cavaliers
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Takas Analizi: Cavaliers’da Neler Oldu?

Cavaliers kendine özgü bir yapılanmaya gitti.

Sil Baştan

Son 1 aydır ligin en kötü takımlarından biri olan Cleveland Cavaliers‘ın takas döneminde hamle veya hamleler yapacağından emindik.

Sezon boyunca beklentilerin çok altında kalan Cavaliers takımı savunmada dökülürken, yazın takıma kattıkları oyuncuları sisteme adapte etmek için oldukça zorlandılar. Basketbol severler Isaiah Thomas’ın dönüşünün takıma ilaç olacağını düşünürken, oyun kurucunun dönüşü ile her şey daha da kötüye gitti.

Takasın son gününde Cavaliers kadrosunu tamamen parçaladı ve çok ihtiyaç duyduğu bir yapılanmaya gitti. Bu yazıda yapılan iki dev takası, Wade hamlesini ve Cavaliers’ın durumunu ele alacağız.

Cavaliers’ın ilk hamlesi “Takas edilmekten usandım. Burada kalmak istiyorum.” açıklamasını yapan Isaiah Thomas‘ı Los Angeles Lakers‘a yollamak oldu. Thomas deneyiminin Cavaliers’da başarısız olduğunu görmek için birkaç maç herkese yetti. Cavaliers’ın zayıf savunma yapısı Thomas’ın savunma zaaflarını kapatmaya yetmezken, topu sürekli elinde tutması LeBron dışında ikinci bir oyun kurucuya yer olmadığını bize tekrar gösterdi. Cavaliers, Isaiah’ın Isaiah olmasına izin veremedi. Thomas’ın yanında Channing Frye ve 2018 ilk tur seçim hakkını yollayan Cavaliers karşılığında ise iki genç oyuncu aldı.

Jordan Clarkson takıma benchten gelerek skor katkısı verebilecek bir isim. Fakat açıkçası başka bir alanda katkı yaptığını söylemek çok zor. 25 yaşındaki guardın hem bir hem iki numara oynayabiliyor olması faydalı olabilir. Takıma katılan diğer genç Larry Nance Jr ise Cavaliers adına daha ilgi çekici bir isim. Uzun rotasyonu oldukça dar olan Cavaliers enerji katacak bir oyuncuya sahip oldu. Ribaund alıp savunma yapabilen, hem de oyuna heyecan katan bir uzun. “Savunma yapabilen” kısmı özellikle Cleveland temsilcileri için kritik bir nokta.

Bu takastan çıkar sağlayan tarafın 100% Lakers olduğunu düşünüyorum. Lakers kısmına ayrıca bu yazıda değindim. Cavaliers tarafına bakacak olursak, evet iki genç oyuncu aldılar fakat ikisi de enerjiden başka çok bir katkı verip, oyunu değiştirecek isimler değil. Ayrıca bir de yanında ilk tur seçim hakkı vermek pek akıl karı değil. Bunun dışında yaptıkları en büyük hata Lakers’ın maaş boşluğu açmasına yardım edip önümüzdeki sezon iki süper stara maksimum kontrat önermelerini sağlamaları oldu. Eğer olur da LeBron bunun üzerine Lakers’a giderse, Cavaliers tarihinin en büyük stratejik hatası olabilir.

jordan clarkson

Cavaliers’ın yaptığı ikinci takas ise benim için çok daha başarılı bir takastı. Takıma geldiklerinden beri 0 katkı veren Derrick Rose – Jae Crowder ikilisini, uzun zamandır elden çıkarmak istedikleri Iman Shumpert ile paketleyerek karşılığında Utah Jazz‘dan Rodney Hood’u, Sacramento Kings‘den de George Hill’i aldılar.

Oyun kurucu pozisyonunda başlayacak olan George Hill, Cavaliers’a aradığı savunma sertliğini getirebilecek bir isim. 31 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu LeBron’un yanında gayet iyi oynacaktır. Kariyeri boyunca saf bir oyun kurucu yerine, iki numara gibi oynadığı zamanlarda daha başarılı olan Hill, oyun kurucu görevlerini LeBron’a teslim ederek savunmaya odaklanabilecek.

Rodney Hood da Cavaliers için ilginç bir isim. Takıma yeni katılan Clarkson ile beraber kadroda eksikliği çekilen skor katkısını verecek diğer bir kanat. Sağlıklı kalmakta güçlük çeken bir oyuncu olsa da keskin bir şutör ve kesinlikle aradığı boş şutları LeBron ile bulacaktır.

Yaptıkları son hamle ise Dwyane Wade‘i Miami Heat’e geri yollamak oldu. Bu aslında tamamen bir jest olarak alınabilir. Takıma kattıkları genç ve atletik oyuncular ile Wade’in kendini hırpalamasına gerek kalmadı. LeBron’un da dediği gibi Wade kariyerini Miami’de noktalamayı hak ediyordu.

Sonuç olarak yaz döneminden alacak olursak Cavaliers, Kyrie Irving, Channing Frye ve Iman Shumpert‘ı George Hill, Jordan Clarkson, Larry Nance Jr., Rodney Hood, Ante Zizic ve 2018 Brooklyn ilk tur hakkına çevirmiş oldu. Bu şekilde baktığımız zaman aslında hiç de fena durmuyor. Fakat bütün bunların sonunda hala ellerinde oldukça averaj bir kadro var. Şampiyonluktan oldukça uzak oldukları bir gerçek, Doğu’yu kazanmalarına yeterli olacak mı onu bile söylemek çok zor.

En önemlisi LeBron’un kalmasına yeterli olacak mı? Hiç zannetmiyorum. Yine de Cavaliers’a hakkını vermek gerekiyor. LeBron’dan bir güvence almamalarına rağmen ciddi bir maaş yükünün altına girerek kozlarını oynadılar. Bu sırada yaş ortalaması 33 olan kadronun ortalamasını 28’e çekerek geleceğe yatırım yaptılar. Belki de en önemlisi Brooklyn Nets seçimini tutmayı başardılar. Fakat Lakers hamlesi onların en büyük pişmanlığı haline dönüşebilir.

Yazar: Renç Korzay

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Panathinaikos 80 – Baskonia 76

nando-de-colo-cska-moscow-eb17

Valencia 103 – Cska Moskova 99