NBA'in En Tehlikelileri! - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA YOK ARTIK!YOK ARTIK! SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Seri Katiller: NBA Tarihinin En Tehlikeli Karakterleri!

Bu İsimlere Dikkat!

İkonik ve Tehlikeli NBA Karakterleri

İkonik ve tehlikeli. NBA’de bazı anlar vardır ki, oyuncular hiç olmadıkları bir karaktere bürünürler. Son periyotta, bir final maçında veya bir “trash talk” sonrası… O anlar öyle özel ve nadirdir ki, oyuncuları tarihe kazıyan anlardır. Bu makalede de tam olarak bu gibi anları derlediğimiz bir makale olacak. Bahsi geçen oyuncularının tehlikeli yüzleri, o karaktere büründüğünde neler yaptı? Ne gibi işlere imza attı? Hazırsanız başlayalım.

Bad Boys: Dennis Rodman

Psikopat. Ribaund manyağı. Dennis Rodman hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, NBA’in en eğlenceli taraflarından birinden bihabersiniz demektir. O, ribaund almak için her şeyini ortaya koyardı. Detroit’in 80ler sonundaki “Bad Boys” takımının en sert oyuncularından biriydi. Belki de en iyi dönemini yaşadığı Detroit zamanında ölümcül işlere imza attı. 1991 – 92 sezonunda tam 1530 ribaund toplayarak, ligde en çok ribaundu toplayan isim oldu. O sene, maç başına tamı tamına 18.7 ribaund alan Rodman, ribaund kralı oldu. Bir sonraki senesinde de maç başına 18.3 ribaund toplayan Worm, yine ribaund kralı oldu. Kariyer genelinde 7 kez ribaund kralı olan bu çılgın isim, Detroit zamanı başta gelmek üzere tam bir savunma canavarıydı. Rolünü en iyi şekilde yapmasıyla adını altın harflerle tarihe kazıdı. Sonrası malum, Chicago ile muhteşem üçlü oluşturarak şampiyonluklar kazandı. 5 kez NBA şampiyonu olan Rodman, listemizin ilk “delisi”.

Tek Gözlü Canavar: Steve Nash

Phoenix Suns takımında en iyi anlarını yaşadı. 2 kez MVP oldu. NBA tarihinin en iyi oyun kurucularından biri olarak tarihe geçti. Bu süreçte ikonik bir an yaşadı. Neydi o an? Tek göz ile savaştığı o an. Rakibinin San Antonio Spurs olduğu, 2007 konferans yarı finallerinin ilk maçında sakatlandı. Başından aşağı kanlar dökülen Nash, maça devam etmek istese de edemedi. Bunun intikamı alınmalıydı. Liderliğini ortaya koymalıydı. 2010’da işler biraz farklıydı. Playoff’larda düşmanı olarak gördüğü Spurs karşısında 3 – 0 önde gidiyorlardı. Ancak Suns ekibinin lideri, Tim Duncan’dan bir dirsek yedi ve işler tekrar sarpa sardı. Yüzü tekrar kanlanan Nash, takımı 64 – 57 önde iken soyunma odasına gitmek zorunda kaldı. Spurs’ten bıkmışlardı. Bu seriyi almaları gerekiyordu. Maça geri döndü, ancak birkaç farklılıkla. Sağ gözünde birkaç dikiş ile maça dönen Nash, rüzgarlar estirdi. Maça döndüğünde açtıkları fark sadece 1’e düşmüştü. Bu maçı almak için bir şeyler yapmalıydı. Nash alev aldı. Kat ediyor, şut atıyor ve en iyi yaptığı şeyi yapıyor, yani top dağıtıyordu. Sakatlığı o kadar ciddiydi ki, sağ gözü çok az görüyordu. Bu onu durdurmadı. Üçlükler yağdırıyor, Stoudemire’e asistler yapıyordu. Son düdük çaldığında, maçtan galip ayrılan taraf Phoenix Suns tarafıydı. Son periyotta attıkları 35 sayının 21’inde Steve Nash’in katkısı bulundu. Maç sonrası Nash’ten durum ile alakalı bir açıklama geldi: “Hiçbir şey göremedim. [Sağ gözünden]” Görünüşe göre ihtiyacı da yoktu.

