Aşil Tendonu Kabusu - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Tüm Sporcuların Kabusu: Aşil Tendonu Kopması!

Aşil ve Kabus!

Aşil Sakatlığı Sonrası Durant, Eskisi Gibi Olabilecek Mi?

11 Haziran 2019. 2018-19 sezonu NBA Final Serisi 5. Maçı‘nda yaşanan olaylar belki de sadece serinin değil, tüm NBA gidişatını değiştirecek olaylara sahne oldu. Maçın ikinci çeyreğinde sağ baldırında oluşan bir sakatlık sonrası, takım arkadaşlarının desteği ile soyunma odasına sekerek gidebilen Kevin Durant’in sakatlığı, tüm o rekabetçi NBA finalleri havasının sevincini bir kara delik gibi çekip yuttu. Maç süresi ve sonrasında gelen haberler ise GSW’lı olsun olmasın, herkesin korktuğu senaryonun gerçekleştiğini doğruladı. Kevin Durant’in aşil tendonu kopmuştu.

13 Aralık 2020. Tam 552 gün sonra Kevin Durant, aradan geçen bir sürü drama, entrika, heyecan ve kafa karışıklığı dolu gün sonrası ilk kez resmî bir maça çıktı. Çoğu otorite tarafından NBA’e adım atmış belki de en saf ve öldürücü skorer olarak tanımlanan Durant hakkında herkesin aklında istisnasız, tek bir soru var. Eskisi gibi olabilecek mi? Peki, neden herkesin aklında bir şüphe mevcut?

İsim gözetmeksizin, kimin başına gelirse gelsin NBA kamuoyunun morallerini sıfırlayan mevzubahis Aşil tendonu sakatlığı, ismini Truva savaşında ölen efsanevi savaşçı Aşil’den (Akhilleus) alıyor. Efsaneye göre vücudunun hiç bir yerine fiziksel zarar verilemeyen Aşil, sadece Aşil tendonunun olduğu topuğundan zarar görebilmektedir. Nihayetinde ölümü de topuğuna aldığı ok yarası ile olur, efsane odur ya.

Modern aşil tendonu sakatlıkları insanları öldürmüyor elbet. Ancak iş bu sakatlığın kariyerleri de ölmekten beter ettiği herkesin bildiği, çok nahoş bir gerçek. Gelin şimdi bu meşhur sakatlığın doğasına ve geçmişte NBA yıldızlarını nasıl etkilediğini bir inceleyelim.

Aşil tendonu baldır (calf) kasını topuğa bağlayan tendon ve vücutta benzerleri arasında en kalını. Topuğunuzun hemen üstünde, aşağı yukarı işaret parmağınız kalınlığında olan, gergin yapı. Sporcular için en önemli işlevi, bir zıplama sonrası yere inişte stabilizasyonu sağlamak. Aynı zamanda ileriye doğru yapılan bir hamlede itici gücü tüm vücuttan ayaklara kadar iletmekle görevli. Yani o çok konuşulan “patlayıcı ilk adım” müessesesinin en önemli unsuru denebilir.

Aşil tendonu sakatlıkları 3 ana grup altında toplanıyor. Birinci ve ikinci dereceden yırtıklarda baldır kası, hem dize hem topuğa olan bağını muhafaza etmekle birlikte aşil tendonunda ya bir şişme, ya da kısmi yırtık oluşuyor. Üçüncü dereceden yırtıklarda ise baldır kası, topuğa olan bağını kaybetmiş ve serbest bir şekilde “sallanıyor” duruma geçmiş oluyor. Doğal olarak en ciddi aşil yaralanmaları üçüncü derece olarak sınıflandırılmakta.

Aşil tendonu sakatlığı genellikle 40-60 yaş civarı bireylerde görülen bir sakatlık. Dolayısıyla bir NBA oyuncusunda bu sakatlığı görmek, normal şartlar altında çok mümkün değil. Gördüğümüz zaman da, durumun olağan dışılığından mütevellit, sonuçları yıkıcı olabiliyor. Bu sakatlığın bir NBA oyuncusunu nasıl etkilediğini anlamak ve buradan hareketle Durant’i nasıl bir geleceğin beklediği hususunda tahminlerde bulunmamız lazım. Bunun için geçmişte bu sakatlıkları yaşamış VE geri dönmüş oyuncuların sakatlık öncesi ve sonrası performanslarını inceleyeceğiz. Fikir belirtmesi açısından karşılaşmalarda daha fazla süre almış oyuncuları karşılaştırmaya dahil etmeye özen gösterdik.

