rookiesimmons
in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Sezon Ortası Değerlendirmesi: En İyi Çaylaklar

12.Haftanın Sonunda En İyi Çaylaklar!

Bu Seneki Çaylaklar Bir Acayip!

Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, NBA’de 12.haftanın bitimine gelmiş olacağız ve bu da demek oluyor neredeyse sezonu yarılamış bulunuyoruz.

Hafta içinde ne yazmam gerektiğini düşünürken, NBA takvimine baktığımda sezonun %40’lık kısmının bittiğini ve geriye dönüp güzel bir değerlendirme yapabilmek için zamanın geldiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda, belki de bu sezonun en renkli tabakasını oluşturan pek değerli çaylaklarımızın artı-eksi yönlerinden bahsedeceğim ve kendi sıralamamı oluşturacağım.

Geçtiğimiz 2 aya baktığımız zaman, 76ers’tan oyun kurucu Ben Simmons, koşuya çok hızlı çıktı, ardından Donovan Mitchell ile Kyle Kuzma’nın adeta bir skor makinesine dönüşmesi kafamı daha da karıştırdı, ve nihayetinde, şampiyonluğa oynayan bir takımda dikkat çekici ve istikrarlı bir performans sergileyen Jayson Tatum da ‘sıralamada ben de varım değil mi?’ deyince işler bir hayli zorlaştı.

Yukarıda bahsettiğim son üç isim, sağlam ve güzel bir biçimde oyunlarına devam ediyor olsa da, Simmons’ın bir anda büyük olmasa da bir düşüş yaşaması, bu seneki ödülün kararının ne kadar zor olacağının sinyali oldu. Bu çaylak havuzu, basketbol severler için belki de uzun bir zamandır göremeyeceği bir derinlikte oldu. Sizleri, listemle baş başa bırakıyorum!

1.Ben Simmons (Philadelphia 76ers )

simmons

İstatistikler: 16.9 Sayı-8.5 Ribaunt-7.4 Asist-1.9 Top Çalma-0.9 Blok

Artıları: 2.08 boyunda olan bir oyun kurucu, kendi oyun tarzını hiç çekinmeden ve değiştirmeden kabul ettirmeyi başardı. Problem şu ki, bir çaylağa karşı ne yapacağını tam olarak bilmeyen takımlar için, sonraki seneler epey baş ağrıtıcı olacaktır. Top hakimiyeti yeteneği ve oyun görüşü -2.08 birisinin görüşü!- bir çaylak için çok iyi ve bu onu geçiş hücumlarında öldürücü bir oyuncu yapıyor. Geçiş hücumlarını değerlendirmekte veya yardımcı olmakta istatistiklerde en yukarılarda yer alıyor (sadece çaylakların olduğu liste değil). Aynı zamanda Simmons, tam bir çember koruyucusu, maç başına yaptığı 0.9 blok ortalaması yeterli bir gösterge, ve onun çok yönlü bir oyuncu olmasından dolayı Sixers savunması parkede onunla beraber çok daha iyi oluyor.

Geliştirmesi Gereken Noktalar: ‘Jump Shot’ olarak adlandırdığımız olay Simmons’ta hiç yok, evet bu sırrı sizle paylaştım, ve bu onun en büyük endişelerinden birisi. İstatistiklere göre, sezon boyu Simmons güçlü ve iyi olduğu alandan oynamaya devam etmiş, durum öyle ki 1.7 feet’in (yaklaşık 30.8 cm) gerisinden sadece 4 şut kullanmış, yanlış duymadınız 4! (8 üçlük denemesi ise periyot sonlarında ya girerse diye uzaktan salladığı şut tercihleri) Simmons’ın şut isabet yüzdesi %50, fakat aynı zamanda onu savunan isimler onu şutör olarak görmediğinden dolayı tek çaresi boyalı alan kalıyor. Hal böyle olunca, son bir ayda yaşadığı düşüşün sebebinin bir etmeni bu oldu çünkü neredeyse hiçbir oyuncu, bir maç boyunca tek bir kanaldan ilerleyemez. 76ers, oyuncunun bu özelliğini geliştirmesi için maç esnasında 10-15 feet’ten tercih edebileceği uygun şut tercihleri üzerinde kurulu oyun şeması oluşturdu. 21 yaşında olan bir çaylak için, gözünde resmen bir korku dolu bir gerçeğe dönüşen Simmons için durumun ne kadar vahim olduğunu gösteren videoyu paylaşıyorum.

