in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Seri Analizi : Lakers vs. Nuggets

Los Angeles Lakers (1) vs. Denver Nuggets (3)

Nuggets Tarih Yazacak Mı ?

Batı Konferansı’nın en iyisini belirleyecek olan seride ikinci turda muazzam performansıyla Rockets takımını ezip geçen Lakers, Clippers karşısında 3-1 geriye düştüğü seriyi çevirerek destansı bir geri dönüşe imza atan Nuggets ile karşı karşıya gelecek. NBA Finali’ne bir adım kaldı. Sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan Los Angeles Lakers, büyük bir sürprize imza atarak kendini son dört takım arasına koymayı başaran Nuggets takımına karşı. İnanılmaz şut performansları, yüksek skorlu geçen maçlar ve LeBron James- Anthony Davis ikilisine karşılık olarak Nikola Jokic-Jamal Murray ikilisini izleyeceğimiz müthiş bir basketbol resitali bizleri bekliyor. Normal sezonda oynanan 4 maçın 3’ünde Lakers, 1 tanesinde Nuggets galip ayrılmayı başardı. Batı Konferansı’nın kralını belirleyecek seri analizimize başlıyoruz. Kemerlerinizi bağladıysanız yolculuk başlasın !

Los Angeles Lakers

İlk turda Trail Blazers karşısında hiç zorlanmadan seriyi geçen Lakers, ikinci turun ilk maçında yorulmuş Rockets karşısında rahat bir galibiyet alacağı ön görülüyordu. İlk maçta işler istenildiği gibi gitmedi. Koç Vogel’in kötü kadro tercihleri çok konuşuldu. Rondo’dan hiçbir verim almadan onu 25 dakika boyunca sahada tutması, JaVale McGee‘nin 5 numara oynadığı kadro tercihi, LeBron James ve Anthony Davis’in üçüncü çeyrekten beyaz bayrak çekmesi Lakers adına en çok soru işareti bırakan tercihler oldu. İkinci maçta Vogel kötü gidişatı değiştirmek için Davis’i 5 numaraya çekti. Markieff Morris kozunu öne sürdü. İkinci maçı 117-109 skorla kazanmayı başaran Lakers daha olumlu tablo ortaya koydu. Seride ilerleyen her maçta daha çok üzerine koymayı başaran Lakers, müthiş bir savunma performansı sergileyerek Rockets’a adeta geçit vermedi ve seriyi 4-1 kazanarak 10 yıl sonra adını Konferans Finali’ne yazdırmayı başardı. İlk maçta eleştiri oklarını üzerine çeken ve Rajon Rondo, müthiş bir evrilme gösterip serinin x faktör oyuncusu olmayı başardı. Geriye kalan 4 maçta 11.2 sayı, 7.7 asist, 5 ribaund ve 2 top çalma istatistiklerini tutturarak özellikle savunmadaki katkısıyla Lakers’ın turu geçmesine önemli bir rol oynadı. Savunmada Rondo, James Harden‘a yaptığı savunmayla adeta Harden’ı kilitlemeyi başardı. Bunun yanında hücumda da Markieff Morris’in ekstra katkısı Lakers’ı zafere taşıyan başlıca etkenlerden oldu. Bütün bu olumlu etkenler seri başlamadan önce patlama yapması beklenen Anthony Davis’in fazla efor sarf etmeden rahat bir seri geçirmesinde rol oynadı. Formda olan Jokic’e karşı en etkili savunmayı yapan uzun olan Davis’in, Rockets serisinde yıpranmaması Lakers için bu turda bir avantaj olacaktır. Lakers, sürprizle gebe olan Nuggets karşısında zorlanmak istemiyorsa takımın son maçlarda gösterdiği boş adamı bulup sayıya çevirme yeteneğini devam ettirmesi gerekiyor. Clippers’ın karşısında duramadığı Jokic’e karşı Davis’in olması Lakers için olumlu bir handikap. Dış oyuncuları savunma konusunda Rondo ve Caruso gibi eforu yüksek oyunculara sahipler. İşler yola gittiği takdirde Lakers için final yolu hiç de uzak gözükmüyor.

