Hawks Bu Sezon Neler Yapacak? - Görsel: Her Şey NBA
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ

Sürpriz: Atlanta Hawks Sezonu Nerede Bitirir?

Atlanta Hawks Neler Yapacak?

Yeni Umutlarla Atlanta Hawks

Bu transfer döneminin en hareketli takımı açık ara Atlanta Hawks oldu. Salary cap boşluğunu serbest oyuncu piyasasında aktif olarak değerlendiren organizasyon, Gallinari ile 3 yıl 60 milyon dolarlık anlaşmaya vardı. Milwaukee Bucks’ın, karşılıklı anlaşmadan önce Sacramento King ile anlaşıp kadrosuna katmaya çalıştığı Bogdan Bogdanovic’i, 4 yıl 72 milyon dolar ile kapması bir anda dikkatlerin onlar üzerinde toplanmasına yol açtı. Ayrıca Kris Dunn, Rajon Rondo ve Solomon Hill takviyeleri ile kadroyu güçlendirirken, draft’tan da Okongwu’yu seçtiler.
Hem ilk beşe hem de rotasyona önemli eklemeler yapan Hawks, sezona konferansının en büyük çıkışını yapacak takım olarak giriyor. Peki birçok otoriteye göre playoff yapması beklenen Atlanta için durum bu kadar basit mi?

Takımın İhtiyaçları Neydi?

Geçtiğimiz sezonun en tempolu basketbolunu oynayan takımlarından Atlanta Hawks, bunun hakkını verecek kadar iyi bir hücuma sahipler miydi? Geçtiğimiz sezon 111.8 sayı ile en fazla sayı atan 17. takım olurken hücum reytingleri bunu desteklemiyordu. 100 pozisyon üzerinden 114.8 ile 27. Sırada yer alan Hawks’ın, verimsiz bir hücum takımı olduğunu görebiliyoruz. Savunma konusu ise bambaşka bir konu. 119.7 ile ligin en fazla sayı yiyen takımı durumunda olduğunu tahmin etmek zor değil.

Hücum takımı olarak kabul ettiğimiz Atlanta’nın saha içi isabetinin %44.9 ile 23. sırada olması bizleri şaşırtıyor. %33.3 ile üç sayı sıralamasında ligin en kötü konumunda olmaları ise bu kötü hücum performanslarının en büyük sebebi. Trae Young ve John Collins’in geçtiğimiz sezon gösterdikleri harika performanslara rağmen bu hücum rakamları kabul edilebilir gibi değil. Bu ikiliden sonra takımın en önemli parçaları Kevin Huerter’in %41, DeAndre Hunter’ın %41 ve Cam Reddish’in %38 ile şut atması, takımın öncelikli ihtiyacının daha iyi şut atan oyuncular olarak belirlenmesine sebep oldu.

Önce Hücum

Takıma geçtiğimiz sezon Şubat’ta katılan Clint Capela, Atlanta ile hiç oynamadığı için geçtiğimiz sezonun eksi ve artılarında onun etkisi olmadığını hatırlatalım. Capela’nın direkt olarak pivot bölgesinde kilit bir isim olacağını ve takımın en önemli savunmacısı olacağını aklımızın bir köşesine yazalım. Ayrıca yıllardır Harden ile oynayarak pick&roll konusunda uzmanlaştığını ve Trae Young ile iyi anlaşacağını varsayabiliriz. Şimdi ilk beşe baktığımızda 3 oyuncunun yeri hazır. Bu oyunculardan Trae Young ve John Collins’in kendi pozisyonlarında ligin en kötü savunmacılarından olduğu bilinen bir gerçek. Bu doğrultuda gidersek takım kimyası için kalan 2 pozisyondan en az birinde savunmacı olması gerekir. Yapılan en önemli iki takviye Gallinari ve Bogdanovic, basketbolun hücum tarafında daha etkili olan oyuncular. Peki rotasyon nasıl olacak ya da nasıl olmalı?

Kim Ne Kadar Oynayacak?

Geçtiğimiz sezon 29.6 sayı 9.3 asistle oynayan Trae Young bu takımın tartışmasız yıldızı. 25 maçlık ceza almasına rağmen çok iyi bir sezon geçiren ve %40 ile üçlük atan John Collins, 21.6 sayı 10 ribaund ortalamaları tutturdu ve hücumda iyi bir performans sergiledi. Clint Capela takımda hali hazırda tek pivot olduğunu düşünürsek, yeri en garanti oyunculardan biri. Hem yapılan açıklamalara hem de hazırlık maçlarına baktığımızda Gallinari’nin kenardan geleceğini gördük. Kenardan gelecek bir oyuncu için 3 yıl 60 milyon dolar doğru bir karar gibi görünmüyor ancak bu konuyu biraz daha aşağıda irdeleyeceğiz. 3 numara pozisyonunda Gallinari tercihi savunma konusunda felakete yol açabilir. Bu pozisyonda Atlanta teknik ekibi, hiç öyle bir denemeye girmeden, geçtiğimiz sezon fena oynamayan DeAndre Hunter’ı ilk beşe alacaklardır. Virginia çıkışlı genç oyuncunun kesinlikle daha iyi şut atmalı ve vadettiği savunmayı saha içine yansıtmalı. Keza ortalama bir savunmacı olması bu sezonki Atlanta takımı için yeterli değil.

