in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA

Sorunlar Şehri: Philadelphia!

Koç başta olmak üzere herkeste sorun var

Dağınık Oyun Mağlubiyet Getirir!

Geçtiğimiz gece oynanan ve biz, NBA severleri ekran başına kitliyen Philadelphia 76ers ve Brooklyn Nets arasında oynanan mücadele büyük bir heyecana sahne oldu. İlk çeyreğin sonlarında müthiş bir rüzgar yakalayan Nets, farkı açtı ve maçın kalan 3 çeyreği boyunca Sixers’a gün yüzü göstermedi.

Nets’te D’Angelo Russell ve Caris LeVert toplamda 49 sayıyla skor yükünü çektiler. Sixers’ta ise Jimmy Butler 36 sayı ile takımının en skoreri oldu.

Bu maç özelinde küçük bir analiz yapalım ve Sixers’ın sorunlarına değinelim.

1. Simmons’ın Tercihleri

Maç boyunca çok kötü bir performans sergileyen Ben Simmons, maçı 9 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 3 blok, 3 top kaybı ve 4 faul ile noktaladı. Özellikle kritik anlarda yaptığı top kayıpları Sixers’ın yakalamak üzere olduğu rüzgarı keserek hızlı hücumlarla Nets’e sayı olarak yazıldı. Nets’in Ben Siimmons’ı anlaması ve ona göre savunma yapması da Simmons’ı durduran başka bir faktör oldu.
Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi (buradan o yazıya da bakabilirsiniz), şut tehlikesi olmayan bir Ben Simmons mutlaka içeri girecek ve Embiid alan açmak için dışarı çıkıp şut atmak zorunda kalacak. Nets de, bu maçta Embiid’in şutunu tehlikeye ederek çok doğru bir tercih yaptı.

2. Hızlı Kısalar > Yavaş Uzunlar

Maçın başında Joel Embiid’in aldırdığı fauller ile sıkıntı yaşayan Jarrett Allen kenarı gelince kısalan Nets karşısında Boban Marjanovic’i oyuna süren Sixers Koçu Brett Brown, kısa vadede kârlı gözükse de uzun vadede Marjanovic’in yavaş ayakları pota altında açıklara ve sonuç olarak sayılara izin verdi. Daha sonrasında oyuna geri dönen Embiid’in de aynı şekilde saha koşularında yavaş olması 5 kısaya dönen Nets’in işine yaradı ve hızlı sayılarla farkın kapanmasını engellediler.

3. Brett Brown

6 yıldır takımın başında olan ve yeniden yapılanmaya giden Sixers’ın bir parçası olan Koç Brett Brown’un oyunu okuyamaması ya da Nets’e karşı bir taktik geliştirememesi yenilginin en temel sebeplerinden biriydi. En temel hücumlardan biri olan pick&roll’a karşılık bile oyuncularını yönlendiremeyen Brown, bu performansını devam ettirirse Sixers ilk turu bile geçemeyebilir. Geçmesi durumunda bile Konferans Yarı Finalinde muhtemel rakipleri Raptors’a karşı koyamazlar.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?