jr smith
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Sakatlıklar, Cezalar: JR Smith’in Askerleriyiz!

Neler neler!

GM’ler, Koçlar Çıldırıyor!

Güzel Türkçe’mize “dumanı üstünde” şeklinde bir deyim vardır, yakın zamanda olmuş ve hala etkisi süren olaylar için kullanılır. Mecazidir, ortada çorba falan yoktur. “Dumanı üstünde” olan JR Smith’in çorba olayı hariç. Nev-i şahsına münhasır kişilik, insanlığın aklının çalışma şeklini tanımlamakta güçlük çektiği, dehası (!) belki de gelecek yüzyıllarda anlaşılacak olan JR Smith, geçtiğimiz günlerde antrenörlerden birine çorba fırlattığı için bir maç ceza alıp takımını bir sonraki maçta yalnız bıraktı. “İnsan beşer, kuldur şaşar” diye, güzel bir diğer atasözümüz vardır, hata yapmanın insanın doğasında olduğunu belirtir. JR Smith, bu açıdan bize insanlığını sık sık hatırlatsa da, açıkçası saçma sapan nedenlerle takımlarından uzak kalan tek NBA oyuncusu değil. Hatta NBA bu açıdan JR Smith’i geride bırakacak derecede garip/ilginç ve hatta aptalca örneklerle mevcut. Gelin, hazır konunun “dumanı üstünde” iken, geçmişteki birkaç örneğe hızlıca bakıverelim:

Trevor Ariza ve Gerald Green – 2 maç ceza: Ariza ve Green, NBA yönetimi tarafından 17 Ocak tarihinde iki maç oynamama ile cezalandırıldı. Sebebi ise, kaybettikleri ve bir hayli gergin geçen Clippers maçında, Clippers soyunma odasına “arka kapıdan” girip Clippers oyuncularına “düşmanca sözler sarf etmeleri”. Halbuki çıkışta gelseler, belki de ceza almayacaklardı, çıkışta gelseydiniz ya oğlum?!

Andrew Bynum – Kadro Dışı ve Takas: Andrew Bynum’ın Cavs macerasında takımına pek bir katkı sağlamadığı zaten bilinen bir gerçekti. Buna ek olarak, 2013-14 sezonu başındaki Bynum’ın takım kimyasını bozacak derecede uyumsuz olması takımdaki gerginliğin de ziyadesiyle artmasına sebep olmuştu. 2014 yılına girmeden kadro dışı bırakılan Bynum’ın bu yoldaki bardağı taşıran son damlası ise Şubat ayında ortaya çıktı. Takım içi kaynaklara dayandırılan haberlere göre Bynum, takım antremanında topu eline her aldığında “Kobeeeeee!” şeklinde bağırıp mesafe tanımaksızın topu potaya sallamıştı. Takım arkadaşlarını ve teknik ekibi bir hayli sinirlendiren bu hareketi takiben Bynum süresiz olarak kadro dışı kalmıştı. Aşağıdaki fotoğrafta da, olayları ti’ye alan, Bynum’ın sözde şut çizelgesini görebilirsiniz.

andrew bynum

Gilbert Arenas ve Javaris Crittenton – sezon boyu men: Arenas’ı bilen bilir, hafiften “gangsta” havasını yansıtmayı seven karakterinden mütevellit, çoğu zaman başı çeşitli mecralarda defaiyetle derde girmişti. Bu olayların en büyüğü de, takım arkadaşı Crittenton ile birlikte soyunma odasına “boş silah” getirip bunları arkadaşlarına göstermesi oldu. NBA’in imajı hususunda büyük hassasiyetleri olan zamanın NBA başkanı David Stern’ün oyuncular hakkındaki disiplin kararı ise çok sert oldu. Sezon sonuna kadar maçlardan men ve sezon sonuna kadar olan maddi kazanımların tamamının kesintisi. İşin daha kötüsü ve hatta dehşet verici kısmı, 2015’te yayınlanan Caron Butler’ın anılarında olaylara değinmesine takiben, Arenas’ın yaptığı açıklama oldu. Arenas’a göre Crittenton ile bir antreman öncesi, JaVale McGee’nin de dahil olduğu bir poker oyunu sırasında Crittenton kendisine “…sokakta olsaydık senin dizlerine sıkardım” diyor. Bunun üzerine bir sonraki antremanda Arenas soyunma odasına iki silah getirip Crittenton’a “birini seç” diyor. Bunu üzerine, takım arkadaşları silahları saklarken, Arenas ve Crittenton dışarı çıkıp tartışmaya devam ediyor ve sağa sola ateş ediyorlar. Gördüğünüz üzere Washington Merkez, kafasına göre herkes.

