in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA

Seri Analizi : Lakers vs. Heat

Los Angeles Lakers (1) vs. Miami Heat (5)

Lakers 17. Şampiyonluğunu Kazanabilecek Mi?

30 Temmuz’dan bu yana tekrardan Orlando’da başlayan Bubble’ın son düzlüğüne gelmiş bulunmaktayız. Her sezon takımlar uzun yolculuklarına tek bir amaç için çıkarlar. O amacın adı da NBA şampiyonluğudur. NBA şampiyonluğuna ulaşmak için geçilmesi gereken son adıma ulaşmış bulunmaktayız. Celtics’e karşı 125-113 kazanarak çok ses getirecek bir şekilde adını finale yazdıran Miami Heat, playoff boyunca LeBron ve AD‘nin sürüklediği Los Angeles Lakers ile karşı karşıya gelecek. Geçmişte LeBron’un Pat Riley ile sorunlu bir şekilde ayrılması, Riley’in Lakers tarihinin en efsanevi koçlarından biri olması bu finali daha da çok anlam kılıyor. Geçtiğimiz sezon iki takımda NBA playoff’larına dahi katılamazken, bu sezon NBA Finali’ne yükselmeyi başardılar. Müthiş bir hikayesi olan final serisi bizleri bekliyor. Kemerlerinizi bağladıysanız ve gece uykusuz zamanlardaki en büyük yardımcınız olan zulanızı hazırladıysanız bu sezon ki son seri analizi yazımızla finale doğru yolculuğa çıkmaya başlayabiliriz.

Los Angeles Lakers

Lakers Batı Finali’ne yükselirken rakibi iki kez 3-1 geriden gelerek (biri Clippers’a karşı) NBA tarihinde aynı sezonda bu başarıyı gerçekleştirmeyi başaran ilk takım olan Denver Nuggets oldu. Nuggets karşısında Lakers inişli-çıkışlı bir performans sergiledi. İlk maç ezici bir üstünlük ile Lakers kazanmasına karşın, ikinci maçta durum tam tersini göstererek tehlike çanları çalmaya başlayan Lakers cephesinde günün kurtarıcısı üzerinde giymiş olduğu siyah ”Mamba” formasının etkisiyle Anthony Davis oldu. Attığı son saniye basketiyle bize Kobe Bryant‘ı hatırlatarak bizi duygulandıran Davis, maç sonunda attığı basketle ”KOBE” diye bağırarak adeta Lakers’ın şampiyonluk yolunda kilit noktasını bize haykırdı. Üçüncü maçta sahadan silinen Lakers, dördüncü maçta toparlanarak 3-1 öne geçti. Önceki iki seride 3-1 geriden gelen Nuggets bize ”Acaba ?” dedirttiği sırada sahneye Kral çıktı. Son maçın son çeyreğinde bizi 2018 yılına geri götüren LeBron James, Nuggets’a geçit vermeyerek serinin 4-1 kazanılmasına ve kendisinin 10’uncu, takımının 32. finaline imza atmayı başardı. Seri boyunca Lakers takımındaki en etkili isim 31.2 sayı, 6.2 ribaund, 2.6 asist ortalamaları tutturan Davis oldu. Lakers takımının Heat karşısındaki en büyük kozu takım halindeki playoff boyunca devam ettirdiği dinamik savunması olacaktır. Finale gelene kadar hücum yönü kuvvetli olan takımlara karşı müthiş bir savunma oyunu ortaya koyan Lakers, Heat karşısında da bu oyunu devam ettirmesi durumunda bazı durumlarda dezavantajlı düştüğü durumları rahatça çevirebilecek bir seviyede bulunuyor. LeBron ve AD ikilisinin ne kadar aç oynadığı Lakers için şampiyonluk yolunda en kritik belirleyici rolü oynayacaktır. Normal sezonda Heat karşısında oynanan iki maçı da rahat bir şekilde kazanmayı başaran Lakers, bu maçları LeBron-AD ikilsinin sürüklemesiyle başardı. Caldwell-Pope, Caruso, Kuzma ve Rondo gibi isimlerden gelecek ekstra bir katkı Lakers’ın şampiyonluk için elini güçlendiren faktörlerden olacaktır.LeBron James 2015 yılından beri oynadığı playoff maçlarında, Golden State dışındaki tüm takımlara karşı 60 galibiyet 14 mağlubiyet almış durumda. Bu da toplam %81.1 galibiyet oranı anlamına geliyor. LeBron ve AD’nin playoff boyunca göstermiş olduğu oyun Lakers’ın elini Heat karşısında şampiyonluk için favori konumda bulunmasını gösteren bulgular arasında yer alıyor.

