blazers pelicans
in , ,

Seri Analizi: Trail Blazers vs Pelicans

Portland Trail Blazers (3) – New Orleans Pelicans (6)

Geçen sezon 41 galibiyet ile 8.sıradan son anda playoffa giriş yapabilen Portland Trail Blazers, bu sezon herkesi şaşırtarak 49 galibiyet ile batıyı 3.bitirdi ve üst üste 5.kez Playofflara kalmayı başardı.

Damian Lillard‘ın süperstar kategorisine çıktığı bu sezon kısıtlı kadrosuna rağmen büyük işler yapan Portland, bence hakettiği saygıyı görmüyor. Bu sözüm yanlış anlaşılmasın. Portland bence fazla iyi bir takım olarak gözüktüğü için aldıkları galibiyetler normal olarak karşılanıyor.

Damian Lillard bu sezonun en iyi beşine seçilmezse büyük ayıp olur. MVP sıralamasında Harden ve LeBron’un arkasından 3.olarak yazacağım Lillard gerçekten çok iyi bir sezon geçirdi. Son çeyreklerde yaptıklarıyla taraftarın büyük sevgisini kazanan Lillard, Dame TİME ile herkesi büyüledi. Bu seride Portland’ın en büyük kozu yine Lillard olacak.

Cj McCollum bu sene yeteri kadar ilgi görmese de Lillard’ın yanında çok iyi işler yaptı. Bu performansı onu önümüzdeki yıllarda Allstara götürecektir. Lillard’ın sıkıştığı anlarda görevini yapacaktır.

Aminu lige girdiği günden beri ondan beklentim yüzde 40 ile üçlük atıp savunmadaki oyununu devam ettirmesiydi. Sonunda bu sene istikrarlı şut soktu ve büyük fayda sağladı.

Harkless‘ın sakatlığı Portland için büyük bir sıkıntı olacak gibi duruyor. Sakatlanmadan önce kariyerinin belkide en iyi dönemini geçiren Harkless eğer iyi ve erken dönerse kilit bir rol oynayabilir. Zaten zayıf olan benchten Turner ilk beşe geçip Aminu 4 oynuyor. Harkless ilk maçları kaçıracak. Seriyi o olmadan hesap etmesi gerekiyor Portland’ın. Çaylak Collins‘in dakikaları da arttı. Ancak dış şut tehdidinin az olması takım adına problem. Turner‘ın katkısı kilit olacak.

Açıkçası Nurkic bu sene beni yanıltan oyunculardan biri. Geçen sene takastan sonra müthiş bir katkı yapan Bosnalı yıldız, bu sene istikrar sıkıntısı yaşadı. Yine de hem savunmada hemde hücumda takımın en büyük silahı olacaktır. Savunmada Davis ile savaşacak olan Nurkic’in, hücumda ise doğru pozisyon alıp topları bitirmesi yetecektir.

Portland için en büyük sıkıntı bench katkısı. Sezon başında %55 civarında şut atan Napier son 1 ayda %35 ile atmaya başladı. Bench lideri Turner’ın ilk beşe geçmiş olması da ikinci beşin skor problemi yaşamasına neden olacaktır. Sezon başında iyi katkı veren Pat Connaughton da son zamanlarda süreleri iyice düşen oyunculardan biri. Onun atletizmine ve hücumda atacağı 2 boş şuta çok ihtiyacı olacak Portland’ın.

En son 2014/2015 sezonunda playoffa kalan ancak Golden State’e 4-0 ile kaybeden New Orleans Pelicans bu sene daha umutlu. Sezon içerisinde büyük gücü Cousins‘i kaybetse de Mirotic hamlesi takıma hava kattı. Portland ile aynı dönemde seri yakalayan Pelicans üst üste 10 maç kazandı ve yarışa hep ortak oldu. Sezonun son 5 maçını da kazanarak hata yapmayan takım 6.sıradan kapağı playoffa attı.

Cousins olmasa da Davis-Mirotic iç dış dengesi savunması zor bir ekip ortaya çıkarıyor. 111.7 ile Golden State ve Houston’ın ardından ligin en skorer 3.takımı olmalarına rağmen 110.4 ile Phoenix’ten sonra ligin en fazla sayı yemeleri onlar adına düşündürücü. Davis, Rondo, Holiday gibi oyunculardan kurulu bir beş bu kadar sayı yememeli.

