in , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Talih Kuşu: DeMarcus Cousins

Lakers’ın Cousins Kumarı

İkiz Kuleler Yeniden Bir Arada

DeMarcus Cousins. Geçtiğimiz sezonun kaybedenlerinden biri diyebiliriz onun için. Sakatlığının kafaları karıştırdığı 2018 transfer döneminde Warriors dışında ciddi bir teklif alamayan Cousins, hakkı olandan çok daha düşük bir maaşla şampiyonluk için Warriors ile anlaştı. Ancak işler pek onun planladığı gibi gitmedi ve takımı Warriors finalde tel tel dökülürken o da sakatlıklar yaşadı. Hikayenin sonunda, ne uğruna çok para feda ettiği şampiyonluğu, ne de basketbol formunu yakalayabildi. Warriors ile tek yıllık bir kontratı bulunan ‘’Boogie’’ sezonun sona ermesiyle serbest kaldı. Ancak takımlar son 2 sezonda yaşadığı sakatlıkları göz önünde bulundurarak ona kontrat teklifinde bulunmadı. 2 yıl önce DeMarcus Cousins gibi bir adam NBA’de kontrat bulamayacak deselerdi herhalde hepimiz gülerdik, ama bu transfer döneminde aynen bu yaşandı. Açıkçası burada takımların biraz fazla ‘’çekinmesinden’’ söz edebiliriz. Çünkü ne olursa olsun sağlığına kavuşmuş DeMarcus Cousins her takım için büyük bir potansiyel demek. Velhasıl, konu transfer olunca ince eleyip sık dokumak pek umrunda olmayan bir takım var sizce o takım kim? Evet o takım LAKERS. Maaş boşluğu geniş olunca, e bir de piyasadaki tek süperstar Kawhi kaçınca ‘’dan dun’’ kontrat dağıtmaya başlayan Lakers; Caldwell-Pope’a 16 milyon dolarlık bir kontrat vermekte tereddüt etmediği gibi Boogie’yi de hemen takıma kattı. Bu imzada Anthony Davis’in payının büyük olduğu gelen bilgiler arasında. Yanlış anlaşılmasın! Bu hamle Lakers’ın kesinlikle atması gereken bir adımdı. Bu yazıda nedenlerini inceleyeceğiz.

Sakatlıktan Önce

DeMarcus Cousins sakatlanmadan evvel bu ligin şüphesiz en önemli uzunlarından biriydi. 4 kez All-Star seçilen Cousins, 2016-2017 sezonunda Kings tarafından Pelicans’a takaslandı. Orada Anthony Davis ile gücünü birleştiren Cousins, maalesef Pelicans ile olan 2. sezonunda ağır bir sakatlığa kurban gitti. Sol aşil tendonu kopan Cousins, 2018-2019 sezonunun da ilk aylarını sakat geçirdi. Sakatlıktan önce birbirini takip eden sezonlarda 24.1, 26.9 ve 27 sayı ortalamaları yakalarken, bu sezonların tümünde 11.5 ribaund ortalamasının üstüne çıktı. Ayrıca sırasıyla maç başına 1.1, 1.8, ve 2.1 üçlük isabeti bulduğu sezonlarla dış şutunda da bariz ilerleme kaydetti. Sakatlanmadan önce Davis ile nasıl bir oyun ortaya koyduğu da bizim için ayrıca önemli, malum gelecek sezonda yeniden takım arkadaşı olacaklar.

Sezona birlikte başladıkları 2017-2018 sezonunda Anthony Davis kariyerinin istatistiksel anlamda en iyi sezonlarından birini yaşadı. O sezon, Cousins sakatlanana dek 48 maç birlikte forma giydikleri sürede Davis 28.1 sayı, 11.1 ribaund 2.6 blok ve 1.5 top çalma ortalamaları yakaladı. Cousin’ın varlığının Davis’i rahatlatan bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Cousins için de Davis’in varlığı pozitif bir etkiye sahip. Cousins 12.9 ribaund ve 5.4 asist ile bu kategorilerde kariyerinin en yüksek ortalamalarını yakaladı. Belki de en önemlisi, Cousins bu süreçte %53 ile kariyerinin en yüksek efektif şut yüzdesi ortalamasına ulaşmış oldu. İkilinin Warriors’a karşı toplam 70 sayı ürettiği maçı hatırlayalım.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=pAsETXS67Sk[/embedyt]

