in ,

HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ

Sixers’ın Şampiyonluğuna Engel Olanlar: Simmons ve Koç Brown

Müdahale gerekli

Onlar Varken Şampiyonluk Yok!

ESPN’in ünlü yorumcularından Stephen A. Smith hedefinde bu kez Philadelphia 76ers ve Ben Simmons vardı. Smith, Ben Simmons‘ın Philadelphia 76ers için şampiyonluğuna mâl olduğunu söyledi.

Geçen gün oynanan ve Philadelphia 76ers ile Boston Celtics’in karşı karşıya geldiği maçta, sahadan 118-115 galip ayrılmayı başaran taraf Sixers olmuştu. Doğu Konferansı’ndaki en çetin rakiplerinden birine karşı galip gelmesine rağmen takımın oyun planında ve bazen de oyuncularda birkaç sorun hâlâ daha mevcut. Smith ise bu sorunlardan bir tanesini şu sözlerle dile getirdi:

“Ben Simmons, bu bir aşağılama değil, iltifattır. Ben Simmons, Sixers için şampiyonluğa mâl olan bir oyuncu. Her şeyde çok iyi. Sahada çok iyi işler yapıyor ama şut atamıyor. Eğer şut atabilirse, karşılaştıkları bütün takımları yenebilirler.”

Aslına bakarsan biz bunu daha önce birçok kez dile getirmiştik hatta ve hatta Kobe Bryant bile dile getirmişti bu şut aramama sorununu. Yaklaşık 2.08 boyunda olan, atletik, penetre kabiliyeti olan, fena pas yapmayan (Bana göre pas kabiliyeti çok da iyi değil.) Bir oyuncunun şut atamaması ve atmak için çabalamaması gerçekten ilginç. Simmons’ın draftının üzerinden 3 yıl geçti. Bu da 2 yaz anlamına geliyor. 2 yaz boyunca şut çalışsaydı muhtemelen yüzde 30 civarı bir üçlük yüzdesi yakalardı.

Ben Simmons’ın üçlük atamaması ve Brett Brown’ın kötü oyun planları Sixers’ın şampiyon olmasının önündeki en büyük engeller. Joel Embiid ne kadar iyi bir üçlükçü olursa olsun, aslen bir pota altı oyuncusu ve pota altında çok daha etkili. Ben Simmons üçlük atamadığı için Embiid alan boşaltmak için dışarı çıkmak zorunda kalıyor ve içerde sıkışırsa dışarıda bekleyen Embiid’e topu gönderiyor ve Embiid üçlük atmak zorunda kalıyor.

Ben Simmons’ın her 100 pozisyonunu incelediğimizde ise çok ilginç ve pek de parlak olamayan sayılar bizleri karşılıyor. Simmons, maç başına 3.5 top kaybı ile mücadele ediyor. Her 100 hücumda ise 19.5’lik bir top kaybı oranı var Ben Simmons’ın. Oyun kurucu olarak görev yaptığını düşünürsek, bu sayı gerçekten de çok kritik. Hadi şimdi Ben Simmons’ın potadan uzaklığına göre hangi yüzdelerle atıyor ona bakalım.

0 – 0.91: %71.4
0.91 – 3.05: %42.4
3.05 – 4.88: %27.3
4.88 ve üstü: %0

Yazılı değerler metre cinsindendir ve bilmeyen arkadaşlarımız için belirtelim, 4.88 metre ve üstü üçlüktür.

Yukarıdaki paragraf örneklerden sadece bir tanesi. Bana soracak olursanız çok ciddi bir biçimde, hâlâ bir değeri varken, Simmons’ın takas edilmesi ve Brett Brown’ın gönderilmesinden yanayım.

Şimdi sizleri bu video ile başbaşa bırakıyorum. Analizleri dinlemek zorunda değilsiniz, sadece Ben Simmons’ın yaptıklarını ve Brett Brown’ın çizdiği oyunları izleseniz yeterli.

[embedyt] https://youtu.be/t6UZvdYzzrY[/embedyt]

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?