kerem tunçeri
in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Soru-Cevap: Kerem Tunçeri

Efsane oyun kurucu ile olan röportajımız!

Türk Basketbol Tarihinin Vazgeçilmezi!

Türk basketbol tarihinin demirtaşlarından olan Kerem Tunçeri, 10 Ocak Çarşamba günü İstanbul Erkek Lisesi’nde bir söyleşi düzenledi. İEL Sportfest tarafından düzenlenen organizasyonda biz de Her Şey NBA ekibi olarak oradaydık. Efsane oyun kurucu ile yaptığımız röportaj ile karşınızdayız! Keyifli okumalar dileriz.

Profesyonel kariyeriniz nasıl başladı?

Genç takımda oynarken rahmetli antrenörüm beni A-takım’a aldı. Henüz daha çok ufaktım. Benim yaşımda takıma seçilen oyuncu göremezdiniz. O andan itibaren profesyonel oldum. Ama ben çok çalışkan bir sporcuydum. Örneğin Galatasaray’ın altyapısında oynarken babamla bazen gece yarısına kadar çalışırdık. O pas verirdi ve ben de şut atardım. Belki de o çalışmalarım sayesinde ben o son topu soktum. Elbette yetenek önemli ama çalışma olmadan imkansız.

Beraber oynadığınız en yetenekli ve en yeteneksiz oyuncular kimlerdi?

En yeteneksizi söylemek istemiyorum (gülerek). En yetenekli ise Hidayet. Hidayet çok özel bir oyuncuydu. Zaten uzun yıllar da NBA’de oynadı. 1’den 4 numaraya kadar her yerde oynayabiliyordu. Bir daha da onun gibi bir oyuncu geleceğini zannetmiyorum.

Oyun olarak adeta evrim geçirdiğiniz 2 senelik Madrid tecrübesinden sonra neler hissetiniz?

Madrid’de geçirdiğim iki sene hayatımın en güzel yıllarıydı. Kulüp de zaten çok büyük bir kulüp olduğu için orada oynamanın ayrı bir havası vardı. Ayrıca ilk gittiğim sene hem Avrupa kupasını hem de İspanya ligini kazandık. Ender rastlanan ve güzel bir takımımız vardı. Seyirci beni çok sevmişti. Sonralarda Efes’le maça gittiğimizde tüm salon beni ayakta alkışladı. Bunlar çok ama çok özel duygulardı.

Önümüzdeki Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin ne kadar şansı olduğunu düşünüyorsunuz?

Şu anda katılmak için elemeler oynuyoruz. Hele bir katılalım o zaman düşünürüz.

Türkiye’de basketbola olan ilgi her geçen gün artıyor. Peki Türkiye’deki lisanslı basketbolcu sayısını yeterli buluyor musunuz?

Bizim de yaptığımız projelerdeki asıl amacımız bu. Sırf Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde değil, basketbolcu sayısını Türkiye’nin her yerinde arttırmak. Her yere pota yapmak ya da var olanları iyileştirmek bile basketbolcu sayısını arttıracaktır.

Şu anda federasyonda görev yapıyorsunuz. Peki ilerde herhangi bir takımda koçluk yapma gibi bir planınız var mı?

Hayır, koçuk yapmayı istemiyorum. Ama Avrupa’da veya Türkiye’de iyi bir takımda GM (general manager) olmak istiyorum. Yani asıl hedefim bu.

kerem tunçeri

Kariyerinizde daha önceden hiç reddedip de pişman olduğunuz teklifler oldu mu?

Hayır, pişmanlık duyduğum herhangi bir teklif yok, ancak Real Madrid’e gitmeden önce Türkiye’de de MVP olduğum ve çok iyi geçirdiğim bir sezon vardı. O dönem Barselona başta olmak üzere birkaç kulüpten tekif aldım. Ancak orada o kadar güzel zaman geçiriyordum ki gitmek istemedim.

En çok gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz oyuncu kim?

Furkan. Furkan’ı çok beğeniyorum. Aynı şekilde Cedi de var ama Furkan bambaşka bir yetenek. Çok özel bit oyuncu ve kesinlikle çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Biraz fizik olarak kuvvetlenmesi lazım ama NBA daha çok zaman geçirdikçe güçlenecektir.

Kerem Tunçeri’ye türk basketbol tarihine kattıkları için teşekkür edip konuşmamızı sonlandırdık. Her Şey NBA olarak Kerem Abi’nin hedefi bizim de en büyük hedefimiz; önümüzdeki senelerde basketbolu kültürümüzün bir parçası yapmak.

Röportaj: Eren Şahin

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tristan thompson

Gözden Çıkarılanlar: Tristan Thompson

lebron james

LeBron James: “Çok Kırılganız”