Sakatlık Sonrası

Buraya kadar her şey güzeldi. Peki Boogie sakatlıktan sonra ne yaptı? Sakatlıktan döndüğü geçtiğimiz sezonda Warriors ile 30 maça çıkan Cousins, bu 30 maçta 16.3 sayı, 8.2 ribaund, 3.6 asist ve 1.5 blok ortalamalarını yakaladı. Asıl formuna ise All-Star arasından sonraki dönemde kavuştu. Sezonun bu bölümünde 17.6 sayı, 9.1 ribaund, 3.5 asist ve 1.7 blok ortalamasıyla oynadı. Warriors’un harika düzeni onu da etkilemiş olacak ki, %58 doğru şut tercihi ortalaması yakaladı. Savunmada da fark yarattığı gözlenen Boogie, kariyerinin en yüksek blok ortalamasını tam da bu bölümde yakaladı. Cousins’ın bu ortalamaları, yaz kampı yapmadan, tüm yılı aşilini iyileştirmeye çalışarak geçirdiği bir yazın ardından yakaladığını da unutmayalım. Ayrıca 4 All-Star oyuncuyla birlikte olmasının bir etkisi olarak kullandığı şut sayısını da oldukça aşağı çekti. Önceki sezonlarında her maç 20’ye yakın top kullanan Cousins, Warriors’ta maç başına ortalama 12.4 top kullandı, bu da rolündeki ve sayı ortalamalarındaki değişimi açıklayan başka bir istatistik. Normal sezonun sonlarına doğru vites arttıran Cousins’ın playofflara doğru uzanan serüvende bizlere yaşattığı anlara göz atalım!

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=8AOVYSZZCE4[/embedyt]

Playoff Performansı

Geldik Playofflardaki performansına. Kariyerinde ilk kez playoff oynayan Cousins ilk maçında tam anlamıyla felaket bir performans sergiledi. Hem savunmada hem hücumda oldukça zorlama pozisyonlara giren DeMarcus maçı 4-12 isabet ile tamamlarken sadece 21 dakika içinde 6 faul alarak oyun dışı kaldı. En önemlisi ise Clippers’ın her hücumda direk Cousins üzerine oynamasıydı. Cousins’i 47 kez savuma pozisyonunda yakalayan Clippers bu pozisyonlardan 49 sayı çıkardı. Toplam 101 sayı attıklarını göz önünde bulunduralım. Daha konstantre çıktığı ikinci maçın ilk dakikalarında ise maalesef sağlığını koruyamadı ve NBA Finallerine kadar forma giyemedi. Playofflar boyunca maç başına sadece 16.6 dakika sahada kalan Cousins 7.6 sayı ortalama yakaladı.

Durant yokluğunda Raptors deplasmanında aldıkları kritik galibiyette yaptıklarına bir parantez açalım. Warriors için kritik öneme sahip maçta 11 sayı, 6 asist ve 10 ribaund ile oynayan Cousins özellikle +12 verimlilik puanı ile playoff ortamında önemli bir katkıda bulundu.

Fakat bu performansının dışında yaşadığı sakatlığın etkisiyle özellikle savunmada, normal sezonda gösterdiği caydırıcılıktan uzak kaldı. Yaşadığı iki ağır sakatlığın arasında bulunan dar iyileşme süreci onun performansını ciddi şekilde etkiledi. Finallerde Cousins’in sahada olduğu bölümlerde Warriors’ın bir kişi eksik gibi oynadığı göze çarptı. Baldırında yırtık olan Cousins tüm iyi niyetiyle mücadele etse de final serisinde savunmada açık hedef haline geldi. Savunmada ağır kaldığı gözlenen Cousins için kimileri ‘’kilo vermeli’’ yorumunda dahi bulundu. Dev pivot için kariyerinin ilk playoff tecrübesi unutulamaz bir kariyer noktası olması gerekirken, onun bir oyuncu olarak değerini ciddi anlamda düşürdü. Bunların pskolojisinde de etkisi oldu. O kadar ki Cousins, yaşadığı ikinci sakatlıktan sonra her şeyi bırakmayı düşündüğünü bile belirtti. Cousins’in keyif verdiği tek maç olan, bahsettiğimiz Raptors serisinin ikinci maçıyla devam edelim.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=vbLIiYsa0Ik[/embedyt]

Son Durumu

Lakers’a imza atan her oyuncu gibi ‘’UCLA Sağlık Merkezi’’ne adım atan Cousins oldukça fit gözüküyor. Fizik olarak oldukça iyi durumda gözüken Cousis’ın kilo verdiği de anlaşılıyor.
Kendisinin anlattığı üzere Cousins bu yaz, günlerinin tamamını çalışmaya adadı. Sezona hala uzun bir süre olduğunu göz önüne alırsak, iyi bir hazırlık kampı geçirmiş DeMarcus Cousins gerçekten Lakers için bir talih kuşu diyebiliriz. Bu ‘’talih kuşu’’ benzetmesinin nedenlerinden biri de serbest oyuncu marketinde yapılabilecek elit hamle imkanı oldukça azalmışken Cousins’ın bir mücevher gibi orada öylece durmasıydı. Kawhi’yi Clippers’a kaptırdıktan sonra çok tartışılacak kontratlara imza atan Lakers için Cousins gerçek bir kurtarıcı oldu diyebiliriz. Sadece 3.5 milyon dolar olan maaşı da bu hamleyi oldukça makul hale getiriyor. Kontratın 2 sene değil de 1 senelik olması Lakers için şimdilik gözüken tek sorun. Cousins’ın iyi bir performans ardından gelecek sene talipleri arttığında Lakers’ın onu kadroda tutması pek mümkün gözükmüyor.

