lebron james
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Tarihin En Anlamsız Tartışması: “Ama LeBron Finallerde 5 Kez Kaybetti!”

LeBron ile öne sürülen en anlamsız tartışmayı yok ediyoruz.

Çok değil bir kaç gün önce LeBron James ve Cleveland Cavaliers finallerde Golden State Warriors’a karşısında mağlup oldu ve “son şampiyon” ünvanını kaybetti. Finallerin son maçında 41 sayı 13 ribaund 8 asist ile mücadele eden LeBron, daha önce 71 senelik NBA tarihinde görülmemiş bir istatistiğe imza atarak finalleri triple double ortalaması ile noktaladı: maç başına 33.6 sayı 12 ribaund ve 10 asist. Onunla beraber savaşan Kyrie Irving‘in şampiyonluğu kaybettikten sonraki basın toplantısında anlatmak istediklerinin ne şampiyonlukla, ne de sergiledikleri performans ile ilgisi vardı. Kyrie sadece bir konu hakkında konuşmak istedi: LeBron James.

“Bazıları onun muhteşemliğin sınırında yürüdüğünü düşünüyor. Ben bu çizgiyi tamamen aştığını düşünüyorum. Adam gerçekten inanılmaz. Bu adamla oynadığım süre boyunca ondan öğrenebildiğim her şeyi öğrenmezsem kendime saygısızlık etmiş olurum. Her gün kendinden ve bizden daha fazlasını talep eden eksiksiz bir profesyonel. Her şeyin nasıl işlediğini anlayan bir zekaya sahip. LeBron uzun bir süredir bu ligde, ve sizin aranızda olan bazı muhabirler dahil olmak üzere, bütün dünyanın karşısında olmasına alışık. İster inanın ister inanmayın, o hala gelmeye devam ediyor.”

“Ben her seferinde savaşa gittiğimde onun gibi birinin yanında yer almak istiyorum çünkü ondan ne bekleyeceğimi biliyorum. Onun yanında geriye çekilemezsiniz, onun seviyesine gelmek zorundasınız. Benim de yapmam gereken bu. Ondan çok şey öğrendim ve onunla daha fazla gurur duyamazdım. Her şeyini parkede bıraktı. Finallerde triple double ortalaması tutturdu dostum. Bunu da LeBron’un hiç bahsedilmeyen başarılarına ekleyin.”

Kyrie’nin bunları açıklayışını duyunca insanların tüyleri diken diken oluyor. Gerçekten tarihin en önemli sporcularından birine tanıklık ettiğimiz için şanslıyız. Fakat bir de bütün bu yaşananları kenara atıp, en sığ tartışmalardan birini açanlar var: “LeBron finallerde 5 kez kaybetti.”

Bu yazıda bu anlamsız bakış açısına son kez değinip son vermek istiyorum. Çünkü eğer bu fikir üzerinden LeBron’un ne kadar büyük bir basketbolcu olduğunu göz ardı etmek istiyorsanız, basketbol ve spor hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.

lebron james

Bir saniyeliğine hayal etmenizi istiyorum. Cavaliers ile savaşmak adına kurulmuş olan Toronto Raptors‘ın ikinci turda LeBron James‘i elediğini düşünün. O Raptors’ın finallere kadar yükselip Golden State Warriors tarafından süpürüldüğünü hayal edin. Bu senaryoda LeBron hakkında ne düşünülürdü? 32 yaşında, 4. şampiyonluğunu kovalayan Kral ikinci turda eleniyor! Onun hakkında neler söylenirdi? Şimdi bulunduğu durumdan daha iyi bir durumda mı olurdu?

Her zaman “LeBron 5 final kaybetti ama Jordan hiç kaybetmedi” kıyaslamasını duyarız. Peki finalden önce elenmek finalde elenmekten daha mı iyi yani?

1995 yılında 32 yaşındaki Michael Jordan, playoffların ikinci turunda Orlando Magic’e elendi ve Magic finallerde Houston Rockets tarafından süpürüldü. Jordan’ın 4. şampiyonluğu hedeflediği sene başarıdan uzak, hatta çok uzak bir şekilde sonlandı.

Elbette bulundukları durumlar çok farklıydı. Jordan 4. şampiyonluğunu hedeflediği zaman basketbola 18 aylık bir ara vermiş ve eğlencesine beyzbol oynamayı denemişti. Aynı dönemde ise LeBron, iki kez Cavaliers’ı ağır favori olarak gösterilen bir takıma karşı savaşmak için finallere taşıdı. Jordan’ın bu serüveninden bahseden kimseyi duyamazsınız çünkü o sezonun ortasında basketbola döndüğü için herkes bu tecrübeyi göz ardı eder. Fakat herkesten daha taze olduğunu da savunanlar vardır. Fikriniz ne olursa olsun bir şey herhalde kesin; Jordan o sezon basketbola ikinci turda elenmek için dönmedi, şampiyon olmak için döndü.