2.Donovan Mitchell (Utah Jazz )

mitchell

İstatistikler: 18.3 Sayı-3.4 Asist-3.2 Ribaunt-1.5 Top Çalma

Artıları: Rahatlıkla söyleyebilirim ki Mitchell, çaylak sınıfındaki en dinamik skorer, ve Nuggets ekibi takas yoluyla draft hakkını Jazz’e verdiklerinden dolayı sadece şu 2 ayda izlediklerinden pişman olabilir. Donovan, oyunun üç seviyesinde de skor üretebileceğinin yeteneğini bizlere açıkça gösterdi (üç sayının gerisinden %35 isabet), ve onun inanılmaz atletizminin drive’dan bulduğu sayılarla buluşması veya jump shotlarının etkili olması yeterince göz korkutucu oldu. Aynı zamanda Mitchell, karar verme yeteneği çok üst düzeyde olan bir basketbolcu. Pick and roll üzerinden kurulan bir oyunda eğer gereken pası veremeyeceğini düşünüyorsa topu ne kadar süre elinde tutacağını biliyor ve orta mesafeden müsait bir atış için doğru zamanı kovalıyor.

Geliştirmesi Gereken Noktalar: Mitchell’ın verimliliğini artırması gerekiyor, ve problem şu ki aslında istatistiklerde ‘verimsiz’ görünmesinin suçlusu sadece o değil. %44 gibi tatmin edici bir şut yüzdesine sahip olan oyuncu, hücum anlamında Utah’ın yükünü çeken oyuncuların başında geliyor. Çaylak grubu içinde değerlendirdiğimiz vakit, Dennis Smith Jr.’dan sonra %28.2 gibi bir istatistikle 2.sırada yer alıyor. Bu da onun belli zamanlarda gereğinden fazla çaba sarf ettiği anlamına geliyor. Bu sezon 18’de 6 isabet bulduğu veya 17’de 4 isabet bulduğu yeterince maçı oldu, ve bunu değiştirmesi için de bu tarzda performansları daha az sergilemekle başlaması gerekiyor böylelikle Jazz de bir üst seviyeye çıkar

3.Jayson Tatum (Boston Celtics)

 tatum

İstatistikleri: 14.1 Sayı-5.5 Ribaunt-0.9 Top Çalma-0.8 Blok

Artıları: Tatum’ın ağırbaşlılığı, duruşu ve kendinden emin bir performans sergilemesi 19 yaşında birisi için evet olağanüstü, fakat beni en çok şaşırtan olayı açık ara şutları. 3 sayının gerisinden %47 gibi bir istatistiğe sahip, NBA’de üçlük için gayet iyi bir istatistik, ve Tatum’ın verimliliği apaçık ortada. Doğru şut tercihinde, çaylaklar arasında birinci (%63.9), ve her maç 14 sayıdan fazla sayıyı aynı şut tercihi sayısıyla buluyor (%18). Gordon Hayward’ın yokluğunda Tatum, takımın hem hücum hem savunma anlamında yapmış olduğu çağrıyı cevaplamış oldu. Görünen o ki takımı için çok uygun bir eklenti oldu ve bu etkili performansı takımını Doğu Konferans’ında 1. Sırada tutmayı başaran etmenlerin birisi oldu.

