in

TERTEMİZTERTEMİZ BEĞENDİMBEĞENDİM

Süper Takımlar: “Ne Kadar Yüksekteysen, O Kadar Çok Düşersin!*”

Başarısızlığa boyun eğen süper takımlar!

2006-07 Dallas Mavericks

mavs

Süper bir takım olmak için illa ki süper yıldızlardan oluşan bir takım oluşturmak gerekmiyor aslında. Elinizde bulunan kadro sezon içerisinde süper yıldızlara evirilen oyunculardan kurulu olabiliyor kimi zaman. 2006 Mavs için buna bir örnek teşkil edecekti. Sezon MVP’si Nowitzki önderliğinde Jason Terry ve Jerry Stackhouse ile takım 67-15 gibi oldukça iyi bir galibiyet oranıyla tüm rakiplerinin birkaç adım önünde gibiydi. Misal, konferans sekizincisi Golden State’in yaklaşık 15 adım önündelerdi. Bu durum, Mavs için tarihlerinin en büyük hüsranına dönüştü. Hiç kimsenin beklemediği şekilde GSW, daha ilk raundda Mavs’ı play-off’lar dışına itecekti. Hakir görülenlerin destanı olan bu hikâye, süper takımlar içinse bir utanç vesikası olacaktı.

2012-13 LA Lakers

lakers

Konu Lakers ve imkânları olunca, bir süper takım yaratabilme ihtimali her zaman daha öngörülebilir oluyor. “Durmak yok yola devam, en az 4 süper yıldız!” desturu ile hareket eden Lakers, Kobe ve Gasol’ün yanına Steve Nash ve Dwight Howard’ı da ekleyerek müthiş bir takımı YİNE oluşturmuştu. Ancak Lakers için muhteşem sonuçlara gebe gibi gözüken bu deneyim, daha ilk günden tam manası ile kâbuslara sebebiyet verdi. İstenilen seviyeye ulaşamayan Koç Mike Brown kovulduktan sonra yerine gelen Mike D’Antoni, kendisini tanıyıp sevmemize rağmen, nasıl becerdiyse işleri daha beter hale getirmeyi başarmıştı. Hiç öyle bir huyu olmamasına rağmen (!) Howard ile yıldızı bir türlü barışmayan bir Kobe’nin varlığı da, bu kâbustan uyanmayı daha da zor bir hale getirmişti. Bu kâbusa son noktayı, “Daha da rezil olmanızın manası yok arkadaşım!” deyip play-off’ta onları süpüren Spurs koymuştu.

2015-16 Golden State Warriors

gsw

Neden süper takım? Çünkü NBA tarihinin en yüksek galibiyet oranı olan 73-9 ile ligi bitirmiş, rekortmen ve durdurulamaz bir takımlardı. Bu hususta görüşleri sorulan, bir önceki rekorun sahibi Michael Jordan “Şampiyonluk yüzüğü olmadan 73-9’un hiçbir anlamı yok” demişti. Nitekim Majesteleri’nin öngörüleri doğru çıktı. Rekoru kırmak için normal sezonda kendisini gereğinden fazla yoran GSW, play-off’larda topallamaya başladı. İlk önce Oklahoma City Thunder’a karşı 3-1 geriye düşen GSW, bir şekilde kendini toparlayıp seriyi kazanmayı başarsa da, Cleveland Cavaliers kendilerine aynı tarifeyi NBA finallerinde uyguladı. Sonuçta herkesin fikir birliğine vardığı nokta, birazcık da Michael Jordan’ın yol gösterdiği şekilde oluyor. Rekortmen takım, rüya takım ve en nihayetinde süper takım olmak hiçbir anlam taşımıyor. Anlam taşıyan asıl şey, sezonun sonunda kollarınızın arasına aldığınız, o üzerine gözyaşlarınızı akıttığınız altın kaide.

Yazar: Emre Ersun Uysal

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

One Comment

Leave a Reply
  1. Ben şuanki GSW nin takım kimyası sayesinde başarılı olduğunu düşünmüyorum. Klay de Durant de Curry de orta sahaya yakın yerlerden bile şut sokabiliyorlar rahatça. Green de dahil tüm takım da çok iyi savunmacı. bireysel olarak o kadar kusursuzlar ki takım oyununa gerek yok. Maçlarının çoğunda pick’n pop ile 50 sayıdan fazla bulan bir takımdan söz ediyoruz. NBA gibi rekabetçi bir organizasyon bile Durant adında sırf yüzüğü garantilemek için çok düşük bir kontrata imza atan bir adam tarafından mahvedildi. Yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Takımlar: “Ne Kadar Yüksekteysen, O Kadar Çok Düşersin!*”

Kan, Ter ve Gözyaşı