Evet, James kariyerinde 8 kez finallere çıktı. Fakat bunların 6’sında karşısına aldığı takım ağır favori olarak gösteriliyordu. Bu oranları NBA tarihinden istediğiniz efsaneye verin, kaç tanesi 3 şampiyonluk çıkarabilir? Jordan çıkarabilir miydi? Bir bakalım.

SRS olarak bilinen bir değerlendirme sistemi var. Bu sistem takımların rakiplerine karşı yarattığı ortalama sayı farkını ve maç programlarının zorluğunu baz alıyor. Aşağıda göreceğiniz tablo Jordan’ın takımlarının her zaman finallerde ağır favori olarak çıkan taraf olduğunu gösteriyor. Hatta 6 şampiyonluğun 5‘inde ligin SRS sıralamasında 1. olarak girdiklerini göreceksiniz. Diğer tarafta ise LeBron’un takımları 8 finalin sadece 2’sinde karşı takımdan daha iyi durumdaydı. Sadece 1 kez ligi SRS sıralamasında 1. bitirdiler. Ve buna karşılık LeBron tam 5 kez finallerde ligi bu kategoride 1. olarak bitirmiş takım ile karşılaştı.

michael jordan

“LeBron 5 final kaybetti ama Jordan hiç kaybetmedi” Bunu hep duyuyoruz. Peki neden Jordan’ın finallere giden yola 13 kez çıktığını ve bunların 7’sinde finale ulaşamadan elendiğini duymuyoruz? LeBron ise 12 kez çıktığı yolda 8 kez finale ulaştı. Size bunları LeBron’un Jordan’dan daha iyi olduğunu kanıtlamak için anlatmıyorum. Ana fikir kesinlikle bu değil. Sadece bu anlamsızlıktan çıkmaya çalışıyorum.

Yani LeBron 8 kez değil de 3 kez finallere çıkmış olsa, 12 kez katıldığı playofflardan 9 kez elenmiş olsa, fakat 3 finalinden de şampiyon olarak ayrılmış olsa, daha mi iyi olacaktı?

Jordan’dan 2 kez fazla finallere ulaşmış LeBron’un Larry Bird kadar yüzüğü var. Julius Irving‘den 2, Isiah Thomas‘tan 1 fazla şampiyonluğu var. Charles Barkley, Patrick Ewing, Karl Malone ve John Stockton‘dan 3 fazla. Kareem Abdul-Jabbar 10 kez çıktığı finallerin 4’ünden mağlup ayrıldı. Magic Johnson 9 kez çıktığı sahneden 4 kez mağlup ayrıldı. NBA’in logosu olan Jerry West şampiyonluğa ulaşmadan tam 8 kez finalde kaybetti.

NBA finallerinde kaybetmenin utanılacak bir yanı yok. Bu sanki Leonardo DiCaprio‘yu 6 kez aday gösterildiği Oscar ödüllerinin sadece 1 tanesini kazandığı için eleştirip, onun kötü bir oyuncu olduğunu söylemeye benziyor. LeBron’u eleştirenlerin finallere adım bile atmamış olan insanlar olduğunu düşünürsek iş daha da komikleşiyor. Bu konuyla ilgili son noktayı Portland Trail Blazers’ın süper starı Damian Lillard koymuş olabilir.

"Finallerde LeBron 3-5" diyen bir taraftara Lillard'ın cevabı: "Çoğu insan 0-0."
“Finallerde LeBron 3-5” diyen bir taraftara Lillard’ın cevabı: “Çoğu insan 0-0.”

Basketbol severler olarak her hangi bir oyuncudan nefret etmeden, bize sundukları takdir etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her sporcunun kendine özel bir güzelliği ve özgünlüğü var. LeBron James tarihin görebileceği en iyi basketbolculardan biri. Michael Jordan olabilecek mi? Hayır olamayacak. Olmasına da gerek yok. Çünkü o LeBron James.

Golden State Warriors’ın koçu Steve Kerr‘ün hakkında bunları dediği bir atleti 5 final kaybetti diye küçümsemekten vazgeçelim.

“Benim için bir Michael Jordan’dır bir de LeBron James. İkisini de en tepeye koyuyorum.”

Yazar: Renç Korzay

What do you think?