Nikola Jokic Tarih Yazıyor! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Sıfırdan Zirveye: Jokic Tarih Yazmak Üzere!

Joker Bu Sezon Tarihe Geçebilir

Nikola Jokic ve Kırmak Üzere Olduğu Rekor

Bambaşka bir sezon. Her şeyden önce pandeminin hakim olduğu bu sezonda, şaşırtan performanslar izledik. Pek çok tatsız sakatlık bir yana, birçok oyuncu son vitesle performans gösterdi. Bu performanslar arasında neler bulunuyordu? En iyi performansları tahmin edilebileceği üzere MVP sıralamasına giren oyuncular kaydetti. Nikola Jokic, Joel Embiid, Stephen Curry, Damian Lillard ve LeBron James gibi isimler bu yarışta saliselik farklarla ilerliyorlar. LeBron ve Embiid sakatlığın gazabına uğradı. Keza Curry de bunun talihsizlerinden biriydi. Bu şanssızlıklar Jokic’e yaradı. Bitiş çizgisini en önce geçen isim, Nikola “Joker” Jokic olabilir.

Geliyor Gelmekte Olan: Jokic ve MVP Yarışı

Bu sezon da dahil olmak üzere daha önce defalarca MVP yarışı makalesi yazdık. Siz de bizi desteklediniz, hepsine yoğun ilgi gösterdiniz. Bu sezon ise durumlar çalkantılı. MVP yarışı dediğimiz olay, bireysel başarıyı %50 oranda alan bir yarış. Bu yarışın diğer yarısı, takım başarısından geçiyor. Güncel MVP yarışında, takım başarısı en iyi olan isim Nikola Jokic. Stephen Curry ölümcül işler başarsa da takım başarısı konusunda yetersiz kalıyor. Dolayısıyla meydan, Jokic ve Embiid’e kalıyor. Ancak bizim odak noktamız Jokic.

Bahsedeceğimiz tarihi rekor Steve Nash’e ait olan bir rekor. Eğer Nikola Jokic bu sezon MVP olursa, bu rekoru kıracak. Nedir bu rekor? Steve Nash 2005 ve 2006 sezonlarında MVP oldu. Bu iki sezonun ortalaması şu şekilde: 17.2 sayı, 3.8 ribaunt, 11 asist. İki sezon boyunca “double – double” yaptı. Peki hangi açıdan rekor kırdı? Steve Nash, 15. Sıradan seçilerek NBA’e adımını attı. MVP olan Nash, “En Geriden Seçilen MVP” ünvanına sahip oldu. Yani bu şu anlama geliyor; altın değerinde bir oyuncu göz ardı edildi ve 15. Sıradan seçildi. Ardından bu oyuncu, yılın en değerli oyuncusu oldu. Bu şekilde bir rekor kırdı. Bu rekorun Jokic ile bağlantısı ne?

Jokic, lige geldiği ilk günden bu yana kendine kata kata bambaşka bir seviyeye geldi. Artık ikonik bir oyun stiline sahip olduğu gibi, bir çok uzunun özendiği bir tarzı benimsedi. Geçtiğimiz sezon Jokic, ligi 19.9 sayı, 9.7 ribaunt, 7 asist ve 1.2 top çalma ile sezonu bitirdi. Bir uzuna göre harika bir asist ortalaması öyle değil mi? Ancak konumuz asist değil, konumuz MVP olmak. Bu sezon Jokic 26.3 sayı, 10.9 sayı, 8.7 asist ve 1.4 top çalmayla oynuyor. NBA’e 2. raunt 11. sıradan seçilerek geldi. 2. raunt 11. sıra demek, totale baktığımızda 41.sıradan seçilmek demek. Dolayısıyla Jokic bu sezon MVP olursa, Nash’e ait olan “En Geriden Seçilen MVP” rekorunu kıracak. Eskiden kiloluydu, çok çalıştı bu kiloyu verdi. Şapkadan tavşan çıkardı. Denver Nuggets takımına ferah nefes aldırdı. Harika işler başardı ve başarmaya devam ediyor. Henüz 25 yaşında olan Jokic, dileriz ki hak ettiği her şeyi elde eder.

What do you think?