in ,

TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Simmons’tan Enteresan Bir Rekor

Üçlük atamamanın faydaları

Üçlük Atmadan 1000 Asist

Nets serisinin üçüncü maçında yaptığı asistlerle kariyerinde 1000 asiste ulaşan Ben Simmons, bununla beraber enteresan bir istatistiğe de imza attı: 2000’li yıllarda hiç üçlük isabeti bulmadan 1000 asiste ulaşan dördüncü oyuncu oldu. Ondan önce bu istatistiğe ulaşan oyuncular Zaza Pachulia, Shaquille O’Neal ve Joakhim Noah’dı. İşin enteresan kısmı da Simmons’tan önce bunu yapan üç oyuncunun hepsinin pivot olması oldu.

Günümüzde NBA bu kadar üçlüğe dayalı hale gelmişken ve üçlük atamayan oyuncular genelde belirli bir seviyenin üzerine gelemiyorken Simmons’ın bir oyun kurucu olarak kariyerinde hiç üçlük isabeti bulmadan bu seviyeye ulaşması gerçekten takdire şayan. Üçlük atamamasına rağmen bir şekilde sayı üretmeyi, oyun kurmayı başarıyor. 13’te 11 isabet bularak 31 sayı bulduğu ve 9 asist ürettiği Nets karşılaşmasını buna bir örnek olarak gösterebiliriz.

Simmons, üç sayı performansı hariç tüm alanlarda kendini geliştirmeye devam ediyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki, üçlük atamayan oyuncu sayısı her geçen gün azalıyor. Şut atmanın önemi giderek artıyor ve özellikle Simmons gibi oyun kurucu pozisyonunda oynayan oyuncuların iyi şut atabilmesi o oyuncunun seviyesini belirliyor. Her ne kadar iyi bir pasçı, smaççı, penetreci olursa olsun, şut atamadığı sürece günümüz basketbolunda gelişmesi hiç kolay olmaz. Bir an evvel şutunu en azından ortalama bir seviyeye getirmesi şart gibi gözüküyor.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?