in , ,

TERTEMİZTERTEMİZ BEĞENDİMBEĞENDİM

Seri Analizi : Clippers vs. Mavericks

Los Angeles Clippers (2) Dallas Mavericks (7)

Playoff Ateşi Yansın!

Pandemi sürecinden dolay daha uzun süre uzak kaldığımız NBA sezonu heyecanı 30 Temmuz’da tekrardan başladı. Her NBA severin en çok merakla beklediği zaman artık geldi. Bu yıl önceki yıllara göre playofflara daha çok hasret kaldık. Bu hasret belki de ilk turda gerçekleşecek en güzel seriyle başlıyor. Kawhi Leonard ve Paul George‘lu Clippers, Doncic ve Porzingis‘li Mavericks ile karşı karşıya gelecek. Konferans finali tadında geçecek bir seri bizleri bekliyor diyebilirim.

Los Angeles Clippers, geçtiğimiz sezon yükselen performansıyla spot ışıklarını üstüne çekmeyi başaran Clippers, geçtiğimiz yaz transfer döneminin en flaş transferlerini gerçekleştirmeyi başardı. Kawhi Leonard ile Paul George’u kadrosuna katmayı başaran Los Angeles ekibi sezon başlamadan birçok otorite tarafından şampiyonluğun en güçlü adayı olarak gösterilmeye başlamıştı. Normal sezon Clippers’ın beklentilerinin altında bitti. Sezon içinde inişli çıkışlı performanslar, Leonard-George ikilisindeki ten uyuşmazlığı ve kenardan beklenen katkı alınmaması Clippers için normal sezon hedefi olan batı konferansı birinciliği hedefine ulaşamamasına neden oldu. Bubble döneminin ilk maçında Lakers karşısında maçın kaybedilmesiyle Clippers’ın şampiyonluk yarışında aslında abartıldığı gibi bir favori olmadığı yorumları yapılmaya başlandı. Normal sezonda Clippers takımında performansıyla ön plana çıkan oyuncular :

Kawhi Leonard : 27.1 sayı, 7.1 ribaund, 4.9 asist
Paul George : 21.5 sayı, 5.7 ribaund, 3.9 asist
Lou Williams : 18.2 sayı, 5.6 asist, 3.1 ribaund

Mavericks karşısında Clippers savunmasıyla ön plana çıkacaktır. 107.2 savunma ortalamasıyla NBA’in beşinci sırasında yer alıyor. Mavericks karşısında seriyi rahat geçebilmeleri için Patrick Beverley, Landrey Shamet, Reggie Jackson ve Ivıca Zubac gibi kenar oyuncuların ekstra katkılarına ihtiyaç duyacaklardır. Leonard-George ikilisinin nasıl anlaşacağı serinin kaderini etkileyecek bir diğer önemli noktalardan biri.

 

Dallas Mavericks, bu sezon en çok dikkatleri üzerine çekmeyi başaran takımlardan biri Dallas oldu. Bunun en önemli sebebi tabi ki Luka Doncic‘in bu sezonki ağızları açık bırakan performansları oldu. Geçtiğimiz sezonki çekirdeğini korumayı başaran Mavericks, sezon başında Boban Marjanovic’i kadrosuna kattı. Normal sezona iyi başlayan Mavericks’te Doncic ve Porzingis ikilisi, bizi Nowitzki-Nash’li Mavericks yıllarına götürmeyi başardı. Sezon ortasında Michael Kidd-Gilchirist ve Willie Cauley- Stein‘ı kadrosuna katan Teksas ekibi, Bubble döneminde de Doncic’in parlamaya devam etmesiyle birlikte normal sezonu 43-32 dereceyle 7.sırada tamamlamayı başardı. Pandemi sürecinden döndükten sonra Bubble döneminde de iyi bir performans gösteren Doncic vardı. Oynadığı 7 maçta 30 sayı, 9.7 asist, 14.2 ribaund ortalamalar tutturdu. Sacramento Kings karşısında 34 sayı, 20 ribaund, 12 asist ile oynayarak 30-20-10 barajını geçen en genç oyuncu olmayı başardı. Son maçlardaki performanslarıyla hazır bir Mavericks takımı bizi bekliyor. Normal sezonda Mavericks takımında ön plana çıkan oyuncular :

Luka Doncic : 28.8 sayı, 9.4 ribaund, 8.8 asist
Kristaps Prozingis : 20.4 sayı, 9.5 ribaund, 2 blok
Tim Hardaway : 15.8 sayı, 3.3 ribaund, 1.9 asist

Mavericks’in Clippers karşısında en büyük kozu şüphesiz Luka Doncic olacaktır. Eğer Clippers’a karşı büyük bir sürpriz kovalamak istiyorlarsa sadece Luka yeterli olmayacaktır. Porzingis, Hardaway, Kleber, Seth Curry gibi oyunu değiştirme konusunda belirli bir potansiyeli bulunan oyunculardan maksimum katkı alması gerekecektir. Aksi taktirde Clippers takımına karşı Doncic’in maksimum katkısı bile yeterli olmayacaktır. Normal sezonda oynanan üç maçta yan parçalardan istenilen katıların alınmaması durumu neticesinde bütün maçları Clippers kazanmayı başardı.

Los Angeles Clippers 4 – 2 Dallas Mavericks

What do you think?