Yine de böyle bir yıldızı yapılabilecek hamleler oldukça kısıtlanmışken kadroya katmak büyük şans. Sağlıklı bir DeMarcus Cousins ve Anthony Davis, onlara sahada liderlik eden LeBron James…Lakers takımı Cousins’ı takıma katmakla yetenek seviyesini gerçekten çok yukarı çekti. Ve bana kalırsa bu LeBron James’in liderliğiyle çok daha anlamlı bir hale geliyor. Lakers, can havliyle Cousins’a sarılmış gibi gözükse de bu hamleyle büyük bir şans yakalamış oldu.

Önümüzdeki sezon Cousins’tan bir “comeback” sezonu bekliyorum. Tanıdık ve güvenilir bir dost olan Davis’in yanında olması ona önemli bir özgüven aşılayacaktır. Sakatlıktan önceki haline dönmesini beklemek gerçekçi olmaz. Fakat savunmada üzerine düşeni yaptığı sürece, Warriors kadrosunda büründüğü rolü sorunsuz kabul ettiği gibi, Los Angeles’ta da aynı tutumu sergilediği sürece, Lakers’i bir üst seviyeye çekecektir. Her şeyden önce basketbol severler olarak, Cousins gibi değerli bir uzunun, bu kadar sakatlıktan sonra keyif aldığı bir sene geçirmesi en büyük dileğimiz.

Lig çapında yaşanan hamlelere de göz attığımızda, muazzam hikayelerle dolu bir sezonun bizi beklediği bir gerçek. Cousins onlardan biri olabilecek mi? Hep beraber göreceğiz!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
10 yaşında NBA TV’de Kobe – Wade düellosuna denk geldiğinden beri basketbol aşığı.  Makale yazar ve çeviri yapar. Her olaya LeBron James oportünizmi açısından bakar. Ahi Evran Üniversitesinde Tıp eğitimine devam etmektedir.
  Bill Russell: Hak, Eşitlik ve Basketbol Emekçisi
  İkiz Kuleler Yeniden Bir Arada DeMarcus Cousins. Geçtiğimiz sezonun kaybedenlerinden biri diyebiliriz onun için. Sakatlığının kafaları karıştırdığı 2018 transfer döneminde Warriors dışında ciddi bir teklif alamayan Cousins, hakkı olandan çok daha düşük bir maaşla şampiyonluk için Warriors ile anlaştı. Ancak işler pek onun planladığı gibi gitmedi ve takımı Warriors finalde tel tel dökülürken o da […]
  Kevin Durant İçin Muhtemel Adresler
  İkiz Kuleler Yeniden Bir Arada DeMarcus Cousins. Geçtiğimiz sezonun kaybedenlerinden biri diyebiliriz onun için. Sakatlığının kafaları karıştırdığı 2018 transfer döneminde Warriors dışında ciddi bir teklif alamayan Cousins, hakkı olandan çok daha düşük bir maaşla şampiyonluk için Warriors ile anlaştı. Ancak işler pek onun planladığı gibi gitmedi ve takımı Warriors finalde tel tel dökülürken o da […]
  DeAndre Ayton Bilmecesi
  İkiz Kuleler Yeniden Bir Arada DeMarcus Cousins. Geçtiğimiz sezonun kaybedenlerinden biri diyebiliriz onun için. Sakatlığının kafaları karıştırdığı 2018 transfer döneminde Warriors dışında ciddi bir teklif alamayan Cousins, hakkı olandan çok daha düşük bir maaşla şampiyonluk için Warriors ile anlaştı. Ancak işler pek onun planladığı gibi gitmedi ve takımı Warriors finalde tel tel dökülürken o da […]
  Luka Doncic ve Sakatlığı: Sakatlık Raporu 2022
  İkiz Kuleler Yeniden Bir Arada DeMarcus Cousins. Geçtiğimiz sezonun kaybedenlerinden biri diyebiliriz onun için. Sakatlığının kafaları karıştırdığı 2018 transfer döneminde Warriors dışında ciddi bir teklif alamayan Cousins, hakkı olandan çok daha düşük bir maaşla şampiyonluk için Warriors ile anlaştı. Ancak işler pek onun planladığı gibi gitmedi ve takımı Warriors finalde tel tel dökülürken o da […]

What do you think?