her şey nba
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Sorular Sizden, Cevaplar Bizden!

Okurlarımızdan gelen soruları yazarlarımız cevapladı.

Yazarlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Geçtiğimiz hafta takipçilerimiz ile beraber yeni bir bölüme başladık. Sosyal medya hesaplarımızdan bize sormak istediğiniz soruları yazmanızı istedik, karşılığında da müthiş bir ilgi gördük! Öncelikle bunun için teşekkür ederiz. Sorulan onlarca soru arasından 10 tanesini belirledik ve yazarlarımız sizler için cevapladı.

@akcay_faruk23: Minnesota’nın geleceği sizce nasıl olur?

Feyyaz Sonbudak: Timberwolves bu sezon Jimmy Butler takası ile geleceği için hata yaptı. Kris Dunn-Lavine-Wiggins-Markanen-Towns gibi beşe yatırım yapıp, Golden State-Rockets’in düşüşünü beklemek daha mantıklıydı. Ama Thibodeau ‘şimdi kazanalım’ mantığında bir koç. Bu sezon yıldız oyuncularına yüklediği dakikalar da playoff zamanı canını yakacak.

Önümüzdeki sezonlar içinse Wiggins’in kontratı onları hamle yapmakta zorlayabilir. Eğer Wiggins beklenilenin üzerinde bir oyuncuya evrilirse, evet şansları olabilir. Ancak hiç sanmıyorum. Şu anki kadroyu galibiyetlere taşıyan Butler-Taj Gibson‘ın yaşları ve vücutları Thibs yüklemesini nereye kadar kaldırabilir meçhul.

@adiefsane11s: Pivot, oyun kurucu gibi kavramların yok olmaya başladığını ve artık bütün oyuncuların forvet gibi oynadığını söyleyebilir miyiz? Her oyuncu her şeyi yapıyor ve insanoğlu kendini bu kadar geliştirebiliyorken doğuştan uzun boylu olanların artık dünya basketboluna hükmedeceğini söylemek yanlış mı?

Ogün Yaka: Modern basketbolda artık şut çok hayati bir noktada, o yüzden 2.10 olsanız bile şut sokmak artık elzem bir ihtiyaç oldu. Tabi basketbolun bu değişimi artık pozisyonları kaldırdı. Artık bildiğimiz, şutör guard, pivot ya da kısa forvet gibi pozisyonların yerini başka kavramlar aldı. Artık basketboldaki rolleri üç ana başlığa ayırabiliriz. Oyun Kurucu, kanat oyuncuları ve pota altı oyuncuları. Mesela Klay Thompson beş sene öncesine kadar bir şutör guard’dı ama şimdi kanat oyuncusu diye geçiyor.

Son olarak ise, evet herşeyi yapabilen uzun boylu oyuncular artık çok daha dominantlar ama genel olarak baktığınızda oyuna hükmedenler halen oyun kurucu rolünü üstlenenler. Bunun fiziksel özelliklerden ziyade oyuncunun oyun stili ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani siz Ben Simmons gibi 2.06 olup da oyunu domine edebilirsiniz ya da Chris Paul gibi 1.84 olup da oyuna hükmedebilirsiniz.

@salman92120: LeBron büyük ihtimalle gidecek. Sizce hangi takım onu alacak? Hangi takıma gidecek? Malum, talipleri çok.

Umut Aytekin: LeBron James’in Cavaliers’dan ayrılma ihtimali sezonun başından beri konuşulan bir konu. Benim için bu tezi destekleyecek belli başlı nedenler var. Bunlardan ilki, geçtiğimiz sezon rekabetten uzak olarak kaybedilen finaller ve bu sezonki başarıdan uzak olan gidişat. İkincisi ,LeBron’un Cleveland şehrine bir şampiyonluk getirerek borcunu ödemiş olması. Sonuncusu ise kariyerinin son düzlüğüne giren Kral’ın kendine yeni bir macera istemesi.

LeBron için bitmek bilmeyen bir Los Angeles Lakers dedikodusu var. Lakers’ın Julius Randle, Jordan Clarkson, Larry Nance Jr gibi isimleri takas etme isteği bir maaş boşluğu yaratma arzusundan geliyor olabilir. Lonzo Ball ve Brandon Ingram gibi gençlere liderlik edecek daha iyi bir isim zaten olamaz. Fakat Lakers’ın LeBron’u gelmeye ikna etmesi için Paul George gibi isimleri de kadrosuna katması şart.