Denver Nuggets

İlk turda Utah Jazz’a karşı tam seri bitti derken 3-1 geriden gelip ikinci tura yükselmeyi başaran Nuggets’ın ikinci turdaki rakibi şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olan Los Angeles Clippers oldu. Clippers karşısında turu geçme ihtimali %13 olarak belirtilen Nuggets, beklendiği gibi serinin ilk maçında hiçbir direnç gösteremeyerek 120-97 skorla Clippers’a boyun eğdi. Seride 3-1 geri düşen Nuggets’ın artık seride havlu attığını Clippers’ın 5. maçı güle oynaya geçeceğini düşünenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Clippers beklentileri boşa çıkarmayarak maçta 16 sayılık üstünlük kurdu. Nuggets’ın işinin bittiği düşünüldüğü tam o dakikalarda son çeyrekte sahada bambaşka bir Nuggets ortaya çıkarak Jamal Murray önderliğinde maçı 111-105 kazanarak bu iş daha bitmedi mesajını herkese gösterdi. 6. maçta tam 19 sayı öne geçen Clippers’a karşı 3. çeyrekte 30-16, 4.çeyrekte 34-19 üstünlük kurarak imkansızı başararak seride durumu 3-3’e getirdi. 7. maçta 16 sayı, 22 ribaund, 13 asistlik muazzam performansı ve Jamal Murray‘nin 40 sayılık oyunuyla Clippers’a karşı 3-1’den geri gelip 4-3 seriyi çevirmeyi başararak hem ilk turda hem de ikinci turda bunu başararak bir ilke imza attılar. Nikola Jokic bu playofflar’da 24.4 sayı, 13.4 ribaund, 6.6 asist ortalamasıyla oynayarak muazzam bir iş çıkartıyor. Fakat Lakers’ı elemek istiyorlarsa Jokic’in takım arkadaşlarını daha çok oyunun içine dahil etmesi gerekiyor. Murray’nin maç başına daha çok skor üretmesi, şutörlerin daha çok oyuna dahil olması zafere giden yolda başka başlıca dinamikleri oluşturuyor. Michael Porter Jr‘ın , Nuggets adına savunmada vereceği olumlu katkı takımı için büyük önem taşıyor. Bütün bu dinamikleri göz önünde bulundurduğumuz zaman Nuggets’ın NBA Finali’ne çıkması için bu zamana kadar yaptıklarının yeterli olmayacağı ve bütün bu dinamikleri maksimum seviyeye çıkarması gerekiyor. Lakers’a karşı kolay pes etmeyeceklerdir. Bütün direncini ortaya koyacak olan Nuggets’ın kadro kalitesi etkisiyle bir yerden sonra terazide altta kalan kısma düşeceğini düşünüyorum.

Serinin X Faktörü

İkinci turda hiç kimse Rajon Rondo’nun serinin x faktör oyuncusu olacağını tahmin etmiyordu. Ben bu seride ikinci turdaki gibi sürpriz bir x faktörün ortaya çıkacağını ve bu ismin Kyle Kuzma olacağını düşünüyorum. Bubble normal sezon maçında 124-121 kazanılan maçta maçı getiren basketi atan Kuzma, nispeten dışarıda daha çok alan bulacağını ve bu fırsatı olumlu bir şekilde değerlendirerek Lakers’ı galibiyete taşıyan isim olma potansiyeli yüksek. LeBron James’in onun hakkında ”Eğer şampiyon olmak istiyorsak o bu takımın üçüncü oyuncusu olmak zorunda.” sözünün bu seride gerçekleşeceğini ve Kuzma’nın bu sezonki en büyük katkısını bu seride vereceğini söylemek abartı olmaz. Kuzma’nın Lakers’ı şampiyonluk yolunda taşıyacağı hamle bu seride gerçekleşecektir. Sezon boyunca eleştirilen bir oyuncudan Lakers’ı finale taşıyan oyuncu konumuna gelebilir.

Seri Tahmini : Los Angeles Lakers 4 – 2 Denver Nuggets

What do you think?