in ,

Sakatlık Raporu: Kawhi Leonard’ın Son Durumu!

Gregg Popovich: Onun Sakatlığı Gibisini Görmedim!

Kafalardaki Soru İşareti Devam Ediyor!

San Antonio Spurs’ün koçu Gregg Popovich, çeşitli seviyelerde 40 yılı aşkın bir süredir devam eden kariyerinde, Kawhi Leonard’ı bu sezon hiçbir maça çıkarmayan ‘quadriceps’ sorunuyla hiç karşılaşmadığını söyledi.

Popovich, çalıştırdığı oyuncularından birini engelleyen böyle bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığı sorulduğunda  ‘‘Asla, asla’’ dedi.

Gerçekten garip olan şey, oyun kurucumuz olan Tony Parker’da da benzer bir sakatlık var, hatta daha kötüsü. İkisi de o tendonla alakalı operasyona gitti ve iyileşmek için ne gerekirse yapıyorlar. Bu iki adamdan önce böyle bir sakatlık türüyle karşılaşmamıştım.

Parker, geçen sezon Houston Rockets’a karşı yapılan Batı Konferansı yarı final maçında sol bacağındaki tendonu koparmıştı ve ardından hemen ameliyat olmuştu. Popovich’in söylediğine göre onun tahminlerine bakıldığında Parker’ın parkeye dönmesine çok kısa bir zaman kaldı.

‘‘Gerçekten, geri dönüşü pek yakında ve evet ben ciddiyim, dürüstüm’’ dedi Popovich.

35 yaşında olan Parker, takımın G-League üyesi ile rehabilitasyon merkezinde zamanını çalışarak geçirirken, en geç Ocak ayında parkeye dönmeyi arzuladığını belirtti. En son Eylül ayında takımının antrenman kampına katılan Tony, temiz bir sağlık raporu aldıktan sonra takvimini değiştirip Kasım ayının sonlarına doğru yetişmeyi umduğunu belirtmişti.

Bu arada Leonard, Batı Konferansının finaldeki ilk maçından bu yana Spurs forması giymedi ve ayak bileğinden yaşadığı ciddi sorun nedeniyle serinin diğer maçlarında sahaya çıkamamıştı. Leonard takımının antrenman kampına sakatlar listesinde gelmiş olsa bile halen takımla beraber antrenman yapabilir durumunda değil.

Leonard, parkeye dönmek için tam olarak izin almadan önce bireysel çalışmai ardından ikiye iki ve üçe üç antrenmanlardan ve egzersizlerden oluşan bir dizi rehabilitasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Kaynaklardan gelen bilgiye göre, Kawhi şu an saha içi işlerle alakalı çalışmalarda bulunmak istiyor fakat geri dönmek için gereken izin konusunda yeterince yol kat etmediği düşünülüyor.

San Antonio kulübü üyeleri, Leonard’ın dönüşü için belirli bir zaman çizelgesi vermeye niyetli olmadığını söylediler çünkü edinilen bilgiye göre Leonard’ın kuadriseps tendinopatiden rehabilitasyonla ilgili bir öngörülemezliğin olduğu gerçeği var.

Sezonun daha iyi bir kısmı için, Popovich Kawhi’ın potansiyel dönüşü hakkındaki soruları ‘‘er geç daha sonra’’ şeklinde yanıtlıyor.

‘‘Şaka yaparak daha erken söyleyeyim dedim, bir politikacı olmak gibi bir şey, hepsi saçmalık, hiçbir şey ifade etmiyor.’’ diye aktardı Popovich.

Kawhi Leonard’ın yokluğunda, NBA’de 4.yılını geçiren Kyle Anderson ilk 5 olarak sahaya çıkmaya başladı ve aldığı ekstra sürelerle iyi bir performans sergiliyor. Sezonun 6.haftasına girdiğimizde 3 defa double-double yapan Anderson için Popovich şu sözleri sarf etti;

Çok da şaşırmadık (Leonard’ın yokluğunda gösterdiği performans soruluyor). Kawhi’ın oynadığı pozisyonda daha fazla süre alıyor ve daha zorlu bir yer onu bekliyor. Anderson, iyi bir basketbolcu. Ona sadece bu yıl süre vermiş değilim, geçtiğimiz senelerde de süre alıyordu. Kawhi döneceği zaman, kafamda birkaç şeyi tasarlayıp yoluma devam edeceğim ve Anderson’ı bir şekilde oyunda kullanacağım çünkü aldığı süreyi gayet etkili kullandığına hemfikiriz.

Spurs, şu ana kadar 11-7’lik bir performans gösterirken, son 10 maçta 3.mağlubiyetini Çarşamba günü New Orleans Pelicans’a karşı 107-90’lık skorlar aldı.

Yazar: Murat Şişkolu
Editör: Okan Burhan

(http://www.espn.com/nba/story/_/id/21520710/gregg-popovich-san-antonio-spurs-says-never-encountered-issue-kawhi-leonard-quadriceps-injury)

What do you think?