in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ

Ray Allen’ın Şampiyonluk Getiren Basketi

LeBron’u da savundu

“5 Saniye Kala”

Dünyada, Hristiyan inancındaki “Baba-Oğul-Kutsal Ruh” üçlemesinden sonra belki de bu denli ses getiren yalnızca tek bir üçleme var. “Ray Allen-LeBron James-2013 Finalleri Son Saniyeler”.
Mike Breen’in gırtlak yırtarcasına “Bang! Tie game with five seconds remaining!” diye bağırışını şüphesiz ki asla unutamayacak büyük bir kitle var.
Ray Allen, 2013 finallerinin 6. Maçında bitime tam 5 saniye kala köşeden kaydettiği üçlük ile basketbol tarihine adını büyük harflerle yazdırmayı başarmıştı. Bu üçlüğün önemini kısaca anlatmak gerekirse, seri skoru anlamında 3-2 önde olan Spurs, Allen’in şutu kaçırması ihtimalinde şampiyon olacaktı. Ayrıca, Ray Allen bir röportajında, Spurs adına yapılan şampiyonluk kupasının maçın bitimine 1 dakikadan fazla varken saha kenarına getirilmesinin onu ateşlediğini ve üçlüğü kaydetmesinde en büyük motive olduğunu söylemişti. Daha sonra 7. Maça uzanan seriyi Heat kazanarak artarda ikinci şampiyonluğunu yaşamıştı.

Allen’in köşeden şutu atmasından yaklaşık 10 saniye önce LeBron James’in bir üçlük denediğini fakat isabet bulamadığını neredeyse hepimiz biliriz. İşte Allen bu konu hakkında “LeBron’un kariyerini kurtaran adam” olarak anılmasının tam anlamıyla gevezelik olduğunu söyledi.

“Eğer büyük bir takımsanız sezon içerisinde çok fazla açıdan -ofansif ve defansif de dahil olmak üzere- rollerin dalgalandığını görebilirsiniz.”
“O maçta Miller ayakkabısız üçlük attı. Bu önemliydi. LeBron James de üçlük kaydetti. Pek tâbi bu da önemliydi. Sonuç olarak ben de rolümü yerine getirdim. Biz birilerini değil kendimizi kurtardık. Gemi batarsa herkes batar.”

“Bu konuya at gözlüğü ile bakmak saçma geliyor. O maç LeBron 30 sayı atmıştı. Ben de bana düşen görevi gerek yerde ve zamanda yerine getirdim. Bazı parçalar oturduysa ancak büyük bir takım olabilirsiniz.”

Son olarak, Ray Allen’in hafızası istatistiksel anlamdan anlık olarak muazzam işliyor çünkü LeBron James’in o unutulmaz gecede 32 sayı 11 asist ve 10 ribaund 3 top çalma ve 1 bloğu var.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?