Genç Mamba: Frobe

Frobe lakabı Kobe Bryant’a genç yaşta takıldı. Bu lakap, “Afro” kelimesi ile “Kobe” isminin karışımıydı. Kobe Bryant, gençken afro saç stiline sahipti. Afro döneminde ikonik işler başardı. Afro zamanında neler oldu? İki sene boyunca yedek kadrosundan geldikten sonra, ilk 5 oyuncusu oldu. İlk kez All – Star oldu. İmza ayakkabısını çıkardığı, çeşitli sponsorluklara imza attığı ve adını Dünya’ya duyurduğu bir döneme giriş yaptı. İlk iki sezonunda sadece 11.7 sayılık bir ortalama tutturan Kobe, afro saç stiliyle geçirdiği sonraki 4 sezonu genelinde 24.4 sayı ortalama kaydetti. 2000 – 2001 senesinin normal sezonunda 28.5 sayı ortalama ile oynadı. Genç ve diri haliyle “MJ’den öğrendim, Drexler’dan öğrendim, Baylor’dan öğrendim. Şimdi siz benden öğreneceksiniz.” edasıyla ligde esip gürleyeceğinin sinyallerini veriyordu. Bu afro döneminde Shaquille O’Neal ile tam 3 şampiyonluk yaşadı. Bu şampiyonluklarından bir tanesi, döneminin en iyi “Playoff Run” rekoruna sahipti. Bu playoff serüvenlerinde Phil Jackson önderliğinde, 15 -0’lık galibiyet rekoruyla finale kadar geldiler. Finalde 76ers ekibine ilk maçta yenildiler. O maç, o sezonun MVP’si Allen Iverson masaya yumruğunu vurdu. Ancak Lakers, ipleri gevşetmeden şampiyonluğu elde etti. Bu 3 şampiyonlukta Shaq ve Kobe son derece etkiliydi. Frobe ise, çenesini öne çıkardığı hareketi, formasını ısırması, maskeli hali kadar tehlikeliydi. Genç ve diriydi. Bu ligden bir Kobe Bryant geçti.

Forma Dışarıda: Kyrie Irving

Maçın bitmesine az süre kalan anlarda, yani “clutch” anlarda devreye girmesini istediğimiz oyuncular vardır. Soğukkanlı, odaklı, kulağı taraftarı duymayan ve son saniyeye kadar savaşan oyuncular. Bu isimlere örnek verecek olursak: Damian Lillard, Stephen Curry, Kyrie Irving gibi isimleri sayabiliriz. Bu anlarda başarılı olup ismini saymadığımız isimler de vardır tabii ancak bizim odaklanmamız gereken bir isim var, Kyrie Irving. Bu alt başlığımızda “Untucked Kyrie” tehlikesinden bahsedeceğiz. Untucked, yani formanın içine sokulmuş bir vaziyette değil de dışarıda durması durumu. Kyrie Irving’in bu durumu yaşamasının muhtemel sebeplerinden biri, savunmacısının onun hızına yetişememesi ve formasından çekiştirmesi olabilir. Kyrie Irving şimdiye kadar ki en iyi anlarını Cleveland döneminde harikalar yaratarak yaşadı. Günümüzde Brooklyn ile daha iyi anlar yaşamasını dilerken, öteki taraftan bu en iyi anlarına göz atalım.

2013: 76ers – Cavaliers

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=dZ7EMH8j0Ok[/embedyt]

Irving’in 48 dakika süre aldığı bu iki uzatmalı maçta, son noktayı yine kendisi koydu. 39 sayı 12 asist gibi harika işler çıkartan Irving, iki uzatmaya giden bu Philadelphia 76ers maçında, 2. Uzatmanın bitmesine 00.6 salise kala bir turnike bıraktı ve takımını galibiyete taşıdı. Formasının dışarıda olduğu bu son anlarda attığı turnike ile, Cleveland 127 – 125 galip geldi.

2016: Mavs – Cavs

Şampiyonluk kazandıkları o efsane sezonun bir normal sezon maçını anlatacağız şimdi de. LeBron James’in 27 sayı, 10 ribaund, 7 asist ile bitirdiği bu maçta, son noktayı Irving koydu. Uzatmaya giden bu maçta Irving, 22 sayı, 9 asist ile noktaladı. Uzatma esnasında maçın bitmesine 13 saniye kala Irving, 106 – 103 olan durumu 109 – 103’e getirecek üçlüğü attı. Kritik anda ortaya çıktığı bu maç sonunda, forması yine dışarıdaydı.

2016: NBA Finalleri 7. Maç / Warriors – Cavaliers

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=kIF8zcj_J4Y[/embedyt]

NBA tarihinin en iyi anlarından biri, “The Shot”. 3 – 1 yeniliyorken 3 – 3’e döndükleri bu final serisinde, son noktayı koyan isim yine Kyrie Irving oldu. Formasını dışarda tuttuğu tüm o anların arasında en özel an, tam olarak bu final serisinin sonunda yaşandı. Maç sonu istatistiklerinde LeBron James’in 27 sayı, 11 ribaund, 11 asist ve 3 blok gibi istatistikler tutturdu. Öteki tarafta ise Irving, 26 sayı, 6 ribaund, 1 asist, 1 top çalma ve 1 blok kaydetti. Küsuratsız tam olarak 43 dakika süre alan Irving, maçın en kritik sayısını 53 saniye kala Cleveland hanesine ekledi. Bu sayı ile 89 – 89 durum olan skor tablosu, 92 – 89’a geldi. NBA Finalleri’nin 7. Maçında böyle kritik bir şut sokmak herkesin harcı değildir. Kyrie Irving, soğukkanlılığını tam olarak bu noktada ortaya koydu.

Oyuncuların diğer yüzleri, ölümcül karakterleri, muhteşem anlar! Dileriz makalemiz hoşunuza gitmiştir. Sayfanın aşağı kısmından makalemize tepki vermeyi unutmayın, basketbol dolu günler!

What do you think?