in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA

Under Armour Stephen Curry’i Nasıl Kazandı?

Bir yıldızın bir markayı tamamen değiştirdiği müthiş hikaye.

Curry İçin Ne Yapacaksınız?

Stephen Curry’nin mega starlığa uzanan yolculuğunda sponsorlar ile olan ilişkisini anlatan serimizin ilk bölümünde, dünya pazar lideri Nike’nin jenerasyonumuzun en etkileyici isimlerinden biri olan Curry’i nasıl kaybettiğini anlatmıştık. İlk bölümü okumak isteyen arkadaşları böyle alalım.

Serimizin bu bölümünde Under Armour’ın ayakkabı satışlarını bir senede %350 oranında arttıran adamı kadrosuna katmak için ne kurnazlıklar yaptığını ve hiç beklenmedik isimlerin ayakkabı piyasasını alt üst edecek bu kararda ne denli etkili olduğunu anlatacağız.

Hikayemiz 2012 senesinde başlıyor…

Curry draft edildiği sene onun için ayakkabılar çiziyorduk

Her şey bir kenara bırakıldığında, basketbol ayakkabılarının dünyasında ne kadar fazla oyuncuyu

Brandon Jennigs
Brandon Jennigs ve UA ayakkabıları.

temsil ederseniz o kadar fazla kitleye ulaşma şansınız vardır. Nike’nin NBA oyuncularının %78‘ine sahip olduğunu düşünürsek, 2012 senesinde en büyük yıldızı Brandon Jennigs olan Under Armour‘ın ihtiyacı olan şey kesindi: daha fazla oyuncu, daha fazla oyuncu ve daha fazla oyuncu.

Bu fikir ile Under Armour’a, o zamanlar Golden State Warriors‘da draft bile edilmemiş bir çaylak olan Kent Bazemore‘u ismi geldi. Diğer spor markalarının Bazemore’a sponsorluk önermesi için hiç bir neden yoktu. Bazemore’un takımda kalacağı bile kesin değildi fakat Bazemore’un kurnaz menejeri Austin Walton, Under Armour’a ilginç bir fikirle gitti. “Onlara Batı Konferansı’nda markalarını temsil edebilecek bir adamlarının olmasının fikrini sattım. Onlara takımda sponsorluk anlaşmaları bitmek üzere olan bir kaç isim olduğunu, belki de Klay ve Steph gibi isimleri Bazemore’un ikna edebileceğini anlattım.” 

Austin Walton bu teklifini Jason Kidd‘in eski lise takım arkadaşı, aynı zamanda Under Armour’un basketboldan sorumlu yöneticisi Kris Stone‘a götürdü. Stone için ret edilemeyecek bir fikirdi çünkü o 2009 senesinde Curry draft edildiğinden beri onu temsil etmenin hayalini kuruyordu: “Curry draft edildiği sene onun için ayakkabılar çiziyorduk ve ona bir sunum yapmak için hazırlanıyorduk. Fakat Curry Nike ile imzalamıştı bile.”

Kimse gerçekten Bazemore’un Curry’i ikna edip edemeyeceğini bilmiyordu. Yine de Under Armour genel merkezinde deneysel ilginç bir plan yürürlüğe sokuldu. Planın ana fikri basitti: “Bazemore’u Curry ve diğer oyuncuların ilgisini çekecek kadar şımartalım ve Under Armour’un bir yıldız için neler yapabileceğini gösterelim”. Ya da Bazemore’un menejeri Austin Walton‘ın sözleriyle “Ona çılgınlar gibi ürün yolladılar.”

O sadece bir çaylaktı ama herkesten fazla ürünü vardı

2012 yazında Bazemore‘un Oakland’daki küçücük evine bir kargo geldi. Kent Bazemore o anı böyle anlatıyor “Under Armour ilk kargosunda bana yaklaşık 19 kutu ayakkabı yolladı. Evimde mobilyam bile yoktu. Sadece onlarca UA kutuları ve şişme bir yatağım vardı. Warriors ile çaylak senemde garantisi olmayan bir kontratım vardı, eğer takıma giremezsem o kadar malzemeyle ne yapacağıma dair en ufak bir fikrim yoktu.”