Miami Heat

İkinci turda peri masalı hikayesiyle Milwaukee Bucks’ı ezip geçerek adını konferans finaline yazdıran Miami Heat’in rakibi Boston Celtics oldu. Her ne kadar oyuncu kadro kalitesi olarak Celtics daha ağır basan taraf olarak gözükse de Heat bu dinamiği alan savunmasıyla bozmayı başardı. İlk maçta Jayson Tatum‘a koyduğu blokla NBA tarihine altın harflerle geçecek bir bloğa imza atan Bam Adebayo, Heat’in seri boyunca savunmasının bel kemiğini oluşturdu. Oyuncu istatistiklerine bakacak olursak Celtics sersinde inanılmaz bir takım oyunu sergileyen bir Heat takımı görüyoruz. Bam Adebayo 21.8 sayı, Goran Dragic 20.5 sayı, Tyler Herro 19.2 sayı, Jimmy Butler 19.0 sayı ve Duncan Robinson 12.5 sayı ortalamayla toplam takımın atmış olduğu 112.3 sayının 93’ünü oluşturuyor. Bu rakam gerçekten inanılmaz ötesi beş oyuncu toplam takımın %80’ini oluşturmakta ve bunun yanı sıra Herro’nun dördüncü maçta ürettiği 37 sayı ve Adebayo’nun altıncı maçta ürettiği 32 sayı takımın finale çıkarken oluşturduğu kilit performanslar arasında yer aldı. Seri boyunca 114.4 ofansif rating ile Celtics’ten daha az rating üretmesine karşılık 114.5 savunma rating ile savunmada daha iyi bir performans göstermeyi başardılar. Heat’in bulduğu sayıların %65.9’u asistler üzerinden bulunan sayıları oluştururken, sadece %6.4’ü bire bir hücumlar üzerinden üretilmiş durumda. Heat’in, Lakers karşısındaki en önemli avantajı Igoudala,Crowder ve Butler gibi LeBron’u savunabilecek kapasitede oyuncuların olması ve nispeten Davis’i savunabilecek bir Adebayo’nun var olması. Savunmada Heat, AD ile LeBron’u sınırlamayı başarırsa şampiyonluk yolunda ibreyi kendisine çevirebilir. Bunun yanında alan savunması oyunundan final serisinde vazgeçmeleri gerekiyor. Alan savunması oyunu Lakers’ın şutörleri tempo tutturduğu zaman Heat açısından durumu dezavantajlı duruma getirebilir. Her açıdan mükemmel bir serinin bizleri beklediğini ve ufak bazı detayların serinin kaderi konusunda belirleyici bir rol oynayacağı konusunda birçok basketbol severde bana hemfikir olacaktır.

Serinin ”X” Faktör Oyuncusu

Bu seride Igoudala, Butler ve Crowder üçlüsünün LeBron James ile savunmada eşleşebilecek kapasitede olduğu bilgisini vermiştik. Bu üç oyuncu dışında esas x-faktör belirleyici oyuncu olarak Bam Adebayo ismini vermemiz daha doğru olacağını düşünüyorum. Nispeten Davis’i savunabilecek kapasitede olması ve bunun yanında hücumda takımı adına getireceği katkı Heat’in şampiyonluk yolunda kritik belirleyici bir rol oynayacaktır. Finale gelene kadar takımı adına en kritik x faktör oyuncu olmayı başaran Bam, playoff’larda 18.5 sayı, 11.4 ribaund, 4.9 asist ortalamalarıyla oynamayı başardı. Davis’i ne kadar tutacağı seri için en kilit noktayı oluşturacaktır. Şayet tutamadığı takdirde Heat’in Lakers karşısında şampiyonluk için pek de şansı olmayacaktır.

Seri Tahmini : Los Angeles Lakers 4-2 Miami Heat

What do you think?