Son dakikalara doğru Kawhi ve Nurkic çok zor sayılarla takımları adına basket bulurken, son dakikaya girildiğinde önce Lillard ardından Green üçlük bularak son saniyeye eşitlikle girilmesini sağladılar. Blazers’ın kaçan hücumunun ardından ise son 35 saniyede Lowry gözyaşı damlası ile takımını bir kez daha öne geçirdi. 2 ye 1 hücum yapmak isteyen Blazers erken atışta günün formda isimlerinden McCollum’la kaçırdı. Dönen topta da faul yapmakta geciken Blazers 17.8 saniye kala Kawhi’a faul yapabildi. Serbest atıştan iki de iki atan Kawhi, Raptors’ı 3 sayı öne geçirdi ve Trail Blazers Molası geldi. Mola dönüşü üçlük çizgisi dışında Lowry’den teması alan Lillard Şut gösterdi ve 3 serbest atış alarak takımına tekrar eşitlik şansı getirdi. Çizgiden Lillard ile üç isabet bulan Trail Blazers son 13 saniye kala eşitliği yakalamış oldu. Son hücum için mola hakkı bulunan ama Beklenmedik şeklde kullanmayan Raptors’da ise top kawhi’ın ellerindeydi. Son saniyeye kadar bekleyen Kawhi Lillard’ın üzerinden isabet bularak takımına 119-117 galibiyeti getirdi.

Raptors’ta geçenin yıldızı Kawhi Leonard, 15’i son çeyrekte olmak üzere 38 sayı, 3 ribaunt, 3 top çalma, 5 asist ile geceyi noktalarken, sahanında en skorer ismi oldu. Kyle Lowry ve Marc Gasol ise 19’ar sayı ile mücadeleyi tamamlayan isimler oldu.

Trail Blazers’ta ise son çeyreğe 31 sayı ile giren CJ McCollum, son çeyrekte kötü bir performans sergilemesine rağmen karşılaşmayı 35 sayı, 4 ribaunt, 5 asist ile tamamlayarak takımının en skoreri oldu. Trail Blazers’ın yıldızı Damian Lillard ise 24 sayı, 8 ribaunt, 6 asist ile geceyi noktaladı.

Karşılaşmanın özetini buradan izleyebilirsiniz:
[embedyt] https://youtu.be/dnmgENgcLu8[/embedyt]

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?