in , , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Toronto Şehrinin Kahramanı!

Kawhi’ın etkisi

Bay Pençe İş Başında!

NBA’de final zamanı geldi çattı. Batı konferansında Portland Trail Blazers’ı 4-0 ile güle oynaya turu geçen Warriors’un rakibi Toronto Raptors oldu. Doğu konferansı finali 6. maçının 3. çeyreğinde 17 sayı geride olan Kawhi’lı Raptors, müthiş bir geri dönüşe imza atarak maçı 100-94 kazanıp klüp tarihinde ilk kez NBA finaline yükselmeyi başardı. Bu başarıdaki aslan payı Kawhi Leonard’a ait.

Kawhi Leonard, geçtiğimiz sezon ayrılmak istediği Spurs yönetimiyle anlaşmazlıkları sonucu sadece 9 maç oynayabilmişti. Bir çok kişi onun 2017 konferans finallerinde yaşadığı ağır sakatlığını daha atlatamadığı düşüncesindeydi. İşin aslı bu değildi. Kawhi sadece kendisinin kariyerine yeni bir yelken açmak isteyip daha iyi bir takımda forma giymek istiyordu. Uzun süre boyunca Los Angeles Lakers ile adı anılan Leonard için Spurs’ün kapısını çalan takım Toronto Raptors oldu. Raptors tarihinde bir çok rekorlara imza atan klüp tarihinin en iyi oyuncularından biri olan DeMar Derozan’ı Kawhi Leonard karşılığında takasla gönderip Raptors tarihinin en büyük takasına imza attılar.

Kawhi, Raptors’taki ilk yılını 26.6 sayı, 7.3 ribaund, 3.3 asistle tamamladı. Takımı playoff’lara hazır bir konumdaydı. İlk turda Magic’i 4-1 ile geçen Kanada ekibinin bir sonraki turdaki rakibi Sixers oldu. Kawhi bu seride Toronto şehrinin kahramanı olacağını bize gösterdi. Adeta bir mini Michael Jordan‘a bürünen yıldız oyuncu takımını kendi rüzgarıyla beraber sırtladı ve Embiid’in üzerinden seriyi bitiren şutu isabete çevirerek (çember yardımını da unutmayalım) takımını 3 yıl sonra konferans finallerinde tekrar yükseltmeyi başardı.
Geçtiğimiz sezonlarda Raptors normal sezonları iyi rakamlarla bitirmiş olsa da her playoff döneminde LeBron James‘in takımlarına kaybetmekten kurtulamıyordu. Bu sezon Raptors’un geçirmiş olduğu mental sıkıntıyı Kawhi Leonard ile aşmayı başardılar. Bucks karşısında ilk iki maçı kaybeden Toronto ekibinin 3. maçta kaybetmesiyle bütün her şey alt üst olabilirdi. 3. maç iki kez uzatmaya giderken Leonard, Toronto şehrini ipten almıştı. Leonard ile birlikte Raptors, bütün otoriteleri yanıltarak geri kalan üç maçı da üst üste kazanarak başarılması güç bir rekorlardan birine daha imza atıp 4-2 ile NBA finaline yükseldi.

Leonard’a ”Bay Pençe” denilmesinin en büyük sebebi savunmada ortaya koyduğu büyük rol. Daha önce Gary Payton‘a ”Eldiven” lakabının takılması gibi, normalinden daha uzun kollara ve ellere sahip olan Bay Pençe, 2014 yılından farklı bir şekilde tecrübe kazanmış olarak Bucks’ı deviren savunmanın başrol oyuncusu oldu. Ayrıca 5. maçta yapmış olduğu 9 asistle bu alanda kariyer rekoru kıran Kawhi’ın kriz anlarında topu başarılı bir şekilde dağıtabildiğini herkese gösterdi. 30 Mayıs günü başlayacak olan Raptors’un süper takım Warriors’a karşı şansı olabilecek mi? Hep beraber göreceğiz.

What do you think?