in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Seri Analizi: Sixers vs Nets

Philadelphia 76ers (3) – Brooklyn Nets (6)

İlk Turda Keyifli Eşleşme

Doğu Konferansı’nı üçüncü bitiren Philadelphia 76ers ve altıncı bitiren Brooklyn Nets, Playoff’ların ilk turunda karşı karşıya geliyor. Sezon boyunca Doğu Konferansı’na göre harika bir performans çıkaran Sixers ekibi, ev sahipliği avantajını elinde bulunduruyor. Playoff’lara kalmayı garantilemeyi sezonun son maçlarına bırakan Nets ise bir sürpriz yapıp favori Sixers’ı eleyip ikinci tura ilerlemek istiyor.

Philadelphia 76ers

Sixers, geçen seneye nazaran Playoff’larda çok daha iddialı. Sadece bu seri için değil, şampiyonluk için en büyük favorilerden biriler. Sezona bu kadar iddialı girmemelerine rağmen önce Jimmy Butler’ı takımlarına katmaları, ardından da sezon boyunca kendini kanıtlayan Tobias Harris’i takas süresi dolmaya yakınken takas etmeleri ve yanında iki iyi rotasyon oyuncusu olan Mike Scott ve Boban Marjanovic’i takımlarına katmaları onları bu seviyeye getirdi.

Sixers bu sene geçen seneye göre daha umut verici bir oyun oynuyor. Maç başına 115.2 sayı atarak ligin dördüncü sırasında yer alıyorlar. Ben Simmons bu sezon geçen sezonun da üstüne koyarak kalitesini yükseltti. Embiid ise sakatlıklarla mücadele etmesine rağmen olağanüstü bir sezon geçirdi. JJ Redick 34 yaşında kariyerinin en verimli senesini geçirdi. Butler takıma iyi adapte oldu ve sayısız maçta kritik performanslar sergiledi. Takıma en son katılan Tobias Harris ise güvenilir bir top yönlendirici olduğunu kanıtladı. Bu oyuncuların hepsi sezonu 17 sayı ortalamasının üstünde tamamladı ve bunu Sixers tarihte bunu başaran ilk takım oldu. Bundan da önemlisi bunu topu domine ederek değil, paylaşarak başardılar. Sixers ekibi maç başına 26.9 asist ortalamasıyla lig dördüncüsü. Takım olarak maç başına yalnızca 5 izolasyon oynuyorlar ve bu konuda ligin sondan dördüncü sırasındalar. Simmons hala üçlük atamıyor, fakat Harris ve Butler eklemelerinin bu eksikliği biraz da olsun kapattığını söyleyebiliriz. Takıma katılan rotasyon oyuncuları da Sixers’ın umutlarını yükseltmesine neden oluyor.

Embiid Playoff’ların ilk maçını büyük olasılıkla sakatlığı yüzünden kaçıracak. Sezonun sonlarında, sakatlığı yüzünden son maçları kaçırmıştı ve bu sakatlığı Playoff’larda hala tam olarak geçmiş değil. Takım olarak sezonun sonlarında biraz yavaşlamış olsalar da bu Playoff’lar için enerji toplamaları adına iyi bir fırsat oldu.

Sixers kazanmak isteyen bir takım ve sakatlıklardan etkilenmemeleri durumunda Brooklyn Nets’in onları geçmesi çok zor gözüküyor.

Brooklyn Nets

2014’te Boston’la yaptıkları takas yüzünden yıllarını kaybeden Nets, uzun zamandır ligin en kötü kulüplerinden biri olarak gösteriliyordu. Yıllar içerisinde yavaş yavaş yeniden yapılanan takım, bu sezon son Playoff yaptığı sene olan 2015’ten beri en iyi sezonunu geçirdi ve altıncı sıradan Playoff’lara girmeyi başardı. Buraya nasıl mı geldiler? Lige ayak uydurdular.

NBA’de üçlük atmanın önemi her geçen gün daha da artıyor. Nets ekibinde de D’angelo Russell, Joe Harris, Spencer Dinwiddie, üçlük atabilen oyuncuların sayısı oldukça fazla. Nets ekibi takım halinde maç başına 36.2 üçlük deniyor, bu istatistikte ligin beşinci sırasında yer alıyor. Denenen bu şutların 12.8’inde isabet buluyor, bu istatistikte de ligin beşinci sırasında yer alıyor.

Nets’in takım olarak değil de bireysel performanslarla buraya kadar geldiklerini söylemek mümkün. Maç başına yalnızca 23.8 asist yaparak bu konuda ligin 21. Sırasında yer alıyorlar ve her maç ortalama 9.3 izolasyon oynayarak bu konuda Rockets, Thunder, Bucks ve Lakers’ın ardından beşinci sıradalar. Bu izolasyonların %42’sinde de isabeti buluyorlar. Takımlarının bireysel yetenek sorununun çözüldüğünü buradan da anlayabiliyoruz.

Nets bu sene oyuncuları tarafından Playoff’lara kadar taşındı ve bireysel performanslara çok güvenen bir takım haline geldi. Daha öncesinde bireysel yetenek konusunda çok büyük eksiklik çeken Nets, bu sezon bu sorununu çözdü. D’angelo Russell’ın 21.1 sayı ve 7 asist ortalamalarıyla oynayarak kariyerinin en iyi sezonunu geçirmesi, Spencer Dinwiddie’nin çok iyi bir oyun kurucuya evrilmesi ve top hakimiyetini üst düzeye taşıması, Caris Levert’in sakatlanmasına ve sezonun yarısını kaçırmasına rağmen ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlaması, ve Jarrett Allen’ın müthiş bir savunmacıya dönüşmesi bunu mümkün kıldı.

Playoff’lara girerken Nets ekibi tamamıyla birbirine kenetlenmiş durumda. Takım olarak soyunma odalarında neşeli bir havanın hâkim olduğu sahadaki enerjilerinden ve kimyalarından belli oluyor. Favori olarak gösterilmeseler de bu seriye kazanmak ve tüm NBA’i şaşırtmak için çıkacaklarını söyleyebiliriz.

Eşleşmenin X Faktörü

Bu serinin galibini belirleyecek birden fazla unsur var, fakat en önemlisinin Embiid’in sakatlıktan dönmesi olduğunu söyleyebiliriz. Sezon boyunca takıma liderlik eden Embiid’in yokluğunda Sixers’ın nasıl tepki vereceği çok önemli. Onun büyük olasılıkla oynayamayacağı ilk maçı kaybetmeleri tüm dengeleri değiştirebilir. Sakatlığından bir an önce dönmesi takımı için en yararlısı olur.

[embedyt] https://youtu.be/eTpZHMEK1mY[/embedyt]

Tüm ihtimalleri ele alırsak Sixers’ın bu seriyi kazanacağını söylemek mümkün. Bir sürpriz beklemek mantıklı olmayabilir. Brooklyn Nets’in evinde bir maçı kazanacağını düşünürsek.

Philadelphia 76ers 4 – 1 Brooklyn Nets

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?