in , ,

Raptors 98 – 113 Magic

Toronto Raptors (44-17) vs Orlando Magic(28-33)

Kawhi’sız Raptors Magic’e kaybetti!

Doğu Konferansı’nın iddialı takımlarından Toronto Raptors, son 7 maçının 6’sını kazanan ve playoff için iddialı hale gelen Orlando Magic’i ağırladı. Yıldız oyuncusu Kawhi Leonard’ı bu maçta dinlendiren ve takasın son gününde takıma katılan Marc Gasol’e ilk defa ilk 5’te şans veren Raptors, formda rakibine kaybetti ve 7 maç aradan sonra mağlup oldu. Son haftaların çıkışta ki takımı olan ve üst üste maçlar kazanan Magic de sahanın yıldızı eski takımına karşı oynayan Terrence Ross olurken, playoff potasına bir adım daha yaklaştı.

İki takımda karşılaşmaya iyi savunama yaparak başladı. İlk iki dakika geçilirken takımlar sadece 1’er basket bulabildi. Sonra ki 1 dakika içinde ise Raptors skorda öne geçse de üst üste iki hücum top kaybı yapınca geriye düştü. Skor avantajını alan ve Magic ise savunmasında ki etkili performansını sürdürürken çeyrek ortasına da 5 sayı farkla geldi. Çeyrek ortasından sonra ki iki dakikada takımla sayı bulamazken son dakikalarda Ross üst üste sayılarla farkı çift hanelere çıkardı. Son 3 dakika serbest atışlar dahil hiç sayı bulamayan Raptors, felaket hücum ettiği çeyreği 10 sayı farkla 25-15 geride kapattı.

İkinci çeyreğe Raptors basketle başlasa bile sonra ki bölümde ilk çeyrekte ki hücum sıkıntısı devam etti. Magic de hücumda sorun yaşarken ilk 3 dakika yine takımların 1’er basketi ile geçildi. Sonrasında hücum sorununu biraz çözen Magic üst üste sayılar bulunca Nick Nurse molayı aldı. Mola dönüşü Raptors iyi başladı. Lowry üst üste sayılarla farkı tekrar tek hanelere indirmeyi başardı. Ama Magic hemen cevap vererek farkın 7 sayının altına izin vermedi ve çeyrek ortasına da bu farkla gelindi. Çeyrek ortasında ki moladan sonra oyunun temposunu belirleyen Raptors oldu. farkı yavaş yavaş eriten Raptors, çeyreğin son dakikalarına doğru 10 günlük kontratla takıma katılan Meeks’in basketleri ile farkı 1 sayıya kadar düşürdü. Ama Magic rakibinin öne geçmesine izin vermedi. Çeyreğin sonlarında iki takımda 2000’ler den kalma savunma anlayışını terk ederek standart hücum ritimlerini yakaladılar. Karşılıklı sayılarla geçen çeyrek sonunda Raptors ne kadar çabalasa da Magic’i yakalayamadı ve ilk yarı 53-50 üstünlüğü ile geçildi. İlk yarıda kenardan gelerek takımının hücum ritmi yakalamasını sağlayan Meeks 7 dakika da 10 sayı üretirken Magic’de en fazla sahada kalan isimlerden olan Aaron Gordon ise 0 sayıda kalarak dikkat çekti.

İkinci yarıya iyi başlayan Magic oldu. üst üste 5 sayı bulan Magic, farkı da bir anda 8 sayıya çıkardı. Raptors’ın ilk sayıları ise çeyrekte ikinci dakika biterken Onunoby’nin üçlüğü ile geldi. Fakat bulduğu üçlük ile ritim bulması düşünülen Raptors, üst üste iki basit hata yapınca Magic 1 dakika içinde farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Buna hızlı bir şekilde Green ve Lowry’nin üçlükleri ile cevap veren Raptors, Gasol-Lowry ikili oyunları ile karşılaşmaya uzun süre sonra dengeyi getirdi. Ama Magic’in cevap vermesi uzun sürmedi. Fournier’ın üçlüğü ile Magic tekrar öne geçti. Son dakikalara giderken iki takımda tekrar hücumlardan boş dönmeye başladı. Bu sorunu Raptors’dan önce aşan Magic farkı yavaş yavaş açmaya başladı. Son dakikaya kadar yaklaşık üç buçuk dakika Raptors sayı bulamayınca, Magic farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Çeyrekte son saniyelere doğru Raptors İbaka ve Lin ile sayılar bulsa da son çeyreğe 9 sayı farkla 80-71 geride gitti.

Son çeyrek Len’in serbest atış sayıları ile başladı. Ross ise Gordon’ın pasında harika bir smaçla karşılık verdi. Uzaklardan birde üçlük bulan Ross çeyrek başında farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Raptors cevap verse de iyice ritim bulan Magic, üst üste sayılarla farkı 14’e çıkardı ve Raptors molası geldi. Mola dönüşü karşılıklı sayılarla devam ederken çeyrek ortasına da Magic çift haneli farkı taşımış oldu. Sonra ki bölümde Raptors iki hücumdan boş dönüp Magic de bunları iki üçlük ile sonuçlandırınca son 5 dakikada Magic 16 sayı farkı yakaladı ve Raptors’ın ümitleri neredeyse tamamen tükendi. Son 3 dakikaya girildiğinde ise farkı kapatmayı başaramayan Raptors, Isaac’ın üçlüğü ile 20 sayı geriye düşünce molayı aldı. Moladan rotasyonda ki az süre alan oyuncuları ile dönen Raptors mağlubiyeti kabullendi ve karşılaşmayı 113-98 Orlando Magic kazandı.

Magic’te eski takımına karşı kenardan gelip 28 sayı, 9 ribaunt ile oynayan ve sahanın en skoreri olan Terrence Ross galibiyetin mimarlarından olurken, takımın All-Star yıldızı Nikola Vucevic ise 23 sayı, 12 ribaunt, 4 asist ile Ross kadar etkili oldu.

Raptors’ta ise Kyle Lowry’nin 19 sayı, 10 asist, 4 top çalma, 4 ribauntluk performansı yeterli olmazken yeni takımında ilk defa ilk 5 başlayan Marc Gasol ise 16 sayı, 5 ribaunt, 5 asistlik erformansı ile mağlubiyete rağmen sevindirici istatistiklerle karşılaşmayı tamamladı.

Karşılaşmanın özetini buradan izleyebilirsiniz:
[embedyt] https://youtu.be/zUUbg_PMGC0[/embedyt]

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?