Son aylarda NBA yöneticilerinin de sık sık konuştuğu bir diğer takım ise Houston Rockets. LeBron’un arzu ettiği şampiyonluğa oynamaya hazır bir yapısı bulunan ve en yakın arkadaşı Chris Paul‘un da yeni evi olan Houston’ın önündeki engel ise salary cap. Bunun için Ryan Anderson ve Eric Gordon gibi isimler ile vedalaşmaya hazırlar. Elbette bunlar sadece benim düşüncelerim, Kral’ın önümüzdeki sezon hangi formayı terleteceğini hep beraber göreceğiz.

@aksoymustafacan: 4 sayı çizgisi gelmeli mi?

Emre Ersun Uysal: Dört sayı çizgisine gelene kadar şunu akılda tutmak lazım. Üç sayı çizgisi kuralı bile lige ilk sunulduğunda kabul süreci çok sancılı geçmişti. Ki, ligde hali hazırda üç sayı çizgisinin, basketbolun savunma ruhuna aykırı olduğunu düşünen bir Gregg Popovich varken. Hadi bunu geçtik, üç sayılık çizgisi olmadan belki playoff’lara dahi kalamayacak bir takım olan Golden State Warriors’un koçu Steve Kerr bile, dört sayı çizgisini gereksiz buluyor. Benim şahsi görüşüm de, dört sayı çizgisinin, hücum seti diye bir şeyi tamamiyle manasızlaştıracağı için basketbol zevkini baltalayacağı, bu yüzden de gelmemesi gereken bir yenilik olması.

Bir de genel kültür bilgisi: NBA tarihinde tüm sezonlarda normal sezon 4 sayılık oyun rekoru 49 ile Jamal Crawford’daymış.

Esat Alper Hatiboğlu: Bir soru daha. Bu sene 1. Sırada siz olsanız kimi draft ederdiniz?

Aykut Aksu: Draft seçimlerinde iki seçenek vardır. Ya ihtiyacınız olan bölgenin en iyi oyuncusunu yada seçeceğiniz sıranın en değerli ismini alırsınız.

İlk sırayı seçerken ihtiyaçtan ziyade draftin en iyi oyuncusu seçilir. Şuan ilk sıra için seçim yapmak zor çünkü diğerlerinin arasından sıyrılan bir oyuncu yok. Normal şartlarda herkesin ilk sıra adayı Micheal Porter Jr dı ancak daha ilk maç sakatlandıgı ve hala dönmedigi için geriledi. Şuan ilk sıra için Porter hariç 4 aday var. Draftlarda pota altı oyuncuları daha değerli olduğundan DeAndre Ayton ve Marvin Bagley ön planda olsa da Avrupa’nın altın çocuğu Luka Doncic ile yeni Curry Trae Young da ilk sıra için adaylar arasında.

Hangi takımın ilk sıradan seçim yapacağı belli olmadığı için şimdiden tahmin yapmak zor. O yüzden hangi takım olsam hangisini secerdim diye bi tahminde bulunayım.

Orlando Magic: Saydığım oyuncular arasında ilk sıranın en son adayı olsa da March Madness da çılgın bir iş yapıp sezonun MVP si olması muhtemel Trae Young, Orlando’nun şuan ki yapısına en uygun adam. Ama guardlar draftlarda pek rağbet görmez.

Sacramento Kings: Draft konusunda ne yapacağı belli olmayan bir takım. Cousins varken 3 pota altı seçtiler. O yüzden Bagley yada Ayton’u seçmeleri muhtemel. Benim tercihim izleme fırsatı bulamadık ama fiziği ve yetenekleri ile çok değerli duran Michael Porter Jr yada Marvin Bagley olurdu.

Atlanta Hawks: DeAndre Ayton Hawks için net seçim olur.

Dallas Mavericks: Marvin Bagley yada DeAndre Ayton. İkisi arasında bende kararsızım onlarda kararsız kalır gibime geliyor.

Boston Celtics ( Lakers hakkı ): İhtiyaç yetenek doğrultusunda net seçim DeAndre Ayton olur.

Toparlayacak olursak en büyük aday Pivot olduğu için DeAndre Ayton. Plase olarak Bagley ve sağlam olursa Porter. Young ve Doncic’i alacak takım ise fantezi peşinde koşan biri olur.

@yufuskagan: OKC’deki istikrarsızlığın sebebi nelerdir? Çözümü neler olabilir?

