rockets warriors
in , , , ,

Seri Analizi: Rockets vs Warriors

Houston Rockets (1) vs Golden State Warriors (2)

Batı’da Kaçınılmaz Son

İlk ve orta öğretimde matematik dersinde karşılaştığımız problemleri hatırlarsınız, A şehrinden B şehrine giden bir araba, B şehrinden A şehrine giden bir araba ve karşılaştıkları noktayı isteyen bir soru. Bu senenin ortalarında itibaren tüm NBA takipçilerinin aklındaki soru buydu aslına bakarsanız, sorunun aktörleri biraz daha değişik olmak kaydı ile. A şehri Houston, B şehri Golden State. Gel gelelim yol değil de, tek bir ray hattı mevcut ve bu şehirlerden birbirlerine doğru son hız gelen iki tane çok ağır yük treni var; Warriors ve Rockets. İki trenin karşılaştıkları nokta da, aslında herkesin sezon ortalarından beri tahmin ettiği gibi, Batı Konferansı finalleri oldu. Sorunun kolay kısmı bu kadar aslında, sorunun asıl zor kısmı, bu büyük çarpışmadan hangi trenin sağ salim çıkacağı.

Normal şartlar altında, geçmiş iki eşleşme analizinde olduğu gibi, bu bölümde iki takımın play-off’larda nasıl bir performans gösterdiğini teker teker tüm faktörlerdeki istatistiki veriler ile karşılaştırıp daha sonrasında serideki kilit noktaları analiz ederdim. Ancak bu eşleşme böyle bir karşılaştırmayı gereksiz kılıyor. Zira Houston, GM’leri Morey’in birebir kendi sözleri ile herşeyin bambaşka olacağını açık ediyor: “…aslında bunu söylememem gerekiyor ama Warriors’ı nasıl yeneceğimizi takıntı haline getirdik. Eğer şampiyon olmak istiyorsak bu eşleşme yüzde doksan (artık yüzde yüz!) olacak. İmza attırdığımız oyuncular hep bu amaca hizmet ediyor. Zamanımızın çoğunu Warriors’ı 7 maçta nasıl geçerize kafa yorarak geçiriyoruz.” Warriors ise, playoff vitesine attığından beri bu eşleşmenin olacağından adı gibi emindi: “Takımlarını bizi yenmek için kurduklarını en başından beri açık ettiler. Takıntıları, ya da adına ne derseniz o işte, takımınızı mevcut şampiyonu yenmek için kurarsınız. Ancak bu şekilde bir şampiyonluk elde edebilirsiniz. Neredeyse bir senedir bunun muhabbeti dönüp duruyor. Artık oyun zamanı. – Draymond Green” Dolayısıyla, diğer takımlarla alakadar tüm istatistikleri kara tahtadan silip, tertemiz bir tahtaya yeni incelemelerimizi karalamanın çok daha mantıklı olacağı kanısındayım.

ESPN istatistik bürosunun yaptığı incelemeye göre, modern NBA tarihinin hücum anlamında en etkin eşleşmesi ile karşı karşıyayız. 1973-74 sezonundan beri, 100 pozisyonda 112 sayı ve fazlasını çıkaran iki takım play-off’larda hiç karşı karşıya gelmemişti. Warriors’ın bu alandaki istatistiği ligin en iyisi olan 112.24 iken, Houston’ın ise 112.23. Yani, Houston normal sezonda sadece bir sayı daha bulabilse bu sayılar birebir eşit olacaktı. İki takımın da hücum performansları neredeyse aynı olmasına karşın, “yiğitlerin yoğurt yiyişlerinde” temel farklılıklar mevcut. Warriors maç boyunca yapılan paslarda lig üçüncüsü iken, Houston otuzuncu sırada. Warriors birebir hücumlarda lig yirmincisi iken, Houston ligin “izolasyon” hücum kralı. Warriors topsuz alan perdelerinde ligin tepesinde iken, Houston bu alanda lig otuzuncusu. Tarzlardaki farkları açık bir şekilde ortaya koyduğuna inanıyorum.

Bu seriyi belki de Warriors’ın gördüğü en çetin eşleşmeye dönüştüren bir istatistiğe de, Rockets’ı, Warriors’ın geçmiş senelerdeki playoff rakipleri ile karşılaştırdığımızda görüyoruz. Sports Illustrated’ın yayınladığı bir karşılaştırmaya göre Houston, Warriors’ın Steve Kerr yönetiminde karşılaştığı playoff rakipleri arasından en çok normal sezon maçı kazananı (65), rakiplerine en çok fark atanı (8.5) ve en yüksek hücum rating’ine sahip olanı (115.5). Muazzam hücum performansı dillere pelesenk olmuş bir Warriors karşısında, hücum etmek konusunda hiç zorlanmayan bir ekip var.

