tyronn lue
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Tyronn Lue: Bir Beceriksizlik Öyküsü

Yine playofflar ve yine yanlış Tyronn Lue kararları.

Öngörü Eksikliği ve Pasiflik

Cleveland Cavaliers playoffların ilk maçında kendi sahasında Indiana Pacers‘a karşı ağır bir mağlubiyet aldı. 18 sayı fark ile maçı kaybeden Cavaliers cephesi olabilecek her kategoride domine edildi. Sezon boyunca zaten savunma verimliliğinde 29. sırada olan Cavaliers defansı Victor Oladipo‘nun 32 sayılık senfonisine seyirci kaldı. Maçı izleyen kimse herhalde Cleveland savunmasının başarılı olduğunu söyleyemezdi, sürekli adam kaçırdılar ve aşırı kolay basketlere izin verdiler. Tyronn Lue ise maçtan sonra “Bence savunmada gayet iyi oynadık, hücumda pek iyi değildik ve çok boş şut kaçırdık.” açıklamalasını yaptı.

Tyronn Lue’nun ilk maç için dahiyane planı Jeff Green‘i normal sezonun son 2 haftasında olduğu gibi ilk 5 başlatmak oldu. Bu konuda Jeff Green’e hak vermem gerekiyor çünkü son maçlarda iyi katkı verdiği zamanlar oldu. Green’in sorumluluğu sezon boyunca takımı ateşleyebilecek bir iki pozisyon yaratıp, benchten skor katkısı vermekti, ki bunda da fena işler yapmadı. Fakat 31 yaşındaki Green’den playoff atmosferinde fark yaratan X-Faktör olmasını beklemek herhalde kimsenin aklına gelmezdi. Tyronn Lue hariç!

Kariyeri boyunca 6 farklı takımda forma giymiş, artık kariyerinin son sezonlarını geçiren Jeff Green’i ilk 5’e katan Tyronn Lue’nun vasat koçluğuö bu kararın arkasında yatan problemleri öngörememiş olması ile başlıyor.

George Hill, Rodney Hood, LeBron James, Jeff Green ve Kevin Love 5’ni sahaya sürdüğü andan itibaren Indiana Pacers’ın stratejisi çok açıktı. O kadar açıktı ki Pacers koçu Nate McMillan bile şaşırmış olabilir. Tahmin ettiğim gibi 4 numarada başlayan Green’in üzerine savunmada Myles Turner‘ı saldılar. Turner’ın boyu Green için potaya geçiş alanlarını kapadı, kendisinden fizikçe oldukça üstün olan 22 yaşındaki genç yıldıza karşı Green sırtı dönük de pozisyon üretemedi. Green’in istikrarsız dış şutuna saygı bile göstermeyen Pacers onu boş bıraktı. Bu şekilde Turner, LeBron içeri girdiğinde boyalı alanı da kalabalıklaştırabilecek özgürlüğe sahip oldu. Bu sırada Cavaliers için 5 numara başlayan Love’ı sağlam savunması ile ün salmış Thaddeus Young‘ın savunması çok büyük bir sorun yaratmadı.

Tyronn Lue’nun bunu nasıl öngöremediğini anlamak çok güç. Normal bir koç bu hatasını ilk dakikalarda anlayıp oyuna farklı bir strateji ile devam ederdi. Farkın bir ara 23’e kadar çıktığı maçta işlerin yolunda gitmediği açıktı. Jeff Green’i aynı pozisyona sokmayı herhalde hiçbirimiz düşünmezdik. Tyronn Lue hariç!

27 dakika sahada kalan Jeff Green, garbage time’a geçilmeden LeBron ve Love’dan sonra en fazla süre alan Cavaliers oyuncusuydu. -15 verimlilik puanı ile oynayan Green maç boyunca 7 şut kullandı ve 0 isabet buldu. Bunların 3’ü boş durumda üçlük çizgisinden geldi. Pacers onu boş bırakma taktiğini son çeyreğe kadar kullandı. Farkın tek hanelere indiği anlarda kritik bir pozisyonda yine Pacers aynı strateji ile Green’i boş bıraktı. Belki de son çeyrekte geri gelebilecek olan Cavaliers bu pozisyon sonrasında kendi potasında basketi gördü ve umutlarını yitirdi. Green: 0 sayı 4 ribaund.

Tyronn Lue gibi koçlar nedeniyle oyuncuların şampiyonluk sayıları baz alınarak karşılaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum. LeBron, Phil Jackson seviyesinde bir koç ile oynamış olsa çok daha fazla yüzüğe sahip olurdu. Bu tartışmaya açık bile değil. Tyronn Lue’nun geçtiğimiz playofflarda yaptığı hatalar da hala gözlerimin önünde.

Tek sorun elbette Lue değil. Cavaliers’ın kadrosu bu sezon elle tutulur bir başarı yakalamak için gerçekten çok yetersiz. Dün gece bir ara Victor Oladipo’yu JR Smith savunuyordu, takımın en iyi savunmacısı olarak. Bu takımın finale çıkması için insanüstü bir efor sarfedip, her maç savaşması gerekiyor. Hataya yer yok.

Fakat “Koç” Lue hala G-League koçundan beklenmeyecek fireler vermeye devam ediyor.

Yazar: Renç Korzay

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bucks 107 – Celtics 113

ceymıs hardın

James Harden’ı Savunmak Michael Jordan’ı Savunmaktan Daha Mı Zor?