warriors spurs
in , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Seri Analizi: Golden State Warriors vs. San Antonio Spurs

Son şampiyon, Gregg Popovich’in öğrencilerine karşı!

İntikamlar Başka Bahara

Zaza Pachulia artık ligin tamamı tarafından pek sevilmeyen bir basketbolcu, kabul. Ancak Spurs taraftarları bu sevimsizliğin bir tık üstünü hissediyor Zaza’ya karşı. Buna ek olarak, çok formda bir Utah ya da yıkıcı bir OKC veya Portland’dan ziyade, Curry nedeniyle kanadı kırık bir Warriors onlar için daha tercih edilebilir bir rakip. Yine de, Warriors’un da bu takımlar arasında ilk isteyeceği takımın Spurs olması, işlerin aslında Spurs için de çok parlak olmayacağının bir emaresi olsa gerek.

Golden State Warriors sezonun son bölümünü ha şu sakat, ha bu sakat şeklinde, şampiyon bir takımdan ziyade play-off’ları zorlayan ortalama bir Doğu takımı görüntüsünde geçirdi. Curry’siz geçen sezon sonunu 7-10 gibi rezalet bir istatistik ve ligin en kötü 13. savunma performansı ile bitirdiler. Curry/Durant/Thompson aynı anda parkedeyken %64’lük bir etkin hücum yüzdesine sahip olan üçlü, Curry diğer iki oyuncuya eşlik etmediğinde %54’ü zor görüyorlar. Golden State’in Curry’siz tadının tuzunun olmadığı aşikar, ancak bulunduğu pozisyon ve sahip oldukları galibiyet sayısına bakıldığında, Golden State’in sezon sonunda zaten tada tuza pek ihtiyacı olmadığını da görebilirdik. Batı liderliği erişilemeyecek uzaklıkta ve üçüncülüğe düşme riskinin olmadığı bir ortamda, GSW bir nevi “tanking” rölantisi moduna girdi. Galibiyet rekoru kırdıkları sezonda düştükleri gaza aşırı yüklenme hatasına düşmek istemediler. Bakmayın siz Koç Kerr’in Dick Advocaat’vari “Oyuncularımın performansından haz etmiyorum heyhat!” tarzı açıklamalarına. Bana kalırsa, yiğitliğin şanına leke sürdürmemekten olsa gerek, bu “tanking” meselesini çok da açık etmek istemediler.

San Antonio Spurs ise Yalan Rüzgarı’vari bir normal sezonu geri bıraktı. Geçen sezonki ayak bileği sakatlığından sonra bu senenin hemen başında bir de quadriceps/uyluk kası sakatlığından başını kaldıramaz hale gelen Kawhi Leonard’ın dönüş hikayesi uzadı da uzadı. Ha döndü, dönemedi, Parker daha ciddi sakatlıktan daha kısa sürede döndü, aslında dönebilir ama dönmüyor derken son durum, Kawhi’in muhtemelen play-off’ların en az ilk ayağını kaçıracağı yönünde. Kawhi’in eksikliğini LaMarcus Aldridge’in ekstra ekstra performansı ve takım oyunuyla belli ölçüde kapatabilen Spurs, şanlı tarihindeki örneklerinin ve bizim alıştığımızın aksine play-off’lara 7 numaralı sıradan giriş yapabildi. Tekrar ediyorum, LaMarcus + Manu + Parker + Gay + gençler + Koç Popovich ile ancak yedinci sıraya kendini sezon sonrasına atabildi.

Golden State Warriors için bu seride odaklanması ve dikkatli olması gereken birkaç nokta var. Öncelikle, kuvvetle muhtemel Curry konferans finallerine kadar yok. GSW Curry’nin belki de yüzde 50’sine bile muhtaç. Ancak tam olarak iyileşememiş bir Curry’yi parkeler erken döndürmek, 2016 play-off’larında sakatlıktan dönüş sonrası hayalete dönen Curry sendromunun ikinci ayağını oluşturabilir. Golden State en iyi yaptığı şeyi, small-ball’u, yani kısa beş ile oynadığı basketbolu Curry’siz oynamak durumunda. Curry ile 100 dakika başına 122 sayı bulan GSW, Curry’siz 108 sayıları görüyor olabilir ancak yine de takımın iskeleti hala sağlam. Durant, Thompson ve Green. Buna ek olarak, Curry’nin yokluğundaki sürpriz performansı ile yeni kontratı kapan Cook’un 15 sayı, 4 rebound, 5 asist, hem saha içi hem üç sayı çizgisinden %49’luk isabet oranı, Curry’nin yokluğunun bir nebze daha hafif atlatılacağına bir işaret olsa gerek.

San Antonio Spurs cephesinin ise çalışacak ve ders alacak çok şeyi var. Öncelikle Curry’nin olmaması onlar için büyük avantaj lakin Curry’siz bir GSW kadrosunun bile onlar için fazla tehlikeli ve fazla güçlü olduğunun da farkındalar. En büyük silahları LaMarcus Aldridge ama geçen sezon Kawhi’sız play-off maçlarında GSW’ye karşı olan performansı hiç iç açıcı değil: Ortalama 26 dakikada %38.5 isabetle 11 sayı 5 ribound. Bu maçların tamamında da çift hanelerde fark yediler. Hadi diyelim LaMarcus’un yanında, NBA’in en kaliteli veteran uzunlarından Pau Gasol var ve GSW’nin kısa beşli taktiğine karşı pota altını domine etmek istediniz, kendi oyununu kabul ettirme hesabı. GSW’ye karşı oynadıkları son 2 maçta bench’ten gelen Gasol toplam 26 dakikada 14’te 4 isabet bulabildi. Yine de, GSW karşısında hücumda bir plan arayışında olacak olan Koç Pops için denenecek stratejilerden biri olacağı kesin.

https://www.instagram.com/p/BhG1CDxFbpo/

Normal sezonda GSW 3, SAS 1 galibiyet aldı. Tek galibiyetin, Curry, Durant ve Thompson’ın oynamadığı, Green’in ise sadece 11 dakika süre aldığı maçta geldiğini hatırlatalım. Buna ek olarak, SAS tüm play-off takımları içerisinde deplasman karnesi en kötü olan takım, 14-27 ile. Yine de, Koç Pops’ın taktik dehasının ve San Antonio seyircisinin savaşmadan düşeceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla, tabiri caizse, Curry’siz GSW, Kawhi’sız SAS’ü dövecek gibi duruyor.

Golden State Warriors 4 – 1 San Antonio Spurs

Yazar: Emre Ersun Uysal

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mamba beard

Kobe Bryant: “MVP Ödülü İçin Başka Aday Aramaktan Vazgeçin!”

toronto raptors

Seri Analizi: Raptors vs Wizards