in

BEĞENDİMBEĞENDİM

Son 10 Yılın En Unutulmaz Playoff İlk Tur Eşleşmeleri

Heyecan Başlıyor

Play-off Ateşi Yansın!

Playofflar, her zaman NBA’in ayrı bir noktasında yer alır. Özellikle biz Türkiye’deki izleyiciler için gece için alarmlar kurulur, zulalarımız hazırlanır ve hafif uykulu gözlerle çekişmeli geçen maçları izleriz. Playofflar, NBA’in esas arenasıdır. Takımlar bu dönemde savunmaları sıkılaştırmaya ve özellikle saha avantajı elinde bulunan takımlar taraftarın etkisiyle rakibini abluka altına almaya çalışırlar. Biz Her Şey NBA ailesi olarak son zamanlarda çetin mücadelelerin yaşandığı playoff mücadelelerini tekrardan önünüze getireceğiz. Kemerlerinizi bağlayın şov başlıyor.

1. 2009 NBA Playoffları Celtics vs Bulls(4-3)

Bu seri NBA Playoffları’nın en unutulmaz eşleşmelerinden biridir. Celtics’in rahat bir şekilde bu seriyi geçeceği düşünülürken, gidişat hiç de öyle olmadı. Çaylak Derrick Rose ilk maçı 103-105 ile Bulls’a getirirken, 36 sayı atarak bir çaylağın yapabileceği sınırları aşıyordu. Oynanan 7 maçın 4’ü uzatmaya gitti ve her maç ayrı bir güzel hikaye çıktı. Özellike Bulls’un 128-127 kazandığı 3 uzatmaya giden serinin 6.maçında kıran kırana bir mücadele yaşandı. Sonuç olarak herhangi bir sürpriz yaşanmadı ve turu geçen takım Celtics oldu.

2. 2011 NBA Playoffları Spurs vs Grizzlies (2-4)

NBA’in en şok yaratan ilk tur serilerinden birisi 2011 Playofflarında yaşandı. O yıl normal sezonu Batı Konferansı’nda 8.sırada bitiren Grizzlies, karşısında güçlü bir ekip olan Spurs’ü almıştı. Grizzlies o sezona kadar takım tarihinde hiç playoff maçı kazanamamıştı. Spurs karşısında direnç göstermesi beklenmeyen Grizzlies ilk maçı 98-101 kazanarak herkesi şok etmişti. Ev sahibi avantajını eline alan Grizzlies, kendi sahasında kaybetmeyerek seriyi geçmeyi başarıp, tüm camiayı şok etmişti.

3. 2014 NBA Playoffları Spurs vs Mavericks (4-3)

Spurs-Mavs playoff eşleşmeleri her zaman NBA’in seyir zevki en yüksek karşılaşmaları olarak tarihe geçmiştir. Tarihe geçen serilerden birisi de 2014 yılında yaşandı. O sezon çok iyi basketbol oynayıp NBA’i 1.sırada bitirmeyi başaran Spurs, ilk turda Texas’ın başka bir ekibi Mavericks ile eşleşti. İlk 3 maç sonunda son hücumda Vince Carter’ın attığı unutulmaz son saniye basketiyle Mavericks seride 2-1 öne geçmeyi başardı. Seri boyunca Dallas ligin en iyi takımına diş geçirmeyi başarmıştı. Sonuç olarak Mavericks son maçta teslim olup seriyi kaybetti.

4. 2014 NBA Playoffları Rockets vs Trail Blazers (2-4)

2014 yılı NBA Playoffları rekabet açısından en iyi sezonlardan biriydi. En rekabetçi serilerden birisi de Rockets ile Trail Blazers arasında yaşandı. İlk iki maçı Lamarcus Aldridge’nin muazzam oyunuyla Trail Blazers deplasmanda kazanmıştı. James Harden Rockets’ın süpürülmesine izin vermeyerek seriyi 2-3’e getirmişti. 6.maçta Rockets’ın seriyi son maça taşıyacağını herkesin düşündüğü anda Damian Lillard sahneye çıkarak son saniye basketiyle Trail Blazers taraftarını kendinden geçirdi. Aynı zamanda serinin 2-4 bittiğini de ilan ediyordu.

5. 2015 NBA Playoffları Clippers vs Spurs (4-3)

2015 yılında son şampiyon Spurs, Lob City’e konuk olmuştu. Chris Paul, Blake Griffin ve DeAndre Jordan ile iddialı bir konuma gelmeyi başaran Clippers ile Spurs arasında çetin bir mücadele yaşandı. Spurs iyi bir oyun sergileyerek 5.maçı alıp seride 3-2 öne geçmeyi başardı. Bu andan itibaren Chris Paul sazı eline aldı. Kıran kırana mücadelenin yaşandığı 7.maç son topa kadar gitti. Son top Chris Paul’un ellerindeydi ve içeri girerek basketi bularak seriyi sonlandıran basketi attı. Clippers üst tura çıkarken son şampiyonu turnuvanın dışına itmişti.

6. 2016 NBA Playoffları Heat vs Hornets (4-3)

2016 yılına geldiğimizde Dwyane Wade’nin Miami takımı Kemba Walker’ın sırtladığı Hornets ile karşılaştı. İlk dört maç her iki takımın kendi sahasında kazandığı maçlarla 2-2 eşitlikle geçildi. Kritik 5.maçı Hornets deplasmanda kazanmayı başardı. Ancak D-Wade son sözü daha söylememişti. 6.maçta efsane bir oyun çıkaran Wade, maçı ve seriyi Heat’e getirmeyi başarmıştı.

7. 2018 NBA Playoffları Cavaliers vs Pacers (4-3)

Evet geçen sezona geri dönüyoruz. Bildiğiniz üzere kralın ağır yaralı olarak kurtulduğu bir normal sezonda Cavs öyle ya da böyle playofflara gelmeyi başarmıştı. Rakip Oladipo’nun Pacers’ıydı. İlk maçı farklı bir şekilde kaybeden Cavs herkesi hayrete düşürdü. Cavs Lebron James ile birlikte seriye tutunmaya çalışıyordu. 5.maçın son topunda Kral James’in son saniye üçlüğü ile birlikte 3-2 öne geçmeyi başardılar. Lebron James ilk kez kariyerinde ilk turlarda 7.maç oynayarak kayıtlara geçtiği bu seri unutulmazlar arasındaydı.

Bu sezonki NBA Playoffları bu hafta sonu başlıyor. Sezonun en keyifli bölümlerine sayılı günler kala sizlere bu heyecanı erkenden yaşatmak istedik. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle. Arkanıza yaslanın ve playoffların keyfini çıkarın.

What do you think?