in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Steph Curry: NBA Tarihinin En İyi Point Guardı Mı?

Şef NBA Tarihine Geçiyor

Steph Curry ile Zamanın Ruhu

Bir fenomen, şutör, point guard veya Şef: Steph Curry nasıl tanımlanır?

Toplamda 784 maçta atılmış 2951 adet 3 sayılık şut başarısı ve 112 playoff maçında bulunmuş 470 adet 3 sayılık isabeti, 33 yaşındaki oyuncuyu tanımlarken en sık başvurulan referans noktasını oluşturuyor.

Bu süre zarfında gelen toplam 3013 serbest atış isabeti ve playofflarda yapılan 540 başarılı serbest atış ise Şef’in şutörlüğünü pekiştirir: Curry 13 sezondur yer aldığı NBA’de hemen hemen aynı sayıda dış atış ve serbest atış isabeti bulmuştur.

Gösterişli sayılar Curry’nin tarihin en iyi şutörü olduğu iddiasını desteklemek için yeterlidir; fakat ya bu iddia biraz daha ileri taşınabilseydi?

Pek çok basketbolsever tarihin en iyi 5’ini kurguladığında 5 pozisyonu adil biçimde doldurarak bir kadro oluşturur, dolayısıyla aynı pozisyonda oynayan iki meziyetli basketbolcu farklı mevkilere konulmaz.

Point guard, shooting guard, small forward, power forward ve center (pivot) poziyonları için oluşturulan listelerde tarafsız çoğunluk genellikle Michael Jordan‘ı SG, LeBron James‘i SF pozisyonlarına koyacaktır. PF pozisyonu için Tim Duncan‘ın ağır bastığı ama Karl Malone gibi efsanelerin de iddiasının yüksek olduğunu görebiliriz.

Burada iki pozisyon oldukça ihtilaflıdır: point guard ve pivot.

2021-2022 sezonuna formda giren, 23 maçta 19 galibiyetle Batı’da liderliği alan Warriors’ın önderi Steph Curry aynı zamanda MVP yarışında da 1. sırada.

Şef için daha büyük iddiaları konuşmanın şimdi tam da sırası: Steph Curry tarihin en iyi point guard’ı mı?

Steph Curry ve Tarihteki Rakipleri

Tarihin en iyi point guardlarını içeren bir liste yaptığımızda grubun üyeleri Magic Johnson, Oscar Robertson, Isiah Thomas, John Stockton, Steve Nash ve Jason Kidd gibi oyuncuları barındırır. Bu yıldızların istatistiklerini bir arada gördüğümüzdeyse asist/sayı oranlarının Curry’ye kıyasla oldukça yüksek olduğunu fark ederiz. Hücum metrikleri ağırlıklı normal sezon istatistikleri tablosunun öne çıkan yönleri ise şu şekildedir:

 • Magic maç başına asist ve top kaybı baremlerinde liderdir.
 • Oscar Robertson sayı, ribaund ve isabetli serbest atış alanlarında birincidir.
 • Stockton Asist/Sayı oranında öndedir
 • Curry isabetli 3 sayılık atış departmanlarında ilk sıradadır.

Tablo 1 – Tarihin En İyi Point Guardları Normal Sezon İstatistikleri

Buradan hareketle Akron doğumlu oyuncunun rakiplerini Magic, Robertson ve Stockton’a indirebiliriz. Sıradaki adımsa bu oyuncular arasındaki bireysel başarıları kıyaslamaktır:

 • Magic 5 şampiyonluk, 3 Finaller MVPsi, 3 normal sezon MVPsi, 2 All Star MVPsi kazanmıştır.
 • Robertson 1 şampiyonluk, 1 normal sezon MVPsi, 3 All Star MVPsi kazanmıştır.
 • Stockton 1 All Star MVPsi kazanmıştır.
 • Curry 3 şampiyonluk, 2 normal sezon MVPsi, 2 sayı krallığı kazanmıştır.

Gelinen noktada Şef için esas hedef meydana çıkmıştır: Steph Curry, Magic Johnson’ı geçebilir mi? 

Zamanın Temposu

Magic ve Şef’i kıyaslarken ihtiyacımız olan istatistiklerin başında Pace gelir. Bu metrik bize, bir takımın maç başına kullandığı hücum miktarını verir.

Buna göre:

 • Magic’in kariyeri boyunca (HIV teşhisinden 4 sezon sonra 32 maçlığına emeklilikten döndüğü 95-96 sezonu çıkarıldığında) oynadığı 12 sezon 1979-1991 arasına tekabül etmektedir.
 • Curry’nin kariyeri şimdilik 2009-2022 arasında oynanan 13 sezonu kapsamaktadır.
 • Magic’in kariyeri boyunca ligin Pace değeri 100.97′dir.
 • Curry içinse bu değer 95.65’tir.

Dolayısıyla Magic’in lige katıldığı dönemde NBA, maç başına bir tarafın 103.1 defa hücum ettiği yüksek bir hızdayken 1991 yazında basketbola ara verdiğinde 97.8 mertebesine kadar gerilemiştir. Curry lige katıldığında 92.7 olan değer ise 2021’in sonu itibarıyla 98.5 düzeyinde seyretmektedir.

Tempo, daha çok ribaund, daha çok geçiş hücumu, daha çok asist ve daha çok top kaybı demektir. Nitekim Magic’in istatistikleri tam da bunu yansıtır.

Ligin genelinden sıyrıldığımızdaysa Curry’nin ekibi Warriors’un, Şef’in kariyeri boyunca lig ortalamasından 2.7 daha yüksek pace metriğine sahip olduğunu görürüz. Magic’in kariyeri süresince Lakers ise ortalamadan yalnızca 0.24 daha hızlı oynamıştır.

Dolayısıyla Magic, takımların daha açık oynadığı bir dönemin yıldızıyken Curry takımını daha tempolu oynamaya davet ederek rakiplerini ve tüm ligi açık oynamaya zorlamıştır.

NBA Playofflar

Warriors’ın yıldızı için tarihin en iyi point guardı olma iddiasının kilit noktası playoff performansında yatıyor. Magic Johnson 13 sezonluk kariyerinin tüm sezonlarında playoff yapmıştır ve toplamda 190 müsabakada sahaya çıkmıştır. Steph Curry şu ana kadar tamamladığı 12 sezonun 7’sinde playofflara kalmıştır. 6 Aralık 2021 itibarıyla Batı Konferansı’nda lider konumundaki Warriors’ın playofflara kalacağı varsayılırsa bu miktar 13 sezonda 8 olacak şekilde değerlendirilebilir.

Kariyer playoff ortalamalarına bakıldığında:

 • Magic: 19.5 sayı | 7.7 ribaund | 12.3 asist | %50.6 FG | %83.8 FT | %24.1 3PM | 3.7 TK
 • Curry: 26.5 sayı | 5.4 ribaund | 6.3 asist | %45 FG | %90.6 FT | % 40.1 3PM | 3.5 TK

istatistiklerini tutturmuşlardır. Hücum tarzları birbirine zıt olan iki yıldızın istatistikleri de bu yönde gelişmiştir: Magic rakip savunmanın ilgisini, oyun kurma meziyeti sayesinde üstünde tutmuştur. Curry’nin benzersiz şut tehditi onun skor değerinin yüksek olmasının yanı sıra takımının, Şef’in asist değerlerine yansımayan bir skor katkısı üretmesini de sağlamıştır.

İstatistiki veriler hücum anlamında birbirine yakınsamaktadır. Oyunun savunma tarafına bakıldığında işler ilginçleşir.

Savunma

Steph Curry playofflarda maç başına 1.6 top çalma oranı tutturmuştur. Magic ise 1.9 top çalma mertebesindedir. Her iki sporcu da playofflarda 0.3 blok ortalamasıyla oynamıştır. Normal sezondaysa Curry 1.7 top çalma0.2 blok ortalaması yakalamıştır, Magic için bu değerler 1.9‘a 0.4tür. Gelgelelim Curry’nin 1.91’lik boyu, Magic’in 2.06’lik boyuyla kıyaslandığında Curry’nin fizikli oyunculara karşı daha sık post-up hedefi olmasına sebebiyet verir.

Yine de Warriors, etkili savunma şemalarıyla bu durumu mümkün olduğunca engellemiştir. Lakers cephesindeyse çember savunucusu olarak Kareem Abdul-Jabbar‘ın varlığı, James Worthy, Jamaal Wilkes ve Byron Scott gibi forvet ve guardların performansları Magic’in, özellikle normal sezonda, oyunun savunma kısmında dinlenebilmesini sağlamıştır.

Tarihin en iyi iki point guardını savunma kısmı da keskin biçimde ayıramadığından ötürü elimizde Curry lehine son ve bariz bir argüman kalır.

Şutörlük

Michael Jordan, LeBron James veya Magic Johnson gibi oyuncular her ne kadar tarihin en etkili basketbolcuları arasında yer alsalar da sahip oldukları becerilerin hatırı sayılır bölümü – ortalama düzeydeki oyuncular için – öğrenilebilir değildir. Shaq, Hakeem Olajuwon, Wilt Chamberlain veya Bill Russell gibi yıldızları yetiştirmek içinse fizik üstünlükle basketbolun fundamental bilgisinin doğal sentezine ihtiyaç vardır ve bu tip oyuncuları nadiren draft edebilirsiniz.

Curry ise basketbolun oynanışını evrimleştirmesi bakımından özgün bir figürdür. Kendisinin 3 sayılık atış becerisinin günümüzde bir başkası tarafından tekrarlanması güç olsa da dış atışı tercih etmek prensip olarak artık daha yaygındır: Curry NBA’e katıldığında takımlar maç başına 18.1 dış atış kullanırken günümüzde bu miktar 35.7’ye yükselmiştir ve Şef’in bu artışa katkısı yadsınamaz.

Nitekim 6 Aralık 2021 itibarıyla Ray Allen’ın 1300 maçta ulaştığı 2973 adet 3 sayılık atış isabetine Curry 784 maçta 2951 tane 3 sayılık atış isabeti bularak yaklaşmıştır.

Sonuç

“Tarihin en iyi point guardı kimdir?” Sorusuna verilecek bir yanıtta şampiyonluk sayısındaki avantajı ve bireysel ödüllerinin çokluğu Magic Johnson’ı halen Steph Curry’nin bir miktar önüne taşımaktadır. Curry’nin Magic’ten önce ve sonra gelen tüm “oyun kuruculara” karşı avantajıysa point guard mevkisini şutörülüğü ağır basan yönüyle doldurmasıdır.

Şef’in tarihsel iddiasında Magic’e bir adım daha yaklaşması için en azından 4. şampiyonluğu hanesine yazdırması gerekmektedir. Warriors efsanesinin şampiyonluğa ek olarak en az bir, tercihen 2 MVP ödülü daha kazanması, kendisinin Magic’i geçtiği yönündeki argümanı kuvvetlendirecektir. Aynı zamanda 2 defa sayı kralı olan Curry bu miktarı da artırırsa şansı daha da güçlenecektir.

2021-2022 sezonunda 6 Aralık 2021 itibarıyla Warriors 19-4 galibiyet derecesiyle Batı’da 1. sırada. Curry normal sezon MVP sıralamasında ilk sırada. Sayı krallığındaysa Durant ve Giannis ile baş başa.

2022 Curry’nin normal sezon MVP’si, sayı kralı, şampiyon ve Finaller MVPsi olduğu yıl olabilir. Bu 4’leme ise tarihte 5 kez başarıldı: 1971’te Kareem Abdul-Jabbar (o dönemki adıyla Lew Alcindor) ve 1991, 1992, 1996 ve 1998’de Michael Jordan bu efsanevi 4’lemeyi tamamladılar.

Şef de bu tarihi dörtlemeyi gerçekleştirirse tarihin en iyi point guard’ı olma ihtimali artacaktır.

Steph Curry’nin tarihin en iyi point guardı olma yolunda sonuna kadar mücadele vermesi dileğiyle…

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Steph Curry ile Zamanın Ruhu Bir fenomen, şutör, point guard veya Şef: Steph Curry nasıl tanımlanır? Toplamda 784 maçta atılmış 2951 adet 3 sayılık şut başarısı ve 112 playoff maçında bulunmuş 470 adet 3 sayılık isabeti, 33 yaşındaki oyuncuyu tanımlarken en sık başvurulan referans noktasını oluşturuyor. Bu süre zarfında gelen toplam 3013 serbest atış isabeti […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Steph Curry ile Zamanın Ruhu Bir fenomen, şutör, point guard veya Şef: Steph Curry nasıl tanımlanır? Toplamda 784 maçta atılmış 2951 adet 3 sayılık şut başarısı ve 112 playoff maçında bulunmuş 470 adet 3 sayılık isabeti, 33 yaşındaki oyuncuyu tanımlarken en sık başvurulan referans noktasını oluşturuyor. Bu süre zarfında gelen toplam 3013 serbest atış isabeti […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Steph Curry ile Zamanın Ruhu Bir fenomen, şutör, point guard veya Şef: Steph Curry nasıl tanımlanır? Toplamda 784 maçta atılmış 2951 adet 3 sayılık şut başarısı ve 112 playoff maçında bulunmuş 470 adet 3 sayılık isabeti, 33 yaşındaki oyuncuyu tanımlarken en sık başvurulan referans noktasını oluşturuyor. Bu süre zarfında gelen toplam 3013 serbest atış isabeti […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Steph Curry ile Zamanın Ruhu Bir fenomen, şutör, point guard veya Şef: Steph Curry nasıl tanımlanır? Toplamda 784 maçta atılmış 2951 adet 3 sayılık şut başarısı ve 112 playoff maçında bulunmuş 470 adet 3 sayılık isabeti, 33 yaşındaki oyuncuyu tanımlarken en sık başvurulan referans noktasını oluşturuyor. Bu süre zarfında gelen toplam 3013 serbest atış isabeti […]

What do you think?