Geçtiğimiz sezon Trae Young oyun kurarken çok yalnız kaldı. Ona yardım etmesi için güvenilir bir el olan Bogdan Bogdanovic kadroya eklendi. 4 hazırlık maçı yapan Atlanta Hawks, bu maçların ikisinde Bogdanovic, birinde Huerter ve son maçta da Cam Reddish ile maça başladı. Bogdanovic ilk beşin son parçası için en büyük aday ancak forma kesin diyemiyoruz. Savunma ihtiyacını karşılamak için Reddish’in savunma gayretine ihtiyaç duyabilirler. Ancak Bogdan’ı kenarı almak farklı sorunlar doğurabilir. Bogdan kesinlikle ilk beş başlamak isteyecektir. Yıllık 20 milyon verdiğiniz Gallinari’nin yanında 18 milyon verdiğiniz Bogdan’ı da eklemek, bu yaz yaptığınız hamlelerin ayrıca sorgulanmasına da yol açacaktır. Rotasyonun diğer parçalarını nasıl dağıtacağı konusunda fikir yürütelim. Kolay olanlardan başlarsak Capela’yı Bruno Fernando ve hazır olduğunda kısa süreler ile Okongwu ile destekleyecektir. Okongwu’nun potansiyeli yüksek ancak sakatlığından dolayı hazırlık maçlarını kaçırmış olması ve ilk hafta şüpheli olması onun adına büyük talihsizlik. İyi bir savunmacı ancak pivot için kısa ve 4 numara için şutunun zayıf olması gibi soru işaretleri barındırıyor.

Oyun kurucu yedeği geçtiğimiz sezon Lakers’ın şampiyonluğunda pay sahibi olan Rajon Rondo. Basketbol IQ’su olarak ligin sayılı oyuncularından biri olan Rondo’nun normal sezonları çok ciddiye almadığını ve playoff performansı ile ön plana çıktığını biliyoruz. Ancak Atlanta, playoff için çabalayacak ve Rondo’nun liderliğine ihtiyacı var. Yazın kadroya katılan isimlerden Kris Dunn ise ilginç bir oyuncu. Kadronun en iyi dış savunmacısı konumunda ve fiziği ile 1-2-3 numaraların karşısında durabiliyor. Takım savunması için en kilit oyunculardan biri olduğunu düşündüğüm için maçın hangi bölümlerinde kaç dakika süre alacağını en merak ettiğim oyuncu. 3 numara yedekleri arasında yine bu sezon kadroya katılan Solomon Hill ve Tony Snell var. Bu ikilinin de yine savunma kimlikleri ön plana çıktıklarını belirtelim. Son olarak Gallinari de iki forvet pozisyonuna kenardan katkı verecektir.

Takım Kimyasındaki Hata!

Bir önceki başlıkta takımın rotasyonunu üç aşağı beş yukarı aktarmaya çalıştım. Şimdi bu takıma takviye yapılırken en büyük hata neydi onu konuşalım. Atlanta geçtiğimiz yıl ligin en kötü savunma yapan takımıydı. Yüksek kontratlar ile aldığı iki oyuncu da savunmacı kimlikleri ile ön plana çıkan isimler değil. Takımın ilk beşinde yer alacak ekipte elit bir savunmacı yok. En iyi dış savunmacı daha ikinci yılına girecek olan DeAndre Hunter. Onun da iyi bir takımda sırıtmayacağını düşünsem de rakibin kilit isimlerini tutabilecek bir isim değil. Takıma iyi savunmacılar katıldı ancak bunlar rotasyon parçaları. Dunn, Rondo ya da Hill gibi isimlerin dakikalarının çok iyi ayarlanması gerekiyor. Cam Reddish’in Young ile, Rondo’nun ise Bogdanovic ile aynı anda sahada olması gerekiyor. Kimyayı oturtmak için şansları yok değil ancak bu durum teknik ekibi bir hayli zorlayacaktır. Cam Reddish ya da Kris Dunn ilk beşe çekilip Bogdanovic kenara gelirse, takım savunması daha iyi yapılabilir. Ancak yazın yaptığınız en büyük iki hamlenin kenardan gelmesini taraftarınıza ve bu isimlere anlatabilmeniz lazım. Hazırlık maçlarında yapılan rotasyonlar bunun yapılabileceği konusunda beni umutlandırdı. Ama doğru rotasyonu bulmaya çalışırken maç kayıpları olacaktır. Bu kayıp playoff için geç kalmalarına sebep olabilir.

Artık asıl soruyu sorma vakti geldi! Atlanta Hawks bu sezonu nerede bitirir? Doğu Konferansı yıllardır daha zayıf olarak görülüyor. Ancak playoff yapmak o kadar kolay değil. Birçok yorumda 6. bile olabilecekleri konuşuluyor. Ben Doğu’da 7 takımın yerinin garanti olacağını düşünüyorum. Sıralı olarak yazacak olursam, Boston, Brooklyn, Indiana, Miami, Milwaukee, Philadelphia ve Toronto sakatlıklar olmadığı sürece playoff biletini alacağını düşündüğüm takımlar. Son sıra için Westbrook eklemesi ile Washington Wizards, Jonathan Isaac sakat bile olsa her sene burayı kovalayan Orlando Magic nihai adaylar. Chicago Bulls ve Charlotte Hornets play-in için aday olmak isteyecektir. Atlanta Hawks, Washington Wizards ile birlikte en güçlü aday gibi duruyor. Takım içi rotasyonu bulmak zaman alırsa bu sıralara çıkmakta zorlanabilirler. Sizce Atlanta bu sene neler yapar ve kaçıncı bitirir?

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?