Osman Mert Yıldız: Zayıf Karın, safi zarar: Bench. Oklahoma benchi yetenek ve derinlik konusunda yetersiz olmasının yanında savunma konusunda da ligin gerisinde benchlerden. Hücumda birşeyler üretmekten uzak bir görüntü çizen bu bench ,ligin bench sayılarında sondan üçüncü olduğu gibi, defansif rating’i de -9,5 ile ligin sondan 4.sü konumunda. Yani OKC benchi skor üretemediği gibi defansı da baltalıyor. Zarar. İlk beşi savunmada fena bir iş çıkarmayan OKC bu kategoride 9.sırada. Aynı zamanda Ligin en çok top çalan takımı. Fakat günümüz basketbolunun temposu ve fiziksel gereksinimleri ile takımların benchlerinden katkısız bir istikrar yakalamaları pek mümkün değil. Oyun içinde yaşanan enerji düşüşlerinde kenar oyuncularının vereceği reaksiyon çok önemli. OKC takımının verdiği bench reaksiyonunun savunmada eksilerde olması, rakibe kolay seri yapma ve maçı eline alma fırsatı tanıyor. Ben OKC’nin bu sorunlarının eldeki oyuncu grubuyla takım içinde çözüme kavuşabileceğini düşünmüyorum. Yerinde savunma ve hücum anlamında bench takviyeleri gerekli.

Serdar Yetkin: Genç Türk basketbolcular ABD’de burs alabiliyor mu?

İrem Yaman: Evet. Hem lise çağındaki hem de üniversite çağındaki genç basketbolcular ABD’deki okullardan burs alma şansına sahip. Bu yolda ilerlemek isteyen öğrencilere ilk olarak notlarını yüksek tutup, bir şekilde ABD’deki okullara değişim öğrencisi olarak giderek kendilerini yabancı koçlara göstermeleri öneriliyor. Aynı zamanda çok sıkı çalışıp yaz basketbol kamplarına katılmarı da doğal olarak tavsiye edilenlerin arasında. (İrem E Yaman)

Golden State Warriors’un ligi domine etmesi bir kaç yıl daha sürer mi?

Uğur Kalyoncu: Golden State Warriors’un yenilebilmesi için aşağıdaki 3 maddeden birisinin gerçekleşmesi gerekiyor.

1. Bir takımın Golden State Warriors’ın oyununu(Pace&Space), Golden State Warriors’dan daha iyi oynaması gerekiyor. Bu pek mümkün değil.
2. Golden State Warriors’ı oynadığı oyundan vazgeçirmesi gerekiyor. Bunu bir takım ancak Pace&Space oyununa karşı antidot bularak yapabilir.
3. Golden State Warriors kadro kalitesinin dramatik şekilde düşmesi gerekiyor. İhtimaller arasındaki en kuvvetlisi.

Benim şahsi fikrim 1. madde’nin gerçekleşme ihtimali yok.  2. maddenin gerçekleşmesi içinde minimum 5 sezona ihtiyacımız var. Gelelim 3. maddeye…3. maddenin gerçekleşmesi için Golden State Warriors Büyük Dörtlüsünden en az bir tanesinin sakatlanması yada takımdan ayrılması gerek. Sakatlık işini biz bilemeyiz efendim. Ayrılma konusuna gelirsek ayrılması en muhtemel isim Kevin Durant ve ardından Klay Thompson. Diğer iki isimin ayrılmasına ihtimal vermiyorum.

Gelelim sonuç kısmına. Benim vardığım sonuç Golden State Warriors’ın önümüzdeki 5 sezonun en az 4’ünde şampiyon olacağı ve NEREDEYSE yenilemez bir takım olduğu. Hiçbir takımın Warriors’ın bileğini bükebileceğini sanmıyorum. Lakin bu lige daha önce de bileği bükülemeyen takımlar geldi ama hepsi sonunda mağlup oldu. Zamanında hepsini mağlup eden tek rakip ZAMAN idi.

@AlperenKolak: NBA’de maaş bütçesini aşan takımlar sadece lüks vergisiyle mi cezalandırıyorlar? Eğer öyleyse neden bu takımların önünde bir engel olsun, para bir NBA takımı için çok da büyük bir problem olmasa gerek?