Geliştirmesi Gereken Noktalar: Doğruyu söylemek gerekirse Tatum için yakınabileceğim pek de bir konu yok, ama eğer illa bir olguya dikkat çekmek istersem çember etrafından bulmaya çalıştığı sayılardaki bitiriciliğinin düşük olması. Patlayıcı bir oyuncu olmamasından kaynaklı, içeri ‘drive’ ederken savunmadan aldığı teması iyi bir biçimde kullanamıyor. İstatistiklere göre, içeriden post-up harici sayı bulmaya çalıştığı zaman listede kendini 26.sırada buluyor, ve bu da demek oluyor ki Celtics eğer onu hücum anlamında Kyrie’den sonra ikinci seçenek olarak kullanacak ise bu konuda kendini geliştirmesi gerekiyor. Tatum’ın 93 kilo olduğunu düşünürsek, onun biraz daha kilo alması ve kuvvetlenmesi içeride yaşadığı bitiricilik sorununu bir nebze olsun halledeceği anlamına geliyor. Boyalı alanda yaşadığı birtakım sorunların farkında olmuş ve üzerine gitmiş olacak ki, geçtiğimiz hafta kendisini izlerken potaya daha agresif gittiğini görmüş oldum ve bu da Simmons’ın aksine geliştirmesi gereken noktaların üstüne gittiğinin güzel bir sinyali.

4.Kyle Kuzma (Los Angeles Lakers)

kuzma

İstatistikleri: 17.5 Sayı-6.4 Ribaunt-1.7 Asist

Artıları: Yazın ayında D’Angelo Russell, Brook Lopez ve 27.Sıra Draft hakkına karşılık takas olduğunda, kim tahmin edebilirdi ki takasta kullanılan oyuncunun takastaki en iyi oyuncu olacağı? Elbette Kuzma’nın kat edeceği daha çok uzun bir yol var, ama şu zamana kadar oynadığı oyunla bizlere kanıtladı ki hücumda inanılmaz ölümcül bir kimliği bürünüp, skor makinesi haline gelebilir. İlk olarak göze çarpan özelliği, ne yaptığının farkında olması. %47 gibi bir şut yüzdesine sahip olan Kuzma, üç sayının gerisinden de %40 ile atıyor, üstüne üstlük kendisiyle özdeşleşmiş alışılmışın dışında tercih ettiği ‘hook’ atışıyla beraber kendisini savunulması ve hücum esnasında ne yapacağını tahmin etmesi zor bir oyuncu kılıyor.

Geliştirmesi Gereken Noktalar: 12.haftanın sonuna geldiğimiz vakit, kendisi için görünen en büyük problem, skor üretemediği zaman oyuna pozitif anlamda etki edememesi. Dinamik bir biçimde skor üretme yeteneği olmadığı esnada, takım arkadaşları için uygun fırsat yaratma konusunda hiç iyi değil. Dikkat çekici bir nokta, takımda asist-pas oranı en düşük olan oyuncu olması. Bir diğer problemi ise savunma kısmında, çabuk bir şekilde eş değiştirmesi gereken ağır kalması, onu ‘switch’ oyunlarda ve oyun kuruculara karşı savunma yaparken epey zorluyor.

5.Lauri Markkanen (Chicago Bulls)

markkanen

İstatistikleri: 14.9 Sayı-7.6 Ribaunt-1.3 Asist

Artıları: 20 yaşında olan Markkanen, Bulls taraftarlarına kendisini kısa bir sürede ısındırdı. Takımıyla çıktığı ilk 3 maçta bulduğu 10 üçlük isabeti ile bir çaylak rekoru kıran Markkanen, NBA tarihine geçmiş oldu ve kendisini en baştan itibaren bir şutörden daha fazlası olduğunu gösterdi. Fiziğine rağmen gayet iyi ribaunt toplayan Markkanen, ribaundu alıp sayıyı bitirme konusunda iyi olduğunu da bizlere gösterdi. Bulls’un hücum yükünü, Nikola Mirotic-Bobby Portis kavgasından sonra fazlasıyla çekti fakat Mirotic’in takıma tekrardan katılmasıyla beraber normal olması gereken süreye dönmüş bulunmakta ve bu da onun kendisini geliştirmesi için gerekli bir olay.