Rudy Gay (Ocak 2017, 30 yaşındayken):

Sakatlık Öncesi: Maç başına 34 dakika ve 19 sayı ile kariyerinin en efektif sezonunu geçiriyordu.

Sakatlık Sonrası: Gay’in saha içerisindeki etkinlik istatistikleri hemen hemen aynı seviyede kalsa da, sahada kaldığı süre bir hayli azaldı. Gel gelelim, hemen hemen 6 ay süren iyileşme süreci ile, 2000’lerin başında 12 ay ve üzeri süren aşil tendonu tedavilerinin kat ettiği yolu göstermesi açısından, listede kendine nispeten iyi bir örnek olarak yer buluyor.

Wes Matthews (Mart 2015, 28 yaşındayken):

Sakatlık Öncesi: Yüzde 57.5 gerçek şut yüzdesi ile maç başına 15 sayının üstünde bir ortalama tutturmuştu.

Sakatlık Sonrası: Bir sonraki sezonda Mavericks’in ilk normal sezonuna yetişecek kadar hızlı bir iyileşme süreci geçirmiş olsa da Matthews’ın eskisi kadar hareketli olduğunu söylemek çok zor. Bunun yanında sakatlık sonrası şut yüzdeleri, kariyer ortalamalarının da bir hayli altında.

Brandon Jennings (Ocak 2015, 26 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Detroit ve Milwaukee için yedek oyun kurucu görevini üstlenen Jennings için, çok parlak bir kariyer olduğunu söylemek pek mantıklı olmazdı.

Sakatlık Sonrası: Jennings’in pek parlak olmayan NBA kariyeri, pek parlak olmayan bir Rusya kariyerine dönüştü.

Kobe Bryant (Mart 2013, 34 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Yakın NBA tarihinin en bilinen aşil tendonu sakatlığından önce Kobe, en etkili dönemini yaşamıyor olsa da %46 isabet ile maç başına 27.6 sayı ile oynuyordu.

Sakatlık Sonrası: Sakatlık sonrasındaki üç sezonda sırasıyla 6, 37 ve 66 maç oynayan Kobe, %37 isabet ile maç başına 19 sayıda kaldı. Yaşının ilerlemesi ile yaşadığı doğal düşüşün de göz ardı edilmemesi mantıklı olacaktır.

Anderson Varejao (Aralık 2014, 32 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Arka arkaya üç sezon boyunca sakatlıktan kafasını kaldıramayan Varejao, NBA’deki en sağlıklı sezonunu geride bırakmış ve yeni sezonda da 26 maçta parkedeki yerini almıştı.

Sakatlık Sonrası: İyileşme süreci sonrasındaki iki sezonda toplamda sadece 588 dakika oynayabilen Varejao için aşil tendonu sakatlığı, kariyerinin bitmesindeki en büyük etmen olmuştu.

Chauncey Billups (Şubat 2012, 35 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde olsa da Billups, maç başına 15 sayı ile fena olmayan bir performans ortaya koymaya devam ediyordu.

Sakatlık Sonrası: İyileşme sürecini müteakip iki sezonda sadece 41 maçta görev yapabilen Billups daha sonrasında emekliye ayrıldı.

Mehmet Okur (Nisan 2010, 30 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Milli NBA tarihimizin belki de en talihsiz sakatlığının sahibi Mehmet Okur, tümünde ilk 5 başladığı 73 maçta 13.5 sayı ve 7.1 ribaund ortalamaları tutturmuş ve takımının play-off’larda boy göstermesinde büyük bir pay sahibi olmuştu.

Sakatlık Sonrası: Aşil tendonu sakatlığının kariyerinde en dramatik değişikliklere sebep verdiği oyunculardan biri olan Okur, sonraki iki sezonda Jazz ve Nets için toplamda sadece 30 maç oynayabildi. Bu performans onun NBA istatistik kapısındaki son haneleri oldu.

Voshon Lenard (Aralık 2004, 30 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Yeni milenyum NBA’inin saygı duyulan ve etkin şutörlerinden olan Lenard, sakatlıktan önceki son sezonunda Nuggets için 73 maçta 14 sayı ortalaması tutturmuştu.

Sakatlık Sonrası: İyileşme sürecinden sonraki 4 sezonda toplamda sadece 55 maç oynayabildi. Lenard, 8 sayı ortalamanın dahi üstüne çıkamasa da kariyerini yine de neredeyse 1000 üçlük ile tamamladı.

Dominique Wilkins (Ocak 1992, 32 yaşında):

Sakatlık Öncesi: Sakatlığı öncesinde NBA’in en büyük yıldızlarından olan Wilkins aşil tendonunu kopardığında kariyerinin en etkili sezonlarından birini yaşıyordu.