Joey Crawford – süresiz men: Gel gelelim bu sefer süresiz men alan kişi bir basketbolcu değil, bir hakem. Joey Crawford belki de NBA hakemlerinin en bilineni. Evet o, kel ve agresif olan, bildiniz. 2007 yılında Joey Crawford, maç sırasında Spurs bench’inde oturan ve Crawford’ın iddiasına göre, hakem kararlarına gülmekte olan Duncan’a “Kavga mı istiyorsun? Ha? Kavga mı istiyorsun?” şeklinde bağırdıktan sonra Duncan’ı iki teknik faulden oyundan attı. Maç sonunda olayı anlatan Duncan’ın açıklamalarını doğrulayan Crawford’ın ifadelerini takiben NBA okulunun disiplin kurulu başkanı hocası David Stern, Crawford’u süresiz olarak maçlardan aldıklarını açıkladı. Crawford, keyfe keder alayına gider tavrıyla “Yaptıklarım doğru, bunu cezalandırıyorlarsa bir daha maç yönetmem olur biter” dedi. Vays! Neyse ki, NBA’in en eskitemediği yüzlerinden Crawford 2016’da emekli olana kadar bir çok maç yönetti.

Grant Hill ve Reggie Evans – maçtan atılma: Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok, görüntüler zaten herşeyi açıklayacaktır. Ancak, yine de olayın absürtlüğünü vurgulayabilmek adına şu cümleyi kurmayı kendime borç biliyorum: “2010 sezon öncesi maçında Grant Hill ve Reggie Evans, birbirlerinin kıçlarını haddinden fazla tokatladıkları için oyundan atıldı.” Hani biz marjinaldik?

Lionel Simmons – iki maç kaçırma: Oyuncuların sakatlık sebebiyle maç kaçırmaları oldukça olağan bir şey, kabul. Ancak 1991 senesinde, Sacramento Kings’te çaylak senesini geçiren Simmons, bileğinde ve ön kolunda oluşan bağ iltihabı sebebiyle 2 maç takımdan uzak kaldı. Sakatlığın sebebi? İnanılmaz derecede uzun süre Nintendo oynamak. Yorumu ben yapmayayım, o zamanın takım genel menajeri Jerry Raynolds’ın açıklaması herşeyi anlatıyor: “Lionel’in bir konuya aşırı odaklanması alışılmadık bir şey değil. Ama bu şekilde sakatlanmak da nedir yahu!”

James Harden – 1 maç men: 2015 yılında, Houston ve Cavs arasında yapılan maç esnasına, Lebron James ile yaşadıkları bir pozisyonda (buradan sonra NBA’in resmi açıklamada kullandığı dili kullanacağım): “sorunlu bir bölgeye bilinçli bir darbede bulunmasından ötürü” Harden NBA tarafından bir maç men cezası aldı. Sorunlu bir bölge tabiri açık olmadıysa şöyle açıklayabilirim: Bacak arası. Hayalar. Erkeğin istikbali. Aile mücevherleri. Koç nuru. Umarım anlaşılmıştır.

Charles Barkley – 1 maç kaçırma: Bana göre listedeki açık ara en saçma ve komik maç kaçırma hikayesine geldik. Cuma günü oynanacak 1994-95 sezon açılış maçı öncesinde, Çarşamba günü Eric Clapton konserine gider. Konserden önce (çünkü konser sırasında böyle birşey yapmış olabileceğini düşünmek bile istemiyorum) vücuduna nemlendirici losyon süren Barkley, konser sırasında yüksek parlaklıktaki ışıklardan sulanan gözlerini elleriyle ovuşturur. Ellerinde losyonun kalıntısı kalan Barkley, losyonun yüksek ısı yayan ışıklar ile reaksiyona girmesi ile korneasını yakmayı başarır. Hemen tedavi altına alınıp gözleri bir süre boyunca bandajla korumaya alınsa da Barkley, sezonun açılış maçını kaçırmak durumunda kalır. O zamanlarda olsa idi, Shaqtin’ a Fool’a sezonun olayı olarak girebilecek bir olay. Kelimeler kifayetsiz.

Tüm bunlara ek olarak teselli ödülü sahibi olarak sayabileceğimiz bir çok kişi ve olay daha var. Elma soyarken elinde bıçakla uyuyakalıp kendini kesen Derrick Rose, devre arası şovları dumanından zehirlenen Mugsy Bogues, koltuktan kalkarken sakatlanan Greg Oden, hakemi skor masasına savurduğu için 7 maç ceza alan Nick Van Axel, kısa tutayım, Latrell Spreewell, Rasheed Wallace ve Dennis Rodman’ın tüm kariyerleri.

Gördüğünüz üzere milyon dolarlar kazanmak ile genel şans ve IQ arasında doğru bir orantı yok. Gel gelelim milyonlarca insanın gözleri önünde bir yaşam sergiliyorsanız, yaşadığınız “şanssızlıklar” daha fazla göz önünde oluyor. O yüzden, ekstra dikkatli olmak en iyisi. Bir de vücut losyonu sürdükten sonra mutlaka ellerinizi yıkamayı unutmayın. Sevgiler!

Yazar: Emre Ersun Uysal

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

stephen curry

Sakatlık Raporu: Stephen Curry

derrick rose

Charles Barkley: “Derrick Rose’un Kariyeri Sona Erdi”