in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Seri Analizi : Lakers vs. Rockets

Los Angeles Lakers (1) – Houston Rockets (4)

Rockets’ın Şansı Yok

Dün gece Rockets- Thunder maçıyla birlikte NBA playoffları ilk turu tamamlanmış oldu. Konferans Yarı Finali biletini son alan takım Houston Rockets oldu. Thunder karşısında zorlanarak turu geçmeyi başaran Rokcets, ilk maçından son maçına kadar vitesi yükseltmeyi başaran Lakers ile karşılaşacak. Sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan Lakers, Rockets engelini aşıp adını Konferans Finali’ne yazdırmak isteyecektir. Rockets dışarıdan silahlarıyla Lakers karşısında turu kovalamaya çalışacak. Güzel bir seri basketbol severleri bekliyor diyebiliriz. İki takım arasında oynanan 3 normal sezon maçından 2 kez Rockets, 1 kez Lakers salondan galip ayrılmayı başardı. İki takımı mercek altına almaya başlayabiliriz.

Los Angeles Lakers

Normal sezonu 52-19 dereceyle Batı birincisi olarak bitirmeyi başaran Lakers cephesi 2010 yılından sonra ilk kez Batı birinciliğini elde etmeyi başardı. Bubble dönemini sezon öncesi hazırlık maçları gibi kullanan Lakers, birinci turda Portland Trail Blazers ile eşleşti. Bubble döneminde Lillard ile müthiş bir form grafiği yakalayan Trail Blazers karşısında Lakers’ta şut tehdidi konusunda birkaç soru işaretleri bulunuyordu. İlk maçta bu soru işaretleri daha da artmaya başladı. Lillard’ın 34 sayı ile devleşerek müthiş bir oyun çıkarmasıyla maçı Trail Blazers 100-93 kazanmayı başardı. Bu maçta Lakers için eksi handikap kötü şut performansı oldu. LeBron James 1/5, Anthony Davis 0/5, Kentavious Caldwell-Pope 0/5, Danny Green 2/8 üçlük isabetiyle berbat şut yüzdesi performansı gösterdiler. Buna karşılık Trail Blazers’a karşı sadece 7 sayı farkla yenildiler. İlk maçtan sonra bu soru işaretleri artarken, ikinci maçta bambaşka bir Lakers sahada vardı. Daha istikrarlı şut performansı gösteren Lakers, J.R Smith ve Dion Waiters kozunu da kullanarak ikinci maçı 3. çeyrekten bitirmeyi başardı. İstikrarlı performansını devam ettiren Lakers, sınırını daha çok yukarı çekerek bir daha Trail Blazers’a galibiyet şansı tanımadan 4-1 seriyi bitirmeyi başardı. İlk maçta 5’te 0 oynayan Caldwell-Pope, serinin geri kalanında 27’de 13 isabet bulmayı başardı. Anthony Davis 29.8 sayı, 9.4 ribaund, 4.2 asistle Lakers takımının en çok skor üreten oyuncusu olmayı başardı. Seride oyunu yönlendiren ve Lakers’ı sırtlayan isim LeBron James oldu. Kral James ilk turu 27.4 sayı, 10.2 ribaund, 10.2 asist ile oynayarak triple-double ortalamalarla tamamladı. İlk maçta Frank Vogel‘ın uyguladığı dar rotasyondan bir verim alamayacağını anlayan geniş rotasyonlu kadroya geçti. Lakers’ın Rockets karşısında da bu geniş rotasyona ihtiyacı olacaktır. J.R Smith, Dion Watiers gibi oyuncuların ortalama 10 dakika oynadığı 12 kişilik rotasyon Lakers için turu geçmek adına yardımcı olacaktır. LeBron James’in çizgisi bozmadan daha çok oyunu yönlendiren noktada olması, bunun yanında Kyle Kuzma, Caldwell-Pope, Danny Green gibi şutörlerin daha istikrarlı performans sergilemesi ve pota altında Davis’in boy ortalaması kısa olan Rockets’a karşı bitiriciliği Lakers’ın zafere giden yolda başvurması gereken formülleri oluşturuyor.

Houston Rockets

Normal sezonda inişli çıkışlı bir performans sergileyen Rockets’ta playofflara nasıl bir formla girileceği merak konusuydu. Beklentiler düşük bir şekilde playofflara giriş yapan Rockets’ta ilk iki maç Westbrook olmadan bütün NBA izleyicilerini şaşırtmayı başardı. Oklahoma City Thunder karşısında Harden liderliğinde adeta Thunder’ı ezip geçen Rockets, birçok otoriteyi şaşırtmayı başardı. Pandemi öncesi kötü bir performans sergileyen Eric Gordon, playofflarla birlikte mükemmel bir geri dönüş yaptı. Bunun yanında Ben McLemore ve Jeff Green‘den ekstra performans alan Rockets, playofflara daha güçlü bir giriş yaptı. 2-0 üstünlükten sonra seriyi rahat geçmesi beklenen Rockets’ta evdeki hesap çarşıya uymadı. Thunder seriyi 2-2 eşitliğe getirmeyi başardı. 5. maçı Covington‘un ekstra performansı ile kazanmayı başaran Rockets, 6. maçta Westbrook‘un 7 sayı öndeyken üst üste hatalı toplar kullanması sonucu Chris Paul‘ün performansına engel olamadı ve elindeki maçı adeta vererek seri 7. maça taşındı. 7. maçta zorlanan Rockets’ta Robert Covington’un ekstra performansı galibiyeti getiren faktör oldu. Zorlanmış olsa da bir üst tura çıkmayı başaran takım oldular. Rockets’ta Harden seriyi 29.7 sayı, 8 asist, 6.3 ribaund ile tamamladı. 18.1 sayı, 3.4 asist ile oynayan Gordon bir başka ön plana çıkan isim olmayı başardı. Bunun yanında %25 üçlük isabeti bulması kafada oluşan soru işaretlerinden biri. Rockets takımında en istikrarlı şut atan isim Robert Covington. İlk tur boyunca 48’de 24 üç sayı isabeti bularak %50 ile iyi performans gösterdi. Rockets, Lakers karşısında tur kovalamak istiyorsa bütün maçları yüksek yüzdeli şut isabetiyle oynaması gerekiyor. Kritik anlarda Westbrook’tan ziyade Harden’ın eline güvenmesi Rockets adına daha sağlıklı tercih olacaktır.

Serinin ”X” Faktörü

Bu serinin x faktör oyuncusu şüphesiz Anthony Davis olacaktır. Davis, kariyerinde daha üst basamaklara tırmanmak istiyorsa en iyi fırsat şu an karşısında bulunuyor. Kısa Rockets’a karşı daha çok boyalı alandan skor üretme yoluna giderse Rockets pota altında Shaq vari bir dominasyon bizlere izletebilir. İlk turda Trail Blazers’a karşı 25’te 17 orta mesafe isabetiyle %68’lik bir ortalama tutturmayı başardı. Bu istatistik playofflar’da en az 20 orta mesafe denemesinde bulunan oyuncuların %11.2’sinden daha fazla. Aynı istatistiği kısa Rockets’a karşı devam ettirmesi daha muhtemel. LeBron James‘in top yönlendirmesiyle boyalı alana daha çok yakın oynaması serinin Lakers adına galibiyetini etkileyecek bir numaralı faktör olacaktır. Bu durumun yaşanacağını göz önünde bulundurursak Rockets’ın Lakers’a karşı turu geçmesi konusunda hiç şansı olmayacaktır.

Los Angeles Lakers 4-2 Houston Rockets

What do you think?