Sakatlık Sonrası: Belki de aşil tendonu sakatlığından neredeyse daha iyi seviyede geri dönen tek oyuncu Wilkins oldu. İyileşme sürecini takip eden iki sezonda %45 isabet ile 28 sayı ve 7 ribaund ortalama tutturdu. Sakatlığı Wilkins’i neredeyse hiç etkilemedi.

Sonuç olarak aşil tendonu sakatlığı bir NBA oyuncusunun kariyerinde yaşayabileceği belki de en büyük sakatlık. Oyuncuların kariyerlerinin bu sakatlık sonrasında çok da parlak olmadığı aşikar. Gel gelelim Durant için umutlu olmamızı sağlayacak bir kaç etken var. Bunlardan ilki Durant’in yaşı. 32 yaş, Durant gibi bir oyuncu için çok genç bir yaş olmayabilir. Yine de oyuncunun vücudunu artık iyice tanıdığı, tedavilere azami düzeyde tepki verdiği ve özellikle skorer oyuncular için en iyi yılların hala ufukta gözüktüğü yaşların başı. Bir diğer etken de tedavi yöntemlerinde yaşanan gelişmelerin, tedavi etkinliklerini her sene ileriye taşıması. Yine de bu konuda inanılmaz iyimser olmak için erken.

Gel gelelim, biraz olsun iyimser olmak için belki de en geçerli sebep, Durant’ın kendisinde yatıyor. Sürekli ismini zikrettiğimiz bu genç beyefendi, NBA tarihinin gördüğü belki de en saf ve en etkili skorer. Bu noktaya gelmesinde Tanrı vergisi yeteneğinin yanında, binbir zorluk ve yokluk içerisinde sürekli, sürekli olarak dirayet göstermesi ve çalışması da etken. Baba figürünün eksikliğinde, fedakar bir annenin çabasıyla, çok ama çok çalışmayla buralara kadar gelen bu Washington merkez çocuğu bu ciddi sakatlıktan güçlenerek dönecek her şeye sahip.

NBA’in tüm fraksiyonlarından gelen tepkileri de ölçerek söylüyorum, NBA’deki herkesin de en içten duaları şu anda bu yönde. “You da real MVP” Kevin, kariyerinin en verimli senelerinde seni izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Aşil Sakatlığı Sonrası Durant, Eskisi Gibi Olabilecek Mi? 11 Haziran 2019. 2018-19 sezonu NBA Final Serisi 5. Maçı‘nda yaşanan olaylar belki de sadece serinin değil, tüm NBA gidişatını değiştirecek olaylara sahne oldu. Maçın ikinci çeyreğinde sağ baldırında oluşan bir sakatlık sonrası, takım arkadaşlarının desteği ile soyunma odasına sekerek gidebilen Kevin Durant’in sakatlığı, tüm o rekabetçi […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Aşil Sakatlığı Sonrası Durant, Eskisi Gibi Olabilecek Mi? 11 Haziran 2019. 2018-19 sezonu NBA Final Serisi 5. Maçı‘nda yaşanan olaylar belki de sadece serinin değil, tüm NBA gidişatını değiştirecek olaylara sahne oldu. Maçın ikinci çeyreğinde sağ baldırında oluşan bir sakatlık sonrası, takım arkadaşlarının desteği ile soyunma odasına sekerek gidebilen Kevin Durant’in sakatlığı, tüm o rekabetçi […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Aşil Sakatlığı Sonrası Durant, Eskisi Gibi Olabilecek Mi? 11 Haziran 2019. 2018-19 sezonu NBA Final Serisi 5. Maçı‘nda yaşanan olaylar belki de sadece serinin değil, tüm NBA gidişatını değiştirecek olaylara sahne oldu. Maçın ikinci çeyreğinde sağ baldırında oluşan bir sakatlık sonrası, takım arkadaşlarının desteği ile soyunma odasına sekerek gidebilen Kevin Durant’in sakatlığı, tüm o rekabetçi […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Aşil Sakatlığı Sonrası Durant, Eskisi Gibi Olabilecek Mi? 11 Haziran 2019. 2018-19 sezonu NBA Final Serisi 5. Maçı‘nda yaşanan olaylar belki de sadece serinin değil, tüm NBA gidişatını değiştirecek olaylara sahne oldu. Maçın ikinci çeyreğinde sağ baldırında oluşan bir sakatlık sonrası, takım arkadaşlarının desteği ile soyunma odasına sekerek gidebilen Kevin Durant’in sakatlığı, tüm o rekabetçi […]

What do you think?