Fakat çok geçmeden takımın parlayan yıldızlarından birinin bu durum ilgisini çekti. “O sadece bir çaylaktı fakat herkesten fazla ürünü vardı” diyen Stephen Curry‘nin bu duruma şaşırması gayet normal. Bazemore’a o kadar fazla ürün yollanıyordu ki, Bazemore bütün kulübe UA ürünleri dağıtabiliyordu. Malzemeciler bile Bazemore’un verdiği ürünleri kullanıyordu.

Under Armour’un basketbol sorumlusu Stone‘da konuya değiniyor “Bazemore’un takımdaki herkesten fazla kendine özel kıyafeti ve ayakkabısı vardı. İşin komik tarafı  Bazemore o zamanlar sadece her gece iki yada üç dakika süre alıyordu fakat biz ona bir sezonda giymesi için 60-70 tane ayakkabı yolluyorduk.”

stephen curry
Curry, Nike ayakkabıları ile Under Armour giyen Bazemore’un yanında.

Bu ne kadar Under Armour için çok zor bir görev olsa da, doğuştan satış elemanı olan Kent Bazemore kısa sürede Stephen Curry ile yakın arkadaş oldu. İkisinin de North Carolina çıkışlı olmaları, birisinin zengin bir aileden ve Charlotte’un özel okullardan, diğerinin ise fakir Kelford mahallesinden gelmiş olmasının önüne geçti. Bazemore’un aktifliği ve cana yakınlığı ile parçalar birleşmeye başladı.

Arkadaşlıkları, ligde kalmaya çalışan Bazemore’un antrenmanlardan sonra geç saate kadar çalışması ile hareketlendi. Ortalama 35 dakika sahada kalan Curry de aynı şekilde geç saatlere kadar çalışıyordu. Bazemore o günleri “Ben hiç oynamıyordum ve bu adam her maçın her dakikası oynamasına rağmen benim kadar çalışıyordu” diye anlatıyor.

Bazemore anlaştığı markalar hakkında övgü dolu konuşmaktan da çekinmeyen biri. Bazı insanlar vardır bu konular hakkında duyarlıdırlar, Baze kesinlikle onlardan biri değil. “Bir parçası olduğum her şey hakkında konuşurum ve böbürlenirim. Bu sıralar Steph bana diğer marka ile olan kontratının dolduğunu söyledi. Ben de ona ‘Under Armour’a gel ve kendi ayakkabına sahip ol’ dedim. Bu sırada Under Armour’dan kimseyle konuşmamıştım. Steph’e bir sürü söz veriyordum fakat hiç biri için onay almamıştım’

Under Armour ile iletişme geçmenin zamanı gelmişti.

under armour
Under Armour Curry I

Bazemore basketbol sorumlusu Kris Stone’u aradı ve bir şeyler üzerinde çalıştığını söyledi. Denedikleri çılgın taktik işe yarıyordu. Stephen Curry’nin ilgisini çekmeyi başarmışlardı ve Bazemore önderliğinde sonuca doğru ilerliyorlardı. Kris Stone ise tamamen Curry’e odaklıydı. “Her gün Bazemore’u 3-4 kere arıyordum. Steph ile konuştun mu? Steph ile konuştun mu? Neredeyiz?” 

Curry ile bir toplantı ayarlandı. Stone’un dediğine göre Curry’nin ilk sorusu “Bazemore için bu kadar şey yapıyorsunuz, peki benim için ne yapcaksınız?” olmuş. Toplantıdan sonra ise Curry Bazemore’a mesaj ile Under Armour’a geçebileceğini yazdı.

Elbette Under Armour bunlardan Bazemore’a gerektiği payı vermeyi unutmadı. Atlanta Hawks‘a geçmeden Bazemore sadece maç başına 6.0 sayı ortalması ile oynuyordu fakat Under Armour ona yıllık 6 basamaklı rakamlar ödüyordu. Şimdi ise Hawks rotasyonuna girmiş durumda ve Under Armour’dan karşılığını almaya devam ediyor.

Under Armour’un Bazemore için yaptıkları bunla da bitmedi. Mezun olduğu Old Dominion okuluna sponsor oldular. “Old Dominion’u kadromuza kattık, bize verdiği her şey için Baze’e teşekkür etmemizin yollarından biri” diyen Stones, Nike’ın bir yıl önce Old Dominion’a sponsorluk için ödediği rakamının tam 7 katını verdi. Artık okulun salonu Bazemore adına ve formaların üzerinde UA logosu var.

