in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ

Seri Analizi: Lakers vs Trail Blazers

Los Angeles Lakers (1) – Portland Trail Blazers (8)

Nefes Kesecek Bir Seri!

“Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.” Portland Trail Blazers’ın 8.lik mücadelesini anlattığım yazıyı bitiriş cümlemdi bu. Bugün burada da aynısını vurguluyorum: Ligin en iyi 3 takımından birisi olan Lakers bu eşleşmenin şüphesiz favorisidir, ancak konu sürpriz ise Trail Blazers’ın adını anarken tereddüt etmekte her zaman fayda vardır.

Bu sürpriz ihtimalini düşünen tek kişi de ben değilim üstelik. LeBron James’e playofflarda karşısındaki olası rakipleri sorulduğunda Trail Blazers hakkında şunları söylüyor:

“50 sayı atabilecek olan bir Dame, 40 sayı atabilecek olan bir Cj, eğer ısınırsa ki bu süreçte ısınacağını çok iyi bildiğimiz bir Melo var, o da 35-40 atabilir gayet. Evet, playofflarda her pozisyon yalnızca ‘O bir pozisyon’dur. Portland ile bu tarz bir tecrübe yaşayacağınız zaman bilirsiniz ki her şeyi yapabilirler.”

Bu hikaye hem LeBron’un hem Lakers camiasının hikayesi. 7 yıl playoff yapamayan Lakers bu sene döndü ve şampiyon olmak istiyor, camia bu başarıya aç durumda. Öte yandan, bence artık, kanıtlaması gereken hiçbir şey kalmamış olan LeBron, kendisine karşı savunulan argümanlardan birini daha burada çürütmeye çalışıyor, Batı’da şampiyonluk. Amaca odaklanmış bir LeBron, karşınızda görmeyi isteyeceğiniz son şeylerden birisidir sanırım.

Geçen sene playoffa kalınamaması ve büyük takas skandalı sonrasında kurulan yeni kadrosuyla Lakers bu sene iddialı, iddiasının da altını normal sezonu 1. bitirerek altını doldurdu. Davis ve James ile maaş tavanının çok büyük kısmını dolduran Lakers, kadronun geri kalanını nispeten çok daha alt seviye oyuncularla doldurdu. Savunma oyunuyla öne çıkan yardımcı oyunculardan hücum katkısı verebilecek ekip çok dar. Javale McGee ve Dwight Howard iyi birer savunmacı kötü birer hücumcu. Alex Caruso kısıtlı yetenekli çok azimli bir oyuncu, 2019 Raptors VanVleed etkisi oluştursa şaşırmam. Kuzma yetenekli ve istikrarsız bir genç, LeBron’un aksine ben kendisinden pek umutlu değilim. Danny Green hala harika bir 3&D oyuncusu. JR Smith de bu yönde müthiş katkı verebilirdi ancak iyi oynadığı hazırlık maçlarına karşın esas 8 maçta süre bulamadı, ondan ne beklememiz gerektiğini hala bilmiyoruz, takımın dış şut yükünü üstlenebilir, sıkıldım diye bubble’dan çıkıp eve gidebilir.

Bubble dediğimiz yeni ortamda, yeni bir düzenle oynatılan son 8 maça baktığımızda Lakers akıllıca bir hamleyle dinlenmeyi seçti. Yani istatistiklere bakarsanız LeBron 8 maçın 7’sinde oynadı ve 31.7 dakika süre aldı, Anthony Davis de 7 maçta oynadı ve 34.6 dakika sahada kaldı ancak Lakers gerçek anlamıyla sahada aktif dinlendi. Hırs ve mücadeleden uzak oyunlarda yeni atmosferi denemek için antrenman maçı yapıyor gibi davranan Lakers da bu 8 maçta 3 galibiyet aldı. Takımı dinlendirirken soğutmamayı da bilmiştir umarım. Biraz da istatistiklerle konuşalım haydi:

 • Maç başı 42,5 ribaund, 4,8 blok, 8,9 top çalma. Bu harika savunma istatistikleri, tüm sezon ortalamasının altında.
 • Maç başı 15,5 top kaybı
 • Maç başı 43,8% şut yüzdesi, 30,3% üçlük yüzdesi. Şut tehdidi çok zayıf.
 • Maç başı 106,4 sayı buldu, 113,4 sayı gördü potasında.

