houston
in

Türklerin Houston’da Kesişen Yolları

Muhtemelen adını hiç duymadığınız milli gururumuzu Houston’da bulduk!

NCAA’de Takip Edeceğimiz Yeni Takım Belli!

Bazılarınızın bildiği gibe Amerika’yı her sene kasıp kavuran March Madness döneminden geçiyoruz. 16 Mart’ta başlayan turnuvaya NCAA’in (Amerika kolej ligi) en iyi 64 takımı katılıyor. Turnuvanın ilk 2 günü Perşembe ve Cuma’ları ise 16’şar maç oynanarak çılgınlık başlıyor. Ben de maalesef bu çılgınlığın hastası olduğum için bu 2 günü işten izin alarak televizyonun (televizyonların) karşısına yapıştım. Maraton tabi ki de 2 günde sona ermiyor. Cumartesi, Pazar günleri de 8’er maç oynanıp, son 16 belirleniyor.

Pazar öğlen vaktine doğru gözler kan çanağı olduktan sonra, televizyonun karşısında ayrılma vaktinin geldiğini anladım. Bu süreçte oda arkadaşım merdivenlerden aşağı gelirken “Abi kalk şu televizyonun karşısında, kız kardeşim turnuva maçında forma giyecek. Gel o maça gidelim dedi“. Erkek kolej basketbolunu yakından takip etmeme rağmen, kadın kolej maçlarını çok takip edemiyorum. Ancak basketbol aşkı bu, canlı maç izleme fırsatı olunca direk atladım. Kapıdan çıkarken oda arkadaşım ekledi “A bi de kız kardeşimin kontenjanı dolmuş, seni Türk olan bir takım arkadaşının kontenjanına yazacağız” dedi.

E olum bunu niye bana baştan söylemiyorsun! Bu haberi aldıktan sonra maçı iple çekmeye başladım. İzleyeceğimiz maç ise Rice Owls – Rio Grande Valley Vaqueros (UTRGV) arasındaydı. NCAA 1. liginde forma giyen iki takımın katıldığı turnuva WBI (Women Basketball Invitational), NCAA ve WNIT’nin ardından en önemli sezon sonu turnuvalarından. UTRGV bu turnuvaya üst üste 3 senedir katılırken, daha turnuva galibiyeti görmemişti. Ancak bu istatistik, 2016-2017 sezonunda değişti. NCAA 1. lig sıralamasında 236. sırada olan UTRGV, 86. sırada olan SFA’yı devirdikten sonra 157. sıradaki Rice takımı ile eşleşti.

Maç öncesi ısınmalarda gözümü 11 numaranın (Shawnte’ Goff) atletikliği ve 4 numaranın (sonradan öğreniyorum ki 4 numara İdil Türk!) üst üste bulduğu 3’lük isabetleri çekti. İdil’in maça kenarda başladığı mücadelede UTRGV maça 9-0’lik bir seri ile başlasa da, Rice oyuna ağarlığını koydu. Takımın yıldız oyuncusu Shawnte’nin sakatlanmasının ardından fark 20’ye kadar çıksa da, son dakikalardaki tüm saha presi farkı 7’ye kadar indirdi ancak koç pres uygulamakta biraz gecikmişti. Sezonu kapatan UTRGV’nin 6. oyuncu rolündeki İdil ile kısa bir sohbet şansı buldum.

Peki İdil Türk, Meksika sınırındaki Rio Grande Valley Üniversitesi’ne nasıl gelmişti? Galatasaray altyapısından yetişen 1996 doğumlu İdil, keskin şutlarıyla Türk Milli Takımı’na kadar yükselmeyi başarmış bir oyuncu. Liseyi yurtdışında bitirmek için Kanada’yı tercih eden oyuncumuz, lise son sınıfta 32.1 sayı, 8.3 ribaund, 3.1 top çalma ortalamaları tutturarak etrafındaki oyunculardan ne kadar iyi olduğunu kanıtlamıştı. Bu başarısıyla Amerika’daki basketbol programlarının dikkatini üstüne çeken İdil, kararını UTRGV’den yana kullandı.

Amerika’da çok daha hızlı ve fiziksel oyun şekline adapte olmaya çalışan İdil, 1. sınıfı bitirdikten sonra 2. sınıfta daha fazla süre almaya başladı. 6. oyuncu görevinden olan İdil, 20.0 dakika, 6.4 sayı ortalamaları tuttururken, önümüzdeki sene takımına daha fazla liderlik etmeye çalışacak. Geride bıraktığımız sezonda maç başına 6.6 3’lük denemesinde bulunan İdil’in kuşkusuz en önemli silahı 3’lük atışları. Kararlılığı ve topu elinden çok hızlı çıkarması, pick & roller’de perde arkasında kalan oyuncular için çok büyük sıkıntı yaratıyor!

İşin bir ilginç yanı da İdil’in Türk bir takım arkadaşının daha olması. Son maçlarında Tuana Dinç ile tanışma fırsatı bulamasam da, Tuana UTRGV’de 1. sınıf öğrencisi. Daha İdil kadar süre alamayan Tuana, adaptasyon sürecinde İdil’in tecrübelerinden kuşkusuz çok yararlanıyor. İdil-Tuana ikilisinin aynı takımda forma giymesi ile NCAA tarihinde ilk defa 2 Türk aynı formayı paylaşmış oldu!

NCAA seviyesinde forma giyen milli oyuncumuz ve takımı hakkında daha fazla bilgi almak için takım sayfasına göz atabilirsiniz. Umuyoruz ki İdil’in adını daha defalarca duyacağız! Ülkenden uzakta olsan da ailenin ve halkının desteği her zaman seninle İdil!

Yazar: Baran Sönmez

(https://www.facebook.com/pg/UTRGVWOMENSHOOPS/photos/?ref=page_internal)
(https://www.youtube.com/watch?v=8CsPa1T4oDw)
Paylaş:

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizim Ev Sahibinin Almanya’daki Oğlu Dirk

devin booker

Booker’ın 70 Sayılık Tarihi Gecesi ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey