stephen curry
Stephen Curry - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA

Stephen Curry İçin Yeni Bir Meydan Okuma

Stephen Curry Tek Başına

Stephen Curry Kendine Yeni Bir Prime Yaratmalı

Stephen Curry hiç kuşku yok ki ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak son iki yılda ligin kaderini belirleyen oyunculardan biri olmaktan uzaklaştığını söylemek de yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. 2019 şampiyonluğunu finalde takım arkadaşları Klay Thompson ve Kevin Durant’in yokluğunda kaybederken 2020 sezonunda da sadece 5 maça çıktıktan sonra sol eli kırıldı ve sezonun kalanında forma giyemedi.

2019 sezonunun playofflarını ve 2020 sezonunun tamamını düşünecek olursak Curry 1.5 sezondur ‘’tartışmasız MVP ve lider’’ olduğu konumdan uzak kaldı. Aynı zamanda takımı Golden State Warriors da ihtişamlı günlerinden 2 sezondur uzak. Özellikle geçtiğimiz sezonda lig sonuncusu olmaları yakaladıkları başarı geleneğine oldukça ters düşüyor. Gelecek sezon Warriors, harcadıkları lüks vergisini de düşünecek olursak mutlaka başarı hedefliyor. Yeniden Curry tarafına bakacak olursak Stephen Curry de uzun sakatlığının ardından kariyeri ve onu özleyen fanları için güçlü bir dönüş yapmak zorunda. Ancak artık yanında ne Durant ne de Klay var. Diyeceğim o ki gelinen noktada Warriors ve Curry’nin kaderleri kesişmiş durumda. İşte hikayemiz de tam olarak burada başlıyor. Stephen Curry kendini ve takımını başarıya taşımak için 2. bir ‘’prime’’ dönemi başlatmalı.

Prime: NBA jargonunda prime, bir oyuncunun fizik ve tecrübe açısından en iyi, kariyerinin zirvesinde olduğu dönem anlamına gelir. Türkçesine ‘’Zirve dönem’’ dersek herhalde itiraz eden olmayacaktır. Bu mini bilgi köşemizi geride bırakıp devam edelim.

Zirveye Çıkış

stephen curry

İlk kez MVP seçildiği 2015 sezonundan bu yana NBA’in en büyük aktörlerinden biri olan Stephen Curry, bu süreçte 5 kez NBA finallerinde boy gösterdi ve 3 kez şampiyonluk yaşadı. 2016 NBA MVP oylamasında ilk sıra oylarının tümünü alarak NBA tarihinde oybirliği ile seçilen ilk MVP oldu. Aynı sezon 402 tane üçlük isabeti bularak bir sezonda en fazla üçlük atan oyuncu oldu. Önceki sezon zaten lig MVP’si olan Curry bu başarıyı tekrarlamış, hatta eşine zor rastlanacak bir seviyeye taşımıştı.

Stephen Curry’nin bahsettiğimiz 2015-2017 yıllarında yaptıkları gerçekten sansasyoneldi ve şüphesiz kariyerinin şu ana kadar gözlemlediğimiz zirve noktasıydı. ‘’Oybirliği’’ ile MVP seçildiği sezonda maç başına 30.1 sayı ve 6.7 asist ortalamalarını yakalamıştı. O sezon üçlükten %45 ile isabet buluyordu, saha içi yüzdesi ise %50.4’tü. Muazzam.

Curry bu işleri istatistiklerden anlaşılacağı üzere muazzam bir keskinlik ile yapıyordu. NBA’in en büyük tekil tehditi haline gelmişti. Bunları nasıl bir oyun stili ile yaptığına göz atarsak Curry’nin sınırsız özgürlüğe ve onun için kurgulanmış bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2015-2016 sezonunda maç başına 20.2 şut kullanarak kariyerinin en çok şut kullandığı sezonunu geçirmişti. Ve bu çok da doğru bir uygulamaydı. Önceki paragrafta bahsettiğimiz şut yüzdelerine sahip bir oyuncunuz varsa şutları onun kullanmasını istersiniz.

Curry’nin bu prime döneminde pozisyonları bitiren rolde olduğunu ve takımın ana oyun kurucusu olmasına rağmen top yönlendirmenin tamamen ona kalmadığını belirtmek gerek. Draymond Green maç başına 7.4 asist ile takımın bu konuda lideriydi. Andre Igoudala, Shaun Livingston, Andrew Bogut üçlüsü de takımın top yönlendirmesine katkıda bulunan isimlerdendi. Curry’nin zirveye çıktığı Warriors’ta top yönlendirme ve pas dağıtımı takımın geneline yayılmış durumdaydı.

Durant’in Gelişi

stephen curry

Kevin Durant’in gelişi Warriors’ta bazı dengeleri elbette değiştirecekti. Durant tarihin en büyük hücum silahlarından biri olarak anacağımız eşsiz bir skorer ve haliyle şut kullanmayı seven, kullanması da gereken bir oyuncu. Onun hazırda 3 All-Star oyuncuya sahip bir takıma eklenişi şut dağılımını değiştirecekti. Öyle de oldu.

Curry’nin maç başına kullandığı şutlar birbirini takip eden sezonlarda önce 18.3, ardından 16.8’e düştü. Sayı ortalaması ise 25.3 ve 26.4’e kadar gerilemişti. 2016’da çıktığı eşsiz MVP seviyesinden uzaklaştığını söylemek hata olmayacaktır. Ancak bu, takıma MVP seviyesinde yeni bir oyuncunun eklenmesi ve skor yükünün onunla beraber paylaşılmasının doğal bir sonucuydu. Takıma katılmasından sonra kazandıkları iki şampiyonlukta da Final MVP’liği ödüllerini Durant’in kazanması aslında bazı şeyleri açıklıyordu. Curry artık Batman değil, Robin rolündeydi.

Yeni Bir Prime Yaratma

Burada biraz Curry’den uzaklaşıp prime yaratma örneklerine odaklanacağız. Yıldız oyuncuların NBA kariyerleri gerçekten uzun bir yolculuk. Yaklaşık 20 sene süren kariyerlerinde başarılar, sakatlıklar ve fiziksel yıpranmalar yaşıyorlar. Bu yolculukta başarıyı bir istikrar haline getirmek için kariyeriniz boyunca değişmeli, gelişmeli ve oyunun değişimine ayak uydurmalısınız. Çünkü 20 yaşında bir çaylak olarak girdiğiniz lig ile  38 yaşında bir veteran olarak ayrıldığınız lig kesinlikle aynı değil.

NBA efsanelerine baktığımız zaman kendilerine iki farklı prime yaratan pek çok oyuncu görüyoruz. Kobe Bryant da onlardan biri. NBA tartışmalarında çok kez ‘’8 numaralı Kobe mi, 24 numaralı Kobe mi?’’ Sorusuyla karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni bu forma numaralarının Black Mamba için iki farlı prime dönemini simgeliyor oluşu.

Kobe 1997-2006 yılları arasında 8 numaralı forma ile mücadele etti. 8 numaralı Kobe atletizmi ve patlayıcılığıyla öne çıkan, daha çok orta mesafede yaşayan ve bir gecede 81 sayı atabilecek çılgın bir skorerdi. 24 numaralı Kobe ise haliyle yaşını almış ancak bunun yanına tecrübe, oyun bilgisi ve üç sayı tehditini eklemiş bir oyun ustasıydı. Aşağıdaki şut tablosuna baktığımızda Kobe’nin şut tercihlerinin nasıl değiştiğini görebiliyoruz. Kendisine yarattığı bu ikinci prime’ı ile ilk kez final MVP’si olduğu çok değerli iki şampiyonluk kazandı.

LeBron James, Michael Jordan daha birçok oyuncu için benzer başkalaşım süreçlerinden bahsedebiliriz. Makalenin odağına geri dönersek Curry için de yeni bir zirve dönemi yaratma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz.