Riley, hangisini daha çok sevdin?

Stephen Curry’nin bu kararında etkili olan tek isim sadece Kent Bazemore değildi. Curry’nin kızı Riley‘nin de kararda payı büyük. Kararın verilmesinden bir kaç hafta önce Curry ailesi menejeri Jeff Austin‘in California’daki evinde oturuyordu ve Curry’nin önünde aralarından seçmesi gereken bir sıra ayakkabı duruyordu.

riley curry
Riley Curry ve Under Armour ayakkabıları.

Curry kızına bir Nike, bir Adidas ve bir Under Armour ayakkabısı verdi, bu sıralar Riley henüz 1 yaşında. “Ona ‘Riley sen hangisini seviyorsun?’ diye sordum. İlk ayakkabıyı aldı ve kenara fırlattı. İkinci ayakkabıyı aldı ve kenara fırlattı. Üçüncü ayakkabıyı aldı ve bana getirdi. Üçüncü ayakkabı Under Armour’dı ve işte o an kararımı verdim” diye anlatıyor Stephen Curry.

Belki her şeyi değiştiren karar gerçekten o andı, belki Bazemore’un bir yıl boyunca Curry’nin yakasında olmasıydı, belki de hepsi Nike’nin başarısızlığıydı.

Ne olursa olsun yaşananlar milyarlarca doların bir taraftan diğerine doğru akmasına neden oldu. Bazılarına göre Curry felaketi Nike’ı daha da acımasız yaptı ve geleceğe dair bir kilit hamle daha yapması için motive etti. Bütün spor şirketleri giyilebilir teknolojiye doğru yönelirken Nike, Apple‘ın CEO’su Tim Cook‘a yönetim kurulunda bir yer verdi. Basketbol ayakkabılarının tanrısı olarak bilinen Sonny Vaccaro ise Curry meselesinin çok daha derin olduğunu “Bu Nike’ın en büyük korkusu. Ayakkabı dünyasında Curry’i kaybetmeyi atlatamadılar ve psikolojik olarak çöktüler.”  sözleriyle belirtiyor.

Under Armour’dan Kris Stone ise Nike’ın yeterince Curry’i istemediğini savunuyor ve eğer “Nike yıllık 4 milyon dolarlık bir kontrat önerseydi, Curry yasal olarak kalmak zorundaydı” cümlesini vurguluyor. Ona göre bütün sporcular Nike bünyesinde olmak istediği için Nike da bunu sporculardan bekler hale gelmiş. Curry emin olamadığında da Nike’ın “Eğer kalmak istemiyorsan, gidebilirsin” tutumuna girdiğini söylüyor. Nike ise basketbol ayakkabılarını bildiği gibi piyasaya sürmeye devam ediyor. Jordan markasının son çıkardığı ayakkıbılardan olan Jordan 30, Russell Westbrook‘un başrol oynadığı bir reklam ile sunuldu. Reklamda “Ne bekliyordunuz? Oyun kurucu pozisyonunda oynayan sessiz bir okul çocuğu mu?” diye bağıran ufaklık ise ise Curry ve Under Armour cephesi açısından açıkça bir saldırıydı.

https://www.youtube.com/watch?v=OEqVarWOqZQ

Belki de Nike Curry’i tam da bu şekilde kaybetti. Yıllar boyunca bir sonraki Michael Jordan‘ı temsil eden oyuncu tiplerine odaklanmaktan, herkesten farklı yumuşak bilekli ve cılız bir yıldızı gözden kaçırdılar. Bu tutum onları Kent Bazemore gibi bir isme karşı zayıf ve basketbol ayakkabı pazarının %1‘ne bile sahip olmayan bir markaya karşı yenik düşürdü. Sonunda ise her hangi bir yıldızı değil, her hareketi ile dünyaya hükmeden bir oyuncuyu kaybettiler.

Yazar: Renç Korzay

ESPN (http://www.espn.co.uk/nba/story/_/id/15047018/how-nike-lost-stephen-curry-armour)

What do you think?