Houston’ın hücum performansı hususunda kuşkusuz en büyük pay, kariyer sezonunu yaşayan James Harden’ın. Gel gelelim, bu seneki Houston’ın geçen senekinden farkı, artık sadece Harden’ın eline bakmıyor oluşları. Harden üzerinden hücumun tıkandığı anlarda ikinci opsiyon olan Chris Paul’ün playoff’lar boyunca inanılmaz performanslarına şahit olduk. Utah serisinin son maçında Paul 41 sayı, 8’de 10 üçlük ve SIFIR top kaybıyla oynadı. Paul aslında %28’ler civarı üçlük yüzdesiyle bir şutör sayılmaz ancak sıkışan oyunu açma becerisi ve etkin orta mesafe oyunuyla Houston’ın hep eksikliğini hissettiği o ikinci el olmayı başardı. İkinci el meselesini de şöyle açıklayalım: Harden’ın %40 altı şut attığı play-off maçlarında bu sezona kadar Houston 5 galibiyet 10 mağlubiyet ile oynarken, bu sene bu tip maçlarda Paul %49 ile şut kullanıp 29 sayı ortalamalar ile oynadı ve Houston bu maçların hiç birini kaybetmedi.

Buna karşın Warriors’ın Rockets’a karşı kaybetmeme gibi bir huyu var. Kerr’ün Warriors’ın başına geldiği 2014-15 sezonundan beri Harden play-off’larda GSW’ye karşı sadece 2 galibiyet alıp 8 mağlubiyet tattı, ki, normal sezonu da eklerseniz bu rakam 5’e 18’e çıkıyor. Paul’ün de bu açıdan istatistiği parlak değil, 3’e 9. 8 galibiyete karşın 27 mağlubiyet aldığınız bir takıma karşı yapabilceğinizin de üstüne çıkmak, belki hayal edemeyeceğiniz noktalara ulaşmak durumundasınız. Warriors play-off’lardaki en iyi savunma rating’ine sahipken (99.8) bunu başarmak bir kat daha zor olacak. Tüm bunlara tuz biber olacak şekilde, tüm zamanların en iyi kadrosuna sahip olup olmadığı tartışılan bir takım Warriors. Curry-Thompson-Durant-Iguodala-Green beşi şu anda ligin en iyi işleyen beşi konumunda. Curry’nin play-off boyunca bu beşteki gediği oluşturduğu dönemde ise Warriors’ın tek transferi, Cook, sevgilisi gelene kadar otobüsteki koltuğu ısıtan erkek arkadaş misali, takımının yola devam etmesine yardımcı oldu. Curry eksikken ve takımın ikinci opsiyonu Durant üç sayılarda %28 ve uzak mesafeli atışlarda %31 ile oynarken bu takımın bu ölçülerde maç kazanarak Batı’da finallere gelmesi, Warriors makinesinin dişlilerinin ne ölçüde muntazam döndüğünün göstergesi.

Bu korkunç makinayı durdurmak için oluşturulan bir takımın aklında illa ki belli başlı planlar olacaktır. Nihayetinde herkes bir Dwayne Casey değil! Pota altı savunmasını Clint Capela’ya bırakacak olan Houston, ilk önlemini Durant’in savunmasını, kuvvetle muhtemel, Trevor Ariza’ya verecektir. Sezon boyunca sadece bir maçta karşı karşıya oynamalarına rağmen, 27 pozisyonda Durant’i savunan ve onu 14’te 4 gibi oldukça kötü bir yüzdeye sürükleyen Ariza’nın Durant’in savunması için en büyük aday olduğu aşikar. Bu performansı her maç sürdürmese de, Durant gibi bir oyuncuyu muhtemel 7 maçta iki defa durdurabilmek bile yanınıza kar kalacaktır.