Geliştirmesi Gereken Noktalar: Yukarıda belirttiğim gibi şutör kimliğine sahip olması, onun bazı bölgelerde de aynı istikrarda isabetli şut kullandığı anlamına gelmiyor. Markkanen’in 3 sayının gerisinden şut isabeti iyi değil. %34 gibi bir sayıda olan Markkanen, kimisi için ‘e abi bir power forward için iyi değil mi?’ sorusunu sordursa da, sıkıntılı olan kısmı ‘müsait’ üçlük atışlarında 103’te 26 isabet -%25- gibi kötü bir performansa sahip, kafanızda daha iyi bir şablon canlandırmak için, aynı pozisyonda oynayan takım arkadaşı, bu tarz ‘müsait’ atışlarda %51 seviyesinde. Müsait atıştan kast ettiğim, sizi savunan en yakın oyuncunun size olan mesafesinin 1.20 metre-1.82 metre arasında olmasıdır. Markkanen’in kilit özelliği hücum anlamında şutunun olması, ve eğer Markkanen bu tarz uygun şut tercihlerinde bitirici hamleyi yapamazsa takımını negatif anlamda epeyce aşağı çeken bir isim olacağından dolayı onun ‘aslında’ şutlarını geliştirmesi gerektiği gerçeğiyle buluşturuyor.

Sizler de favori adayınızı, ilk beş sıralamanızı yorumun altına yazın, düşüncelerinizi mutlaka belirtin ve tartışalım!

Yazar: Murat Şişkolu
Editör: Okan Burhan

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.
 • Başlamadan Biten Hayaller: Orlando Magic!
  Bu Seneki Çaylaklar Bir Acayip! Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, NBA’de 12.haftanın bitimine gelmiş olacağız ve bu da demek oluyor neredeyse sezonu yarılamış bulunuyoruz. Hafta içinde ne yazmam gerektiğini düşünürken, NBA takvimine baktığımda sezonun %40’lık kısmının bittiğini ve geriye dönüp güzel bir değerlendirme yapabilmek için zamanın geldiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda, belki de bu sezonun […]
 • 2020 EN İYİ 10 SMAÇ!
  Bu Seneki Çaylaklar Bir Acayip! Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, NBA’de 12.haftanın bitimine gelmiş olacağız ve bu da demek oluyor neredeyse sezonu yarılamış bulunuyoruz. Hafta içinde ne yazmam gerektiğini düşünürken, NBA takvimine baktığımda sezonun %40’lık kısmının bittiğini ve geriye dönüp güzel bir değerlendirme yapabilmek için zamanın geldiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda, belki de bu sezonun […]
 • PARLAYANLAR ve PATLAYANLAR!
  Bu Seneki Çaylaklar Bir Acayip! Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, NBA’de 12.haftanın bitimine gelmiş olacağız ve bu da demek oluyor neredeyse sezonu yarılamış bulunuyoruz. Hafta içinde ne yazmam gerektiğini düşünürken, NBA takvimine baktığımda sezonun %40’lık kısmının bittiğini ve geriye dönüp güzel bir değerlendirme yapabilmek için zamanın geldiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda, belki de bu sezonun […]
 • MAÇIN ARDINDAN: Lakers – Mavericks & Nets – Celtics ÖZET!
  Bu Seneki Çaylaklar Bir Acayip! Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, NBA’de 12.haftanın bitimine gelmiş olacağız ve bu da demek oluyor neredeyse sezonu yarılamış bulunuyoruz. Hafta içinde ne yazmam gerektiğini düşünürken, NBA takvimine baktığımda sezonun %40’lık kısmının bittiğini ve geriye dönüp güzel bir değerlendirme yapabilmek için zamanın geldiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda, belki de bu sezonun […]
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manugonnamanu

40 Yaşındaki Ginobili’den Yeni Rekor

indiana pacers

Pacers 109 – Bucks 96