in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Seri Analizi: Nuggets vs Trail Blazers

Denver Nuggets (2) vs Portland Trail Blazers (3)

Charles Barkley’in Tahmini Tutacak Gibi!

Batı Konferansı Yarı Finallerinde iki denk takımın karşılaşması diyebileceğimiz iki takım, konferans finali için kozlarını paylaşacak. Sezon boyunca beklenmedik bir performans sergileyip 54 galibiyetle Batı Konferansı’nı 2.bitiren Nuggets, buna karşılık normal sezonu her zamanki gibi beklenen bir seviyede oynayıp acaba 6. mı 3. mü olur dediğimiz ve son dakikada 3. sırayı kapan bir Trail Blazers takımı var. Bu seri analizimizde iki takımı buraya kadar nasıl geldi, ilk tur serilerde gösterdikleri performanslar nasıldı, eşleşmelerde hangi taraf terazide daha ağır basıyor ve turu geçmek için hangi takım daha avantajlı olduğundan bahsedeceğiz.

Denver Nuggets

Nuggets’ın ilk turdaki rakibi San Antonio Spurs’tü. İlk maçta kendi sahasında 96-101 kaybederek soğuk duş etkisi yarattılar. İkinci maçta Jamal Murray’in müthiş son çeyrek performansıyla 114-105 kazanarak tekrardan silkelenmeyi başardılar. Zorlu geçmesi beklenen seri beklendiği gibi 7.maça kadar taşındı. 7.maçı Jokic-Murray ikilisinin iyi oyunuyla 90-86 kazanarak zorlu engeli aşıp üst tura geçmeyi başardılar. Nuggets, zorlanmış gibi gözükse de hücumda iyi işler çıkarttılar.

İlk turda oynadığı 7 maçta %50.5 iç saha isabetiyle 105.1 sayı ortalaması tutturan Nuggets, buna karşılık rakibini 103.3 sayıda tuttu. Nikola Jokic, ilk turu 23.1 sayı, 12.1 ribaund ve 9.1 asistle tamamlayarak Nuggets’ta kilidi açan isim oldu. Sırp pivot 7.maçta 21 sayı 15 ribaund 10 asistle triple-double performansı sergiledi. İlk turda Nuggets’ta kilit rol oynayan diğer oyuncuların ilk tur istatistikleri ise şöyle :

Jamal Murray: 19.0 sayı, 4.1 asist, 2.7 ribaund
Gary Harris: 14.7 sayı, 3.7 ribaund, 2.4 asist
Paul Millsap: 11.9 sayı, 4.7 ribaund 0.4 asist

İlk tur geneli itibariyle Nuggets oyuncuları iyi performans sergiledi. Özellikle Jamal Murray adeta Batman’in Robin’i gibi Nikola Jokic’in yükünü serinin bazı bölümlerinde hafifletti. Murray’in performansıyla daha çok oyunu yönlendirmeye çalışan Jokic, nerdeyse triple-double istatistikleriyle seriyi bitirdi. Jokic’in Trail Blazers karşısında Murray’den alacağı destek seri için belirleyici faktörlerden biri olacaktır. Bunun yanında Nuggets’ın guard rotasyonun hücumcu atletik oyunculardan oluşması, Lillard ve McCollum’a sorun çıkaracak rotasyonda oyuncunun olmaması Nuggets’ın başını ağrıtabilir.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=7MY0ydF0nyU[/embedyt]

Portland Trail Blazers

Gelelim Blazers cephesine! Takım aslında playoff’lara formda diyebileceğimiz bir performansla girerken rakibi normal sezonun son gününde belli oldu. Rakip Oklahoma City Thunder’dı. Gerek bizim analizlerimizde gerek diğer medya analizlerinde Thunder için bu eşleşmenin olabilecek en iyi eşleşme olduğunu, özellikle Nurkic’in sezonu kapatmasından ötürü Trail Blazers’ın pota altında zorlanacağı ve turu Thunder’ın geçeceğini düşünülüyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Trail Blazers herkesi yanıltacağını daha ilk maçtan göstermişti. İlk maçı 104-99 kazanan Blazers cephesinde Lillard’ın 30 sayısı McCollum’un 24 sayısı galibiyeti getirmişti. Bunun yanında Nurkic’in yokluğunda pota altında zorlanacağı düşünülen Trail Blazers’ta diğer pivot Kanter 20 sayı 18 ribaund alarak pota altının o kadar zayıf olmadığının sinyalini verdi. Seriyi sadece 5 maçta bitirip ilk turu geçen Trail Blazers’ta Damian Lillard’ın 5.maç sonunda neredeyse orta sahadan George’un üzerinden bulduğu üçlükle serinin bittiğini tayin etti. 5 yıl önce Rockets karşısında da aynı şekilde seriyi bitiren şutu atan Lillard, 5 yıl sonra tekrardan Portland şehrinin kahramanı olmuştu.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=a-M3x-eZpV8[/embedyt]

%47 iç saha isabetle 111.0 sayı üreten Trail Blazers,%47.2 üç sayılık isabet oranıyla da playoff ilk turun en yüksek yüzdeli üç sayı isabeti bulan takım oldu. Damian Lillard ve McCollum takımın en kilit oyuncuları. Damian Lillard ilk turu 33.0 sayı, 6.0 asist, 3.4 ribaund ve 2.4 top çalma ortalamalarıyla bitirdi. Cj McCollum 24.4 sayı, 5.4 ribaund ve 4.0 asistle, bunun yanında Kanter 13.2 sayı, 10.2 ribaund ortalamalarıyla Nurkic’in yokluğunu aratmadı.

Dame’in kritik anlarda müthiş sorumluluklar alması Trail Blazers için avantajlı olan kısmı bunun yanında CJ McCollum’un da playoff’larda performansını yükseltmesi ve Thunder serisinde bize gösterilen bulgular Trail Blazers’ın elini güçlü kılan yanları. Bunun yanında hücum mantalitesiyle Nugetts’la en iyi eşleşebilen takımlardan birisi olacaktır.

Eşleşmenin X Faktörü

Eşleşmenin x faktörü şüphesiz Lillard vs Nuggets kısaları olacaktır. Nuggets’ın Dame’i ne kadar sınırlayacağı ve bunun sonucunda oyuna olan etkisini de ne kadar kontrol altına alacağı serinin kaderini belireme de öncü olaylardan biri olacaktır. Murray ve Harris’in Trail Blazers karşısında göstereceği performans serinin geriye kalan maçlarını etkileyecektir. Ben Trail Blazers’ın deplasmanda bir maç kazanması taktirde ateşli taraftarını da arkasına alarak bu seri de avantajlı konuma geçeceğini düşünüyorum. Her ne kadar Trail Blazers hakkında Charles Barkley’in çılgın tahmini olsa da en azından bu tur için bunun gerçekleşeceğini ve Trail Blazers’ın turu geçeceğini düşünüyorum.

Portland Trail Blazers 4-2 Denver Nuggets

What do you think?