Tabii Warriors gibi bir takımı sadece Durant’i durdurarak yavaşlatmak mümkün değil, işin bir de Curry boyutu var. Burada da gözler, kendisinden hücum performansı yanında mecburen bir savunma savaşı da vermesi beklenecek Paul’ün üzerinde olacak. Normal sezonda maç başına 16 pozisyonda Curry’yi savunan Paul, ona %38.5 ile şut atma imkanı tanıdı. Gel gelelim, tüm maç aynı anda Curry’yi savunmak ve hücum etmek Paul’ü elbet yoracaktır. Bu durumda ise ikinci savunma opsiyonu olan Eric Gordon’ın karnesi tam bir felaket. Normal sezonda maç başına 17 pozisyonda Curry’yi savunan Gordon karşısında Curry %66.7 ile isabet buldu, her üç şutundan ikisinde isabet sağladı. Curry’yi boş bıraktığınızdaki yüzdeyle neredeyse eşdeğer. Dolayısıyla Houston, rakibinin temel hücum silahlarını yavaşlatmak istiyorsa, heybesinden ya daha fazla numara ya da daha fazla performans çıkarmak durumunda.

Houston gibi bir hücum makinesini savunmak Warriors için hiç ama hiç kolay olmayacak, kabul, ancak akıllarında illa ki birkaç küçük numara olduğuna da eminim. Şansları, Harden’ın savunmasını belki de ligde en iyi yapan kanat savunmacısına, Klay Thompson’a sahip olmaları. Normal sezonda Thompson Harden’ı maç başına 38.5 pozisyonda savunurken, Harden bu savunmaya karşı maç başına sadece 11 sayı bulabildi. Ama daha muazzam istatistik, maç başına 10.1 serbest atış kullanan Harden’ın, Thompson tarafından tek bir faule dahi maruz bırakılmamasıydı. Harden, normal sezonda Warriors’a karşı oynadığı iki maçta sadece 6 serbest atış kullandı. Dolayısıyla, Warriors’ın bu serideki ana planının Harden’ı durdurduktan sonra, kendi oyunlarını rakiplerine kabul ettirmeye çalışmak olacağını düşünmek abesle iştigal olmayacaktır. Play-off’larda saha içinden %41 ile isabet bulabilen Harden için bu eşleşme, ya kendisini kanıtlamak açısından büyük bir fırsata, ya da büyük bir hezimete dönüşecek gibi duruyor.

İki takım birbiri ile normal sezonda üç kez karşılaştı, bunların ikisini Houston, diğerini Warriors kazandı. Yine de bu maçların, iki takımın tam gücüyle çarpışacakları bir final serisi için fikir vermesi zor. Zira bu üç maçın ilkinde ve sonuncusunda Iguodala, ikincisinde ise Harden ve Durant forma giymediler. Bu seride tüm mesele, dönüp dolaşıp, Kevin Durant’in şu sözlerindeki gibi olacak: “Onlar bizim ne yaptığımızı biliyor. Biz de onların ne yaptığını. Olay tamamiyle maç gecesi iyi oynamakla alakadar. Dolayısıyla, ne olacak, göreceğiz.”

Houston’ın seriyi kazanmak için aynı anda bir çok faktörü devreye sokabilmesi gerekiyor, Harden ve Paul’ün aynı anda dominant bir oyun ortaya koyması, Paul’ün savunma gayretinin en üst seviyede olması, Capela’nın pas kanallarını kesmesi, şutörlerinin savunma zaafiyetlerini sürekli cezalandırabilmeleri, gibi. Bu arada da GSW cephesinde işlerin hepten ters gidiyor olması lazım. Bunun yanında Warriors takım olarak ziyadesiyle fazla play-off tecrübesine sahip bir takım. İşleyen makinelerini sekteye uğratabilecek pek bir etken yok, Houston gibi oldukça güçlü bir rakip karşısındayken bile. Takım olarak esneklikleri ve şahsi görüşüm, koç kaliteleri, Houston’ın bir tık üstünde.

Warriors’ın olmadığı bir ligde, Houston için gözümüz kapalı NBA şampiyonu diyebilirdik. Gel gelelim, nasıl ki Nadal’ın karşısında Federer, Hakkinen’in karşısında Schumacher, Gatlin’in karşısında Bolt varsa, Houston’ın karşısında da Warriors mevcut. Yine de, Warriors’ın karşısında hiç de kolay geçmeyecek bir seri mevcut. Deplasmanda bir maç çalacak olan Warriors, seriyi 6 maçta bitirir.

Seri Tahmini: Houston Rockets 2 – 4 Golden State Warriors

Yazar: Emre Ersun Uysal

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

philadelphia

Philadelphia’nın DEV Transfer Hedefleri!

warrriors

Rockets 106 – Warriors 119