Nassir Little, geçenlerde attığı bit tweette Lillard ile olan anısını şöyle anlattı: “Yüzüme ölmüş gibi baktı ve dedi ki ‘Senin de göreceğin, yapmak üzere olduğum şeyi hayatında daha önce hiç görmedin, biz o s**tiğimin playoffuna gidiyoruz.’ Bu efsane bir konuşma değil de nedir bilmiyorum.”
Bu cephede ise daha fazla hikaye var. Bunların başında tabi ki Lillard’ın sadakat öyküsü var. İyi bir takıma draft edilmemiş her yıldız, şampiyonluk yaşamak için kolayca takım takım gezerken herkese meydan okurcasına takımında kalan ve takımını da bir arada tutan Lillard, büyük bir mücadelenin içinde. CJ McCollum, Damian Lillard ile uyumlu olamadığı için gönderilmesi gerektiği konuşulan takımında kendini göstermeye çalışıyor. Nurkic, dönemez denilen sakatlığından döndü, uzun aradan sonra göz kamaştırıyor. Ve Melo… Carmelo Anthony, rezil bir adammışçasına bitirilmeye çalışılan HoF kariyerini kurtarmak, basketbol camiasına ben buradayım demek için uğraşıyor. Onu zamanında minimum kontrattan almayan, Lakers başta olmak üzere çoğu takımı şimdiden çok üzdü. Yıllar sonra verdiği kilolarla kazandığı yeni lakabıyla Skinny Melo, bu serinin de önemli hikayelerinden birisi.

8.lik mücadelesinde yeri çok zorda olan Portland, zor takvimine rağmen çıkardığı 8’de 6 galibiyet ile kazandılar Playoff biletini. Trail Blazers, playoff serisine daha sıcak ama daha yorgun taraf olacak çıkacak. Bu arada savunma takımı için dinlenik olmak, şut takımı için sıcak olmak daha avantajlı olduğu için iki taraf da seriye iyi başlayacak ama seri uzadıkça Lakers dinlenmenin faydasını görecek. Kadrosundaki herkes şut atıyor Trail Blazers’ın, içerde Nurkic, Collins ve hatta Whiteside dahil olmak üzere uzun seviyesinde etkili şutörler varken orta ve dış mesafede Melo, McCollum, Hezonja, Trent Jr. ve Lillard çok ciddi şut tehdidi oluşturuyor. Bu takımın zayıf karnı ise savunma. Nurkic, Trent Jr. ve McCollum iyi savunmacılar, Melo eski melo değil, top kurtarmak için kendini 1 dakikada 2 kez yere attığını gördüm, savunmada cidden etkili bubble sürecinde ama gördüğünüz üzere savunması kötü olmayanları saymak kötü olanları saymaktan daha kolay. Savunma anlamında en büyük açığı da Hezonja, Collins ve Whiteside üçlüsü oluşturuyor. İstatistiklerle baktığımızda ise şunları görüyoruz:

 • 43,4 ribaund, 8,4 top çalma ve 5,2 blok. İstatistikler sezon ortalamasının top çalmada üstünde, diğer ikisinde altında.
 • Maç başı 10,5 top kaybı
 • Maç başı 44,1% şut yüzdesi, 40,9% üçlük yüzdesi.
 • Maç başı 126 sayı buldu, 123,2 sayı gördü potasında.

Eşleşmeler:
Bu kadar istatistiği hikayeyi kucağınıza atıp gitmek olmaz bir de eşleşmelerden bahsedelim.

 • Öncelikle, Trail Blazers tarafında LeBron James’i tutabilecek kimse yok, inanır mısınız ligin geri kalanında da pek var denemez. Melo ile eşleşir ama gene de ne kadar işe yarar bilinmez. LeBron bu seride yapmak istediği pek çok şeyi yapacaktır.
 • Anthony Davis de tutulamaz; onun için Nurkic yavaş kalır, Whiteside’ın da oyun zekası yetersiz kalır. Yine de iyi box out ve yüksek efor ile Nurkic en mantıklı aday ama LeBron ile sağladığı uyumu göz önünde bulundurduğunuzda LeBron onu gene savunulmaz bir seviyede oynatacaktır.
 • McGee/Howard, tam olarak Whiteside’ın tutacağı kişiler ama Collins/Hezonja ikilisini tanımazlar. 2’ye 1 oldukları için de birisi muhakkak dert olur.
 • Bu kadar yanan bir Lillard’ı tek kişi tutamaz. Dışarıda büyük ihtimal LeBron tarafından karşılandığı için canı sıkılacak ancak Nurkic’in dönüşüyle oyun setlerini aktif uygulayabilmeye dönen Lillard, kolay kolay sıkışmıyor, en az iki kişi lazım ama riske edilecek kimse de yok.
 • CJ/Trent Jr. ikilisi, LeBron’un Lillard’ı tuttuğu denklemde çok tehlikeli. Green belki ama Kuzma, KCP ya da Caruso’nun çok savunabileceği isimler değil.
 • Melo asla üzerine yatılmayacak bir adam. Oyun sıkıştığında topu alıp birebirde bitirip kilitlenmeyi her defasında önleyen Melo, diğer oyuncuları durdurabilmek üzere olduğu o en kritik anlarda çok tehlikeli. Akan oyunda durdurulamaz olmasa da her dikkatsizliğin faturasını hızlıca kesebilir.
 • Nurkic de tutulamaz değil, kolay bile tutacaktır hatta Lakers onu ama Nurkic’in zaten temel özelliği onun savunulamaz olması değil tüm arkadaşları için oyunu çok açması. Kısalar için ayrıca bir yükseltici etkisini göreceğiz.