stephen curry

Curry’nin Yeni Prime’ı

Stephen Curry’nin önünde yeni bir sezon var ve kariyerinde daha önce yaşamadığı koşullarda başarı kovalaması gerekecek. Can yoldaşı Klay bu sezon onunla olamayacak, ilk zirve dönemindeki Igoudala, Livingston, Bogut gibi takım arkadaşlarına da sahip değil ve Warriors onun top yönlendiriciliğine çok daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Stephen Curry artık 32 yaşında ve NBA’de 11 sezonu geride bıraktı. 5 kez NBA finali oynadı ve 7 kez playofflarda boy gösterdi. Bu tecrübede bir oyun kurucu için sadece skor tehditi olmak artık yeterli değil. Kariyerinin ilk dönemlerinden itibaren çok yetenekli bir pasör oldu ve bu özelliğinin artık daha çok üstüne gitmesi gerek. Örnek vermek gerekirse bir Jason Kidd, Chris Paul benzerinde takımına saha komutanlığı yapan bir role soyunması lazım. Warriors’ın yeni sezonda başarısı, Curry’nin bu yeni takıma yapacağı saha içi liderlikten geçiyor. Curry yapacağı asistlerle özellikle benchten gelen oyuncuları oyuna sokmalı. Bu oyuncu grubuna liderlik etmeli ve sorumluluk almalı.

Öte yandan Warriors’ın yeni kadrosu özellikle Klay yokken şut sorunu yaşayabilecek bir kadro görüntüsünde. Andrew Wiggins’in kariyer üç sayı yüzdesi %33, Kelly Oubre Jr.’ın  ise %32. Warriors’ın başarısı için Curry, sezon boyunca istikrarlı bir şekilde iyi şut atmalı. Bu konuda Şef’e güvenimiz sonsuz, NBA tarihinin en iyi şutöründen bahsediyoruz.

Sonuç

Sonuç şu ki Warriors önceki sezon lig sonuncusu oldu ve kadroda önceki sezon All-Star olmuş kimse yok. Stephen Curry uzun bir aradan sonra dönüyor ve takımını yeniden başarıya taşıma hedefinde. Bu onun için yeni bir meydan okuma, bu meydan okuma da ondan yeni bir dominasyon ve yeni bir prime istiyor. Bakalım Curry nasıl bir oyun stili ve performans ile dönecek, heyecanla bekliyoruz!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
10 yaşında NBA TV’de Kobe – Wade düellosuna denk geldiğinden beri basketbol aşığı.  Makale yazar ve çeviri yapar. Her olaya LeBron James oportünizmi açısından bakar. Ahi Evran Üniversitesinde Tıp eğitimine devam etmektedir.
  Bill Russell: Hak, Eşitlik ve Basketbol Emekçisi
  Stephen Curry Kendine Yeni Bir Prime Yaratmalı Stephen Curry hiç kuşku yok ki ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak son iki yılda ligin kaderini belirleyen oyunculardan biri olmaktan uzaklaştığını söylemek de yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. 2019 şampiyonluğunu finalde takım arkadaşları Klay Thompson ve Kevin Durant’in yokluğunda kaybederken 2020 sezonunda da sadece 5 maça çıktıktan sonra […]
  Kevin Durant İçin Muhtemel Adresler
  Stephen Curry Kendine Yeni Bir Prime Yaratmalı Stephen Curry hiç kuşku yok ki ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak son iki yılda ligin kaderini belirleyen oyunculardan biri olmaktan uzaklaştığını söylemek de yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. 2019 şampiyonluğunu finalde takım arkadaşları Klay Thompson ve Kevin Durant’in yokluğunda kaybederken 2020 sezonunda da sadece 5 maça çıktıktan sonra […]
  DeAndre Ayton Bilmecesi
  Stephen Curry Kendine Yeni Bir Prime Yaratmalı Stephen Curry hiç kuşku yok ki ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak son iki yılda ligin kaderini belirleyen oyunculardan biri olmaktan uzaklaştığını söylemek de yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. 2019 şampiyonluğunu finalde takım arkadaşları Klay Thompson ve Kevin Durant’in yokluğunda kaybederken 2020 sezonunda da sadece 5 maça çıktıktan sonra […]
  Luka Doncic ve Sakatlığı: Sakatlık Raporu 2022
  Stephen Curry Kendine Yeni Bir Prime Yaratmalı Stephen Curry hiç kuşku yok ki ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak son iki yılda ligin kaderini belirleyen oyunculardan biri olmaktan uzaklaştığını söylemek de yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. 2019 şampiyonluğunu finalde takım arkadaşları Klay Thompson ve Kevin Durant’in yokluğunda kaybederken 2020 sezonunda da sadece 5 maça çıktıktan sonra […]

What do you think?