Baran Sönmez: Evet, NBA maaş bütçesini aşan takımlar sadece lüks vergisi ile cezalandırılıyor. Bilmeyen arkadaşlar için lüks vergisi, NBA takımlarının her yıl belirlenen bir miktarı aşmaları durumunda NBA’e geri ödemeleri gerektiği miktar. 2012-2013 senesinden önce lüks vergisinin üstüne çıkan her takım, lüks vergisinin üstüne çıkan her dolar için 1’e 1 ceza ödemek durumundaydılar. 2012-2013 senesinden sonra yeni kurallar devreye girdi. Bu kurallara göre kotaya 0-5M arasında aşanlar 1’e 1.5, 5-10 arası 1’e 1.75, 10-15 arası 2.50, 15-20 arası 3.25, 20 üstüne 1’e 3.75 ve 20 üstü her 5M üstüne çıkılınca orana 0.5 eklendi. 2014-2015 senesinde devreye giren yeni kurallar ise daha can acıtıcıydı. Eğer takımlar 4 sene içinde 3 kere lüks vergisinin üstüne çıkarlarsa, ayrı bir sınıfa gireceklerdi. Bu sınıfa giren takımlar, orana +1 eklemek durumunda kalacaklardı. Ayrıca lüks vergisi ödeyen takımların ödedikleri meblağnın %50’si, lüks vergisi altında kalan takımlar arasında eşit olarak dağatılacak. Ancak başarılı takımlar, Golden State olsun Cleveland olsun, lüks vergisinin üstüne çıkmaya çok aldırmıyorlar, çünkü takım sahiplerinin cepleri çok ama çok derin!

Katılan herkese teşekkür ederiz! Önümüzdeki soru-cevap bölümümüzde görüşmek üzere.

 

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
 • Koronavirüs Günlükleri
  Yazarlarımız Sorularınızı Cevaplıyor! Geçtiğimiz hafta takipçilerimiz ile beraber yeni bir bölüme başladık. Sosyal medya hesaplarımızdan bize sormak istediğiniz soruları yazmanızı istedik, karşılığında da müthiş bir ilgi gördük! Öncelikle bunun için teşekkür ederiz. Sorulan onlarca soru arasından 10 tanesini belirledik ve yazarlarımız sizler için cevapladı. @akcay_faruk23: Minnesota’nın geleceği sizce nasıl olur? Feyyaz Sonbudak: Timberwolves bu sezon Jimmy […]
 • 2020 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Yazarlarımız Sorularınızı Cevaplıyor! Geçtiğimiz hafta takipçilerimiz ile beraber yeni bir bölüme başladık. Sosyal medya hesaplarımızdan bize sormak istediğiniz soruları yazmanızı istedik, karşılığında da müthiş bir ilgi gördük! Öncelikle bunun için teşekkür ederiz. Sorulan onlarca soru arasından 10 tanesini belirledik ve yazarlarımız sizler için cevapladı. @akcay_faruk23: Minnesota’nın geleceği sizce nasıl olur? Feyyaz Sonbudak: Timberwolves bu sezon Jimmy […]
 • VIDEO | Kevin Love Hangi Takıma Takas Edilecek?
  Yazarlarımız Sorularınızı Cevaplıyor! Geçtiğimiz hafta takipçilerimiz ile beraber yeni bir bölüme başladık. Sosyal medya hesaplarımızdan bize sormak istediğiniz soruları yazmanızı istedik, karşılığında da müthiş bir ilgi gördük! Öncelikle bunun için teşekkür ederiz. Sorulan onlarca soru arasından 10 tanesini belirledik ve yazarlarımız sizler için cevapladı. @akcay_faruk23: Minnesota’nın geleceği sizce nasıl olur? Feyyaz Sonbudak: Timberwolves bu sezon Jimmy […]
 • Takas Döneminin En Önemli 10 Hamlesi
  Yazarlarımız Sorularınızı Cevaplıyor! Geçtiğimiz hafta takipçilerimiz ile beraber yeni bir bölüme başladık. Sosyal medya hesaplarımızdan bize sormak istediğiniz soruları yazmanızı istedik, karşılığında da müthiş bir ilgi gördük! Öncelikle bunun için teşekkür ederiz. Sorulan onlarca soru arasından 10 tanesini belirledik ve yazarlarımız sizler için cevapladı. @akcay_faruk23: Minnesota’nın geleceği sizce nasıl olur? Feyyaz Sonbudak: Timberwolves bu sezon Jimmy […]
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sacmem

Kings 88 – Grizzlies 106

rockets

Rockets 116 – Warriors 108