in , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Seneye Sahne Onun: Derrick Rose!

Rose’un dönüşü

Pistons’ın Rose Planı!

Derrick Rose, birçoğumuzun zayıf noktası! İstisnalar kaideyi bozmaz dersek neredeyse bütün NBA takipçilerinin gönlünde taht kurmuş, çoğuna idol olmuş, bazılarının da bu spora başlamasına neden olmuş bir isim. Ayrıca bilindiği üzere MVP, en değerli oyuncu, ödülünü 22 yaşında alarak bu ödülü kazanan en genç isim olmayı da başardı. Kariyerinde yaşadığı sayısız sakatlıkla en üst seviyede hiçbir zaman izleyemedik onu. Vücudunda kronik olarak sorunlar yaşamaya başlaması, ilerleyen yaşı ve artık takımların ilk seçimi olarak kullanılmaması, onu asla en üst seviyede oynarken göremeyeceğimizi gösteriyor. Buna rağmen, hâlâ daha ligdeki birçok oyuncudan iyi durumda ve muhteşem bir sezon geçiriyor.

Sakatlıklar sonrasında kendine gelmeye başlasa da Chicago Bulls tarafından New York Knicks’e takaslandı. Rose, burada hiç de fena olmayan bir performans sergiledi; 64 maçta 32.5 dakika ortalama süre alarak 18 sayı, 4.4 asist, 3.8 ribaund ile mücadele etti. Bu performansına rağmen bir sonraki sezon Cleveland Cavaliers’a takaslanan Rose, Cavaliers’ta tutunamadı ve sezon bitmeden önce Timberwolves’a gitti. 2018-19 sezonuna iddialı başlayan Rose, ilk 7 maçta 14.3 sayı 4.9 asist ortalamaları tutturdu. Rose için her şey “yuvarlanıp gidiyor” kıvamındaydı. Ta ki 31 Ekim tarihine kadar. 31 Ekim 2018’de Minnesota Timberwolves’un Utah Jazz’i konuk attığı maçta Rose tam tamına 50 sayı attı. Müthiş bir maç çıkaran Rose, son saniyelerde de bulduğu üçlük ve yaptığı blok ile hepimize çok duygusal anlar yaşattı. Maç sonrasında gözyaşlarını tutamayan Rose için her şey çok zor ama bir o kadar da güzeldi.

[embedyt] https://youtu.be/6BgJKC1vAV4[/embedyt]

Timberwolves’ta geçirdiği bu güzel sezonda %48.2 saha içi isabet oranı ve %37’lik üçlük oranıyla 18 sayı ortalama tutturdu. Bununla birlikte 4.3 asist ve 2.7 ribaund ortalamaları da yakaladı.

2018-19 sezonunun ardından serbest kalan Rose’un bir sonraki durağı Detroit Pistons oldu. Burada kenardan gelerek büyük işler yapan Rose, Reggie Jackson‘ın da takımdan ayrılmasıyla ilk 5’e yerleşti. Bu süreçte büyük takımların, şampiyonluk yarışında olan ekiplerin de radarına takılan ve kadrolarına katmak için uğraştıkları isim olan Rose’un en büyük takipçisi ise Los Angeles Lakers. Lakers yetkilileri geçtiğimiz günlerde Pistons’ın kapısını çaldılar. Buna karşı Pistons’ın cevabı çok netti.

“İlginize minnettarız ama onu takaslamayacağız. Dwane Casey onu beğeniyor. Gelecek sene bizim için önemli bir parça olacağına inanıyoruz.”

Pistons tarafı bunu söyledikten 2 gün sonra, geçtiğimiz gece, Suns’a karşı son dakikada bulduğu sayılar ile takımını galibiyete taşıyan Rose, bu sözün doğruluğunu teyit etti.

Gelecek sene 32 yaşında olacak Rose, ne kadar önemli bir role sahip olacak, takımı taşıma yükü kendisine mi verilecek şu an için öngöremesek de, Rose’un müthiş bir sezon geçireceğini ümit ediyoruz.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?