X Faktör

Bu serinin X faktörü kesinlikle hikayesi olacak. Her maç kendi içinde değişecek, maçların aktörleri de dengeleri de; bu sebeple tek bir X faktör adayı ortaya koymak istemedim.

Hiçbir X faktör devreye girmediği durumlarda Lakers’ın önde götüreceği seride, herhangi bir X faktöre pek de ihtiyacı olmadığı görülen Lakers tarafında X faktör adayı Jr. Smith olacaktır. Sahada LeBron ve Davis olmasına rağmen işler kötü gidecek olursa bu rüzgarı tersine döndürecek olan şey hesaplanmamış birkaç JR Smith üçlüğü olabilir.

Portland tarafında ise ilk X faktör koç olacaktır, rakibine göre çok daha iyi koç olan Stotts da bazen çok saçma Nurkic formunda olduğunda şutörlerini inanılmaz şekilde yönlendiriyor. Lillard ve McCollum’u durdurulmaz yapabilecek isim kendisi.

Kadife bilek Skinny Melo, kritik zamanlarda kullanacağı birkaç isabetli top ile dengeleri bozabilecek bir oyuncu. Melo’nun 20 sayı barajını geçtiği maçlarda Portland’ın galibiyet yüzdesi %67.
Trent Jr. da çevik ve azimli savunması ile Portland tarafında en kolay pas arası yapan isimlerden birisi. Bubble sürecinde 15.9 sayı 1.6 top çalma ile oynayan Trent, gereken anlarda öne çıkabilmeyi başardı.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
  2021 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Nefes Kesecek Bir Seri! “Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.” Portland Trail Blazers’ın 8.lik mücadelesini anlattığım yazıyı bitiriş cümlemdi bu. Bugün burada da aynısını vurguluyorum: Ligin en iyi 3 takımından birisi olan Lakers bu eşleşmenin şüphesiz favorisidir, ancak konu sürpriz ise Trail Blazers’ın adını anarken tereddüt etmekte her […]
 • stephen curry quiz
  Stephen Curry’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? Her Şey NBA Quiz!
  Nefes Kesecek Bir Seri! “Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.” Portland Trail Blazers’ın 8.lik mücadelesini anlattığım yazıyı bitiriş cümlemdi bu. Bugün burada da aynısını vurguluyorum: Ligin en iyi 3 takımından birisi olan Lakers bu eşleşmenin şüphesiz favorisidir, ancak konu sürpriz ise Trail Blazers’ın adını anarken tereddüt etmekte her […]
  2020 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Nefes Kesecek Bir Seri! “Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.” Portland Trail Blazers’ın 8.lik mücadelesini anlattığım yazıyı bitiriş cümlemdi bu. Bugün burada da aynısını vurguluyorum: Ligin en iyi 3 takımından birisi olan Lakers bu eşleşmenin şüphesiz favorisidir, ancak konu sürpriz ise Trail Blazers’ın adını anarken tereddüt etmekte her […]
  LeBron James Bubble’dan Ayrılacak Mı?
  Nefes Kesecek Bir Seri! “Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.” Portland Trail Blazers’ın 8.lik mücadelesini anlattığım yazıyı bitiriş cümlemdi bu. Bugün burada da aynısını vurguluyorum: Ligin en iyi 3 takımından birisi olan Lakers bu eşleşmenin şüphesiz favorisidir, ancak konu sürpriz ise Trail Blazers’ın adını anarken tereddüt etmekte her […]

What do you think?