Rondo için ne kadar istikrarsız ifadesi kullanılsa da kendisinin çok büyük bir yıldız olduğunu unutmamak lazım. Onunla çalışan her koç ne kadar zeki olduğunu ifade etmeden geçemiyor. Kafası basketbolda olduğunda tüm takımı 2 kademe yukarı çeken Rondo’nun şampiyon apoleti olduğunu da unutmayalım. Boston ile şampiyonluk yaşayan yıldız playoffun ne olduğunu takımda en iyi bilen isim olacak.

Jrue Holiday 19 sayı ortalaması ile kariyerinin en iyi sezonunu geçiriyor. Rondo’nun oyun kurucu, kendisinin 2 numara pozisyonunda oynaması da bu sene daha skorer bir kimlik kazandırdı. Aldığı büyük kontrat için eleştirilse de bu sezon iyi iş çıkardı. İstikrarlı oyunu takımın ondan ne bekleyeceğini bilmesini sağlıyor. Takımın Davis’ten sonra en güvenilir eli olmaya devam edecektir.

E’Twaun Moore bu sene takımın en süpriz katkısını yaptı diyebiliriz. Büyük umutlarla takımda tutulan Solomon Hill’in sezon başında sakatlanması Moore’un ön plana çıkmasını sağladı. Şuan Hill dönmüş olsa da hiç bir katkı veremedi. Moore bu takım için ilk beş çıkmaya devam edecektir. Takım adına boş şutlarını sokması yeterli olacaktır.

Nikola Mirotic için sezonun en iyi ara transferlerinden biri diyebiliriz. Mirotic takviyesi olmayan bir Pelicans playoffa kalamazdı demek doğru olacaktır. Özellikle kazanılan son 5 maçta 26 sayı ortalama ile playoffa çok formda giriyor. Dışarıdan şutu olan Mirotic, Davis’i de rahatlatıyor.

Cousins’in yokluğunda kendisine büyük iş düşen Davis, bu yükün altından fazlasıyla kalkmayı başardı. Bi ara adı MVP yarışında geçse de sezon sonuna doğru etkileyici rakamları biraz düştü. Yine de sezonun en iyi beşinde olmaması sürpriz olur. %53 ile maç başı 28 sayı üreten Davis, savunmada da ligin en iyi oyuncularından biri. Nurkic’in savunmasını aşabilirse seriyi Pelicans adına çevirebilir.

Ian Clark, Diallo, Okafor, Miller gibi isimlerin yanına Solomon Hill de katıldı. Hill yeterli seviyede olmasa da Portland benchine kıyasla çok daha iyi bir ikinci beşe sahip New Orleans. İkinci beş üstünlük kurabilirse seri New Orleans adına rahat geçebilir.

Serinin Kritik Faktörleri

New Orleans adına en kritik isim şüphesiz Rajon Rondo olacaktır. Hem hücumda takımı yöneten bir lider, hemde savunmada Lillard’ın aklına giren bir oyuncu olabilir. Lillard bu tip oyunlara gelecek biri olmasa da Rondo’nun bunu denediğini görmek seriyi keyifli kılabilir. Onun dışında New Orleans için çok farklı değişkenler olacağını düşünmüyorum. Hemen hemen tüm kadronun vereceği katkıyı tahmin etmek zor değil.

Portland için ise performanslar değişkenlik gösterebilir. Turner’ın ilk beşte göstereceği performans takım adına ilk kilit faktör. Sorumluluk almayı seven bir oyuncu ancak şut istikrarı soru işareti. Sakatlanmadan önce çok iyi oynayan Harkless’ın da dönüşü seri adına kritik olabilir. Bench bu kadar zayıfken herkese ihtiyacı var Portland’ın.
Tüm serinin kaderini değiştirecek oyuncu ise tabiki Damian Lillard. Çekişmeli geçen maçları son çeyrekte takımı lehine çevirebilecek yıldız isim, Portland’a seriyi getirebilir.

Açıkçası seri tahmini yapmak çok zor. En kritik maç bence ilk maç olacak. Pelicans ilk maçı deplasmanda kazanabilirse seriyi kazanabilir. Ancak Portland evinde iyi başlarsa Lillard’ın özgüveni ile seriyi kaybetmez.

Tahmin: Trail Blazers 4 – Pelicans 2

Yazar: Aykut Aksu

Paylaş:

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lebron-curry-ap

2017-18 Sezonundan Unutulmazlar: I. Bölüm

boston celtics

Seri